A e dini se natyra ofron ushqime të shëndetshme, ja çfarë mund të përgatisni

Nga Jehona Gashi

Të gjithë e dijmë se nga natyra marrim ushqimet më të shëndetshme e që përmbajnë më së shumti proteina.

( Foto të realizuara nga Shenasi Aliu)

Ushqimet përveç se të jenë të shijshme ato duhet edhe të jenë të shëndetshme, e të tilla janë ato që nuk përmbajnë kimikate që shpesh herë dalin të jenë edhe vdekjeprurëse.

Me fillimin e pranverës 50% të ushqimit e marrim drejt për drejtë nga natyra. Disa nga to duke i përzier formon një shtresë me të cilën do të ndihesh i mirë ushqyer dhe mbi të gjitha me përmbajtje natyrore dhe pa efekte anësore.

Përbërja si në vijim:

1. Radhiqe (Taraxacum officinalis)
2. Hudhër ariu (Allium ursinum)
3. Arra (Junglans regia) fruta
4. Vaj ulliri, Bio extra virgin
5. Vaj i farave të kungullit (Bio)
6. Gjizë dhie (Bio)
7. Mjaltë blete

Të gjitha këto i kemi përzier dhe pastaj i kemi lyer fetat e bukura. Është ushqim shumë i shëndetshëm dhe i shijshëm! (nga prointegra)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *