Gjuha shqipe pa kufi, bashkëpunimi në mes të Shqipërisë dhe Kosovës është i rëndësishëm dhe për ne si mësuesë s’ka kufi – vetëm një gjuhë e një komb

Nga sektori i informimit të KKADMustafë Krasniqi Dje, më 22 qershor 2021, Qendra e Botimeve për Diasporën organizoi aktivitetin “Mësuesit Shqiptarë në Diasporë”, me mbështetjen e Ministrit të Shtetit për…

MENDIMI KRITIK I REXHEP QOSJES PËR POEZINË E SOTME SHQIPE

Më rastin e 85-vjetorit të lindjes „Rexhep Qosja,e ka ndarë përvojën,me bashkëkohësit,por, jo edhe rezultatet!“ fejtoni -I- HYRJE                               Në këtë punim, objekt shqyrtimi është mendimi kritik i Rexhep Qosjes…

NXËNËSI, PRINDI, SHOQËRIA DHE SHTETI

Nga Mustafë Krasniqi Fjala e mësimdhënësit Mustafë Krasniq e mbajtur në Konferencën e përbashkët të institucioneve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës me mësimdhënësit shqiptarë në mërgatë Fillimisht…

PROFESOR DR.VAXHID SEJDIU, NJË SHËMBËLLTYRË ATDHETARIE

Në begatinë kulturës, arsimit e ndërgjegjes shqiptare, radhiten misionarët e gjuhës shqipe, mësuesit dhe veprimtarët shqiptarë në mërgatë, të cilët kanë vepruar e veprojnë me përkushtim e dashuri të madhe…

THOMAIDHA DHE DRITA E DASHURISË

Oh, kjo jetë me lëngje sysh, si pasqyrë shihet në lëng të kuq.Shiko, shiko si jam lidhur pas teje. Ti nuk më flet ( Th. Tanuçit). Nga BAKI YMERI –…

Fjala e mbajtur në Gostivar për Pranverën Shqiptare ’81-ës

Pranverës së Kuqe të vitit 1981-shes Nga Agim Sylejmani – Këtë vit po mbushen 40 vite që kur rrugët e qyteteve e të fshatrave të Kosovës dhe viseve tjera shqiptare…

Përurimi i veprës së profesor Vaxhid Sejdiut, një shëmbëlltyrë atdhetarie

Nga Isuf Ismaili Në begatinë kulturës, arsimit e ndërgjegjes shqiptare, radhiten misionarët e gjuhës shqipe, mësuesit dhe veprimtarët shqiptarë në mërgatë, të cilët kanë vepruar e veprojnë me përkushtim e…

Jemi vëllezër, kemi tri fe por vetëm një atdhe!

  Hafiz IBRAHIM DALLIU ”Ne shqiptarët, prej çdo feje qofshim, jemi tanë vllazën gjaku dhe vllazën vatani. Do të shkojmë mbarë e mirë me shoq si jemi tue shkue, do të…

 Në Wattwil të Zvicrës, u bë prezantimi i librit “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit – vatër e bashkimit kombëtar” i mësuesit Vaxhid Sejdiu

Të dielën me datën 13 Qershor 2021, mësuesi Dr. Vaxhid Sejdiu prezantoi para mysafirëve, mësuesve dhe prindërve të shkollës shqipe librin “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit – vatër…

Në Watwil të kantonit të St.Gallen-Zvicër,u bë promovimi i librit të autorit Dr.Vaxhid Sejdiu me titull „Shkolla shqipe në kantonin e St.Gallen, vatër e bashkimit kombëtar“.

Dje, më 13.06.2021, në Watwil të kantonit të St.Gallen-Zvicër, në prani të bashkëkombësve, prindërve, aktivistëve, nxënësve dhe mësuesve, i pranishëm ishte dhe ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Bernë, z.Ilir…

Akademikë, studiues e pedagogë nga Tirana e Shkupi vizitojnë Prekazin dhe nderojnë Dëshmorët e Heronjtë që me luftën, heroizmin dhe rënien e tyre shkruajtën faqe të lavdishme të historisë së Shqipërisë

Pas Konferencës Shkencore për Pranverën Shqiptare ’81, për vëllezërit tanë nga Shqipëria Nënë u organizuan vizita në Prekaz, ku u bënë homazhe tek varret e Jasharajve, mbi gjakun e të…

Shteti ynë Amë anëtar i Këshillit të Sigurimit të OKB – së – Fitore historike e politikës dhe e diplomacisë shqiptare

Lajmi i zgjedhjes së Shqipërisë si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB u vlerësua si një mundësi historike dhe arritje e diplomacisë shqiptare. Shqipëria u votua të premten…

BREZI QË PO HUMB UDHË

Shkruan: Mustafë Krasniqi BREZI QË PO HUMB UDHË Atdheun në të krisur lashqeshnin pse puthja dheunmë iknin lotët përruasi gurrë e pashterur. Kohën po na e vjedhë koha…brezi tretë po…

Tufë poezish nga profesor Fetah Sheholli

KULLAT TONA Shtëllunga tymi si valë detiS‘bënte dritë as vetë dielliVdekja kafshonte ditë e natëKullat tona shkrepnin flakëDhëmbë ujqish lëviznin nofullatSy të çartur mësynin shkabatShpirtprishur e kokëtërbuarKullat tona me gurë…

Dëshmia e shqiptarit çam për krimet dhe gjenocidin shtetëror grek në Shqipërinë e Poshtme – Çamëri

Çështja çame nuk është vetëm një çështje  e të Drejtave të Njeriut, por duke pasur dhe këtë brenda, ajo është ende një çështje, që kullon gjak, sepse akoma janë të…

Më 10 qershor të vitit 1878 u mbajt Kuvendi Themelues i Lidhjes Shqiptare e Prizrenit

Më 10 qershor të vitit 1878 u mbajt Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Gjatë pranverës së vitit 1878, krahas hovit që mori lëvizja e protestës kundër Traktatit të Shën-Stefanit, ngadhënjeu edhe…

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë përshëndet takimin e dy komisioneve, të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD), përshëndet takim e përfaqësuesevetë dy shteteve tona: Shqipëri dhe Kosovë për unifikimin e politikave të mësimdhënies dhemësim nxënies në Diasporë. KKAD-ë shpreson se…

Takim i rëndësishëm pune për unifikimin e politikave të mësimdhënies në Diasporë mes Shqipërisë dhe Kosovës

U zhvillua sot në ambientet e Kryeministrisë një takim i rëndësishëm pune për unifikimin e politikave të mësimdhënies në Diasporë mes Shqipërisë dhe Kosovës, si dhe vijimin e punës për…

Në Berne të Zvicrës, sot ambasada shqiptare ka shpërndarë shpërblimet e fituesve të konkursit për fëmijët

Më 6 qershor 2021, në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Bernë, për nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër, u shpërndanë çmimet e fituesve të konkursit të hapur me rastin…

ANEKDODA- KAFSHIMI I GJARPËRIT

(PJESA E PARË) PËRGATITI: ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE 1. KAFSHIMI I GJARPËRIT Dikur kalonte me karrocën e tij luksose një mbret, mes për mes qytetit. Ia kishin liruar…