SHËN NËNË TEREZA – APOSTULLI MODERN I DITËVE TONA

FAKTET INTERESANTE RRETH ANJEZË GONXHE BOJAXHIUT(Kushtuar ditë-lindjes së Shenjëtores sonë) FAKTE INTERESANTE RRETH SHËN NËNË TEREZËS Përgatiti: ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE Nënë Tereza – misionare dhe humaniste, gjatë…

KLUBI LETRAR ”MARTIN CAMAJ” MUNIH

Më 24.08.2021 LAJM MORTOR Klubit Letrar  “Martin Camaj”, në Munih të Gjermanisë, pas marrjes së lajmit të hidhur për vdekjen e anëtarit, themeluesit të klubi letrar “Martin Camaj”, të poetit…

LIDHJA E ARSIMTARËVE DHE PRINDËRVE SHQIPTARË  NË BAVARI – LAPSH

24.08.2021 TELEGRAM NGUSHËLLIMI      Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari – LAPSH, me dhembje e mori lajmin hidhur për vdekjen e aktivistit, veprimtarit, poetit dhe arsimdashësit të palodhshëm…

KRIJUESIT MËRGIMTARË PREZANTUAN VEPRAT E TYRE

Atdheu, nga Naim Frashëri!O Atdhe! Më je i dashur sa më s’kaMë je nënë, më je motër, më je vlla.Nga ç’ka rrotull më i shtrenjti ti më je,Je më i…

Mësimdhënësit e Diasporës takim me ministren e Arsimit dhe të MPJD

Shkruan Mustafë Krasniqi Dje, më 27 korrik 2021,  një grupi mësimdhënës nga diaspora, të mësimit plotësues në gjuhën shqipe u takuan, me ftesën e MPJD, me Ministren e Arsimit znj.…

Një hartë e vjetër e Ilirisë (Ballkanit)

Shkruan: Bedri Islami Disa vite më parë, kështu si sot, në javën e parë të majit, isha në Badherrenalb, një qytezë e vogël, shtrirë në një dendësi kodrash, ku fillonte…

Aksidentohet autobus Deva-Turs, në Slavonski Brod të Kroacisë dhe, raportohet për dhjetë të vdekur e 44 të plagosur

Sot, në orët e mëngjesit, në Slavonski Brod të Kroacisë ndodhi një aksident i rëndë trafiku, ku një autobus nga Kosova, në autostradën A3 rreth orës 6 të mëngjesit është…

Dy takimet e kryesisë së LAPSH-it, me Konsullatën e Republikës së Shqipërisë dhe mësimdhënësit

Dje, më 17.07.2021, kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari – LAPSH, në Mynih të Bavarisë  mbajti dy takim të  rëndësishme, lidhur me procesin mësimor dhe vizionin…

SHKOLLA SHQIPE NË BAVARI TË GJERMANISË

Nga SOKOL PAJA Mustafë Krasniqi mësues i shkollës shqipe në Bavari të Gjermanisë dhe nënkryetar i Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë, në një rrëfim ekskluziv për gazetën “DIELLI”, Organ…

Samiti i Arsimit dhe Aftësimit Profesional-VET Samit 2021

Me 29 dhe 30 qershor 2021, në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, Klubi i Prodhuesve së bashku me Fondacionin Besa në Bavari, për herë të parë në Kosovë…

ARBËRIA E VOGËL E AZEM GALICËS – BËRTHAMA E SHTETËSISË SË KOSOVËS

Nga Bedri TAHIRI Rikujtesë me shkas (Në vend të reagimit): AZEM E SHOTË GALICA (Dymbëdhjetë vjet të pandarë në lufta e në beteja! Fati sikur ua ktheu shpinën! Trupat e…

Një shembull i gjallë se si mund të punohet shtetësish për gjuhën

Nga Prof. dr. Rami Memushaj Javën e parë të këtij muaji përfundoi në Shkup programi dymujor i trajnimit të përkthyesve dhe të korrektorëve shqiptarë të punësuar pranë institucioneve qendrore dhe…

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë) feston 4 korrikun

Sektori për informim i KKAD-së   Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë), përmes platformës virtuale festoi njëvjetorin e themelimit dhe në prani të anëtarëve të Këshillit paraqiti punën njëvjeçare.…

VËSHTRIM RRETH LIBRIT PAK FILOZOFI TE SHKRIMTARIT ARBEN KURTESHI

Nga Ma. Sc. Fatmir Halimi Shkrimtari Arben Kurteshi deri me tani njihet si poet dhe shkrimtar me librat e tij Tingujt e zemrës dhe romanin e tij të fundit Plisi.Libri…

“Shkolla Shqipe” – Zvicër

Njoftim për Aplikim Për inkuadrimin e mësueseve të rinj në procesin e mësimdhënies të gjuhës shqipe Të nderuar kolegë/e, Nisur nga fakti i kërkesave në rritje për hapjen e klasave…

Shtegtime nëpër Atdhe (CXXVII) – Ishmi – fshati i lashtë ku pushon Ibrahim Kodra

Nga Berat Luzha – Ishmi është qendër dhe Njësi Administrative e 10 fshatrave në kuadër të Bashkisë, të Rrethit dhe të Qarkut të Durrësit. Nën administrimin e saj Ishmi e…

Promovohen dy romane në Tetovë

Nga Sadije Aliti, Tetovë Krijimtaria letrare në prozë e dy romaneve u promovua në Tetovë në hapësirat e lokalit Shend e verë, “Donika-dielli do të shkëlqejë përsëri” i autorit Ismail…

Shqiptarët në betejën e Kosovës

akademik kristo frashëri foto – BingImages Nga Akademik Kristo Frashëri Për popujt e Gadishullit Ballkanik ngjarja më tronditëse dhe më vendimtare e shek XIV ishte beteja e Kosovës. Aty në…

MENDIMI KRITIK I REXHEP QOSJES PËR POEZINË E SOTME SHQIPE

Më rastin e 85-vjetorit të lindjes PERIODIZIMI I LETËRSISË SË SOTME SHQIPE Shkruan: Isuf Bytyqi – Në librin „Prej tipologjisë deri te periodizimi“, në tekstin „Struktura e transformeve“, tekst që…

MENDIMI KRITIK I REXHEP QOSJES PËR POEZINË E SOTME SHQIPE

Më rastin e 85-vjetorit të lindjes „ Rexhep Qosja,e ka ndarë përvojën,me bashkëkohësit,por, jo edhe rezultatet!“   Nga Isuf Bytyçi Në këtë punim, objekt shqyrtimi është mendimi kritik i Rexhep…