Përmbledhje poezish nga poeti, Sylë Bajrami

Përgatiti Mustafë Krasniqi     NË QYTETIN TIM   Në qytetin tim s’kemi Cirk, S’kemi as kopsht zoologjik Sa prë hir,kemi teatër.   Në qytetin tim, si në qendër si në periferi është plot kazino, pompa e kafiteri Ta them ashtu kot, gjithmonë janë plot.   Në qytetin tim, kur bie nata, rri në shtëpi, është më së miri. S’ke drita, […]

Avni Dehari: Pesha e dhembjes

    (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016) Pesha e dhembjes Atdheu dhe alfabeti Kurorë nderi vunë shkronjën A. Për hapat drejt agimeve të purpurta, A-ja brerore edhe në emrat Tuaj! E rëndë dhembja, Sa pesha e Alpeve Shqiptare! Sa dheu i gjakut tonë! E thellë dhembja, Sa thellësia e […]

Tufë Poezi nga autori Sahit Shala

PËR TY, ATDHE Po kush m’bën t’ndihem krenar Kush më ndrit porsi fanar Kush ma bën ditën të lehtë Kush më bën të flij i qetë Tek ti i kam trojet gjyshnore Ballëlarta e hyjnore Tek ato pllajat përrallore Zura hapin, e pashë rrëzën Mësova fjalën edhe besën Atje kam unë fis e farë Ku këndon shqip flladi i bardhë […]

Mustafë Krasniqi – OAZË PALMASH TË DJEGURA

Shkrun. Mustafë Krasniqi –    Gjatë leximit të librit  „OFSHAMË NË URNË“ dhe “OAZË PALMASH TË DJEGURA” vërtet krijova bindjen se kemi të bëjmë me një poet të moderuar, premtues dhe poet të vlerave të shumëllojshme, si për nga motivi, forma, shtjellimi, intonacioni, rima, muzikaliteti, metafora dhe figura, krahasimi e simbolika etj. Sadik Krasniqit përmes përmbledhjes „OFSHAMË NË URNË“ na […]

Tufë poezi, nga poeti Emin Z. Emini

DY ULLINJ një kas kali i zidalë detit të zitë egra hingëllimatshtëllunga pluhuri tymi mjegulleshkumë e verdhë gojësshkretëtirë pas nëntë plagë trupite shpirtit motërzeza plagë e dhjetë tokë prushiëndrramish çelik gjaknjë shpatënjë kokë e shkurtuar nëntë diej e nëntë hënagalop në shpinën e gjokut i bardhi kumt det’ i zi u kuq *mijëvjeçarëve moirëthonëdy ullinjkullojnë e çelin luledashuri SOTjam unë dhe hiri që jemi […]

MUSTAFË KRASNIQI- ANTOLOGJI E POEZISË MODERNE SHQIPE

 Hyrje               Autori, Mustafë Krasniqi, u lind në vitin 1966 në fshatin Shipitullë, Komuna e Kastriotit. Mësimet e para i mbaroi në vendlindje, të mesmen dhe studimet universitare në Prishtinë.   Mustafë Krasniqi, rrjedh nga një familje atdhedashëse, ku më 1920 stërgjyshi i tij ekzekutohet nga makineria serbo-sllave.  Si i ri hyri në radhët e grupeve ilegale dhe më pas […]

Tufë Poezish nga autori Haxhi Muhaxheri

SHQIPËRIA Ishte nuseqë ia kishin zili perënditë Nga shkëlqim i nurit të sajdritë merrte edhe dielli Kahmot e lakmoninkodoshet e Olimpit Ajo nuk jepejajo nuk merrej Ata e mallkuantrupin ia gjymtuan Thonë se Europa atëbotë Qeverisej nga djalli KOSOVËS Emrin lakuar ta kanë ndër shekujPritë të zinin keqas djalli e i biriPo ti stuhive u bëje ballMe lutjen për të […]

Poezi nga Migena Arllati

SOFËR HERONJSH Do të mbledh në një sofër heronjashtu rënduar me plumba në trup,si u copëtua Shqipëria t’u tregojpa Kosovë, Iliridë e Çamëri në trung. Do t’mbledh trimat e Libohovësbashkë me t’Drenicës dhe Dukagjinit,burrat e Malësisë dhe Maleshovëstok me t’Shkodrës, Shkupit dhe Ulqinit. Në një sofër që flet vetëm shqipnë shekujt që psherëtijnë me kilometra,t’u flas për gllabërimin e pacipëpër […]

Çame jam, motra e Afërditës.

ÇAME JAM Nga Neviana Shehi Çame jam, motra e Afërditës. Një copë Diell ma dhuroi Zeusi Agimit kur i buzëqesha te burimi. Jam çame… nga lot’ i largët vij Atje në More janë rrënjët e mia. Kam bukuri Çamërie, ta dini Me det e mal, fushë e lëndinë Me aromë portokalli, trëndelinë. Emrin tim e gjeni kudo brigjeve Deri atje, […]

Tufë Poezish nga poeti, Mustafë Krasniqi

Nënëlokja e mekur Në heshtjeNa kafshon kohaRrezet i lëndojmëIkjet po na shterojnëDjepin e kullës së vjetër! Në heshtjePo e vrasim bukurinVirgjëresha në etje po mbetetKalorësi ka humbur rrugëMë kur do të kthehet? Loja e fëmijëve po fiketThyhet kënga, buzëqeshja Nëpër rrugët e larta Dallëndyshet e dheut tim! Lulet e bardha,Në ditën e parë në livadhet e thatamarrin plagët dhimbjenfoshnjat mungojnënë kullën time! Nënëlokja […]