RINI, MOS IK

Shkruan: Mustafë Krasniqi RINI, MOS IK(Mërgimtarëve) Rini, mos humb udhëNë udhë të gjataMe ballë të rrudhosurNjë ditë, do verbohesh nga lot! Mos merrni udhë, të paudhëtë kapur nga budallenjtëAta…, as vet se dinëse janë vrastarët e kohës. Mos thyeni pasqyre se,Djepat thatë po lëkundenLokja me rrudha balliQan kohën e humbur! Kalove kufij, mëmë ShqipërinëMe lot në sy ike nga Kosova […]

Poezi nga Migena Arllati

SOFËR HERONJSH Do të mbledh në një sofër heronjashtu rënduar me plumba në trup,si u copëtua Shqipëria t’u tregojpa Kosovë, Iliridë e Çamëri në trung. Do t’mbledh trimat e Libohovësbashkë me t’Drenicës dhe Dukagjinit,burrat e Malësisë dhe Maleshovëstok me t’Shkodrës, Shkupit dhe Ulqinit. Në një sofër që flet vetëm shqipnë shekujt që psherëtijnë me kilometra,t’u flas për gllabërimin e pacipëpër […]

“Legjenda e dhimbjes së heshtur”

Përshëndetjeje të nderuar ! Kujtesa për të kaluarën zakonisht i shërben të tanishmes dhe dora dorës vihet në funksion për të ndërtuar të ardhmen . Me fjalë të tjera kështu definohet detyra e historisë dhe bashkë me te edhe detyra e çdo brezi për ta kujtuar të kaluarën e ngjarjeve të zhvilluara nga më të hershmet e deri tek ato […]

Çame jam, motra e Afërditës.

ÇAME JAM Nga Neviana Shehi Çame jam, motra e Afërditës. Një copë Diell ma dhuroi Zeusi Agimit kur i buzëqesha te burimi. Jam çame… nga lot’ i largët vij Atje në More janë rrënjët e mia. Kam bukuri Çamërie, ta dini Me det e mal, fushë e lëndinë Me aromë portokalli, trëndelinë. Emrin tim e gjeni kudo brigjeve Deri atje, […]

Seminari dyditor në Ottobrun të Bavarisë i Përfundoi punimet me sukses

     Në Ottobrun, më 31 mars 2019, i mbaroi punimet e veta Seminari dyditor didaktik, i cili ishte i dedikuar për mësuesit e gjuhës shqipe dhe të kulturës shqiptare në Bavari. Seminari ishte i organizuar nga Ministria e arsimit, e shkencës dhe e teknologjisë e Kosovës, Ministria e Diasporës dhe investimeve strategjike e Kosovës, në bashkëpunim me Këshillin e mësimit […]

Seminari dyditor në Ottobrun të Bavarisë zhvilloi punimet e veta

Në Ottobrun, më 30 mars filloi Seminari dyditor didaktik, me mësuesit e gjuhës shqipe dhe të kulturës shqiptare në Bavari, i organizuar nga Ministria e arsimit, e shkencës dhe e teknologjisë e Kosovës, Ministria e Diasporës dhe investimeve strategjike e Kosovës, në bashkëpunim me Këshillin e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në Landit të Bavarisë, me temën, Qendra: projekte ndërkombëtare […]

MBAHEN TAKIMET TRADICIONALE LETRARE TË KRIJUESVE NË MËRGATË

Vjenë/Offenbach, 30 mars 2019 Shkruan: Besim Xhelili- Tashmë që nga themelimi në nëntor të vitit 2013, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë (LKSHM), po dëshmohet si zëri i përbashkët dhe burimi i artit të bukur i krijuesve nga të gjitha trevat shqiptare, të cilët përkohësisht apo përgjithmonë janë të vendosur në mërgatë, ku jetojnë e veprojnë bashkë me familjet e […]

Mielli, sigurimi i bukës për ushtarët dhe popullatën civile

Me rastin e 20 vjetorit të disa aksioneve të Njësiteve të UÇK-ës,të ZOSH-ës NË MES TRE POZICIONEVE USHTARAKE ARMIKE LUFTËTARËT TANË E RRËMBYEN MIELLIN E FABRIKËS  SË BUKËS NË BUKOSH DHE SIGURUAN BUKËN PËR VETE DHE PËR POPULLATËN shkruan Xhemajl Pllana- Pranverë e vitit 1999.Ishim të pozicionuar në vijën e parë të frontit, një bregore dhe pikë strategjike  në fshatrat […]

ÇËSHTJA E GJUHËS NË QENDËR TË PROGRAMIT TË RILINDJES

Shkruan: Prof. Zymer Mehana– Krijimi i një gjuhe letrare të përbashkët për gjithë shqiptarët, me rregulla gramatikore e drejtshkrimore të përcaktuara, u shtrua si një ndër kërkesat kryesore të programit kulturor të Rilindjes. Veprimtarët e Rilindjes krahas ndjenjave atdhetare dhe bindjes se edhe shqiptarët meritojnë të jenë një ndër popujt e ndriçuar e të zhvilluar, ishin edhe njerëz të ditur, […]