Tufë Poezish nga autori Haxhi Muhaxheri

SHQIPËRIA Ishte nuseqë ia kishin zili perënditë Nga shkëlqim i nurit të sajdritë merrte edhe dielli Kahmot e lakmoninkodoshet e Olimpit Ajo nuk jepejajo nuk merrej Ata e mallkuantrupin ia gjymtuan Thonë se Europa atëbotë Qeverisej nga djalli KOSOVËS Emrin lakuar ta kanë ndër shekujPritë të zinin keqas djalli e i biriPo ti stuhive u bëje ballMe lutjen për të […]

Poezi nga Migena Arllati

SOFËR HERONJSH Do të mbledh në një sofër heronjashtu rënduar me plumba në trup,si u copëtua Shqipëria t’u tregojpa Kosovë, Iliridë e Çamëri në trung. Do t’mbledh trimat e Libohovësbashkë me t’Drenicës dhe Dukagjinit,burrat e Malësisë dhe Maleshovëstok me t’Shkodrës, Shkupit dhe Ulqinit. Në një sofër që flet vetëm shqipnë shekujt që psherëtijnë me kilometra,t’u flas për gllabërimin e pacipëpër […]

Çame jam, motra e Afërditës.

ÇAME JAM Nga Neviana Shehi Çame jam, motra e Afërditës. Një copë Diell ma dhuroi Zeusi Agimit kur i buzëqesha te burimi. Jam çame… nga lot’ i largët vij Atje në More janë rrënjët e mia. Kam bukuri Çamërie, ta dini Me det e mal, fushë e lëndinë Me aromë portokalli, trëndelinë. Emrin tim e gjeni kudo brigjeve Deri atje, […]

Tufë Poezish nga poeti, Mustafë Krasniqi

Nënëlokja e mekur Në heshtjeNa kafshon kohaRrezet i lëndojmëIkjet po na shterojnëDjepin e kullës së vjetër! Në heshtjePo e vrasim bukurinVirgjëresha në etje po mbetetKalorësi ka humbur rrugëMë kur do të kthehet? Loja e fëmijëve po fiketThyhet kënga, buzëqeshja Nëpër rrugët e larta Dallëndyshet e dheut tim! Lulet e bardha,Në ditën e parë në livadhet e thatamarrin plagët dhimbjenfoshnjat mungojnënë kullën time! Nënëlokja […]