Shfaqje e shkëlqyer në garat e nxënësve shqiptarë në Zvicër

Shkruan: Isuf Ismaili Arsimi dhe edukimi i nxënësve shqiptarë në frymën e jetësisë shqiptare me brumin kulturor e shpirtëror të kësaj jetësie,  është jo vetëm i rëndësishëm për të gjitha…

Çfarë bëjmë me fjalën (Përsiatej me pak fjalë) 1

Shkruan: Prend Buzhala Çfarë bëjmë me fjalën? Dhe cila është forca e energjia e saj? Me anë të saj ne krijojmë, me anë të saj ne i shqiptojmë mendimet, emocionet,…

Monarkia (principata) serbe ishte krijuar në tokën arbërore

Shkruan: Gjokë Dabaj 1. Qeveria e shtetit së Serbisë, me sa di unë, kur merr detyrën për të qeverisur, betohet mbi shkrimin e shenjtë të kishës pravosllave serbe. Nuk betohet…

Takimi i Kryesisë së LAPSH-it në Bavari rreth organizimit të shkollës shqipe për vitin 2021/22

Shkruan: Mustafë Krasniqi– Dje, më 30.05.2021, kryesia e LAPSH-it mbajti takimin e radhës, që u fokusuan në disa  tema të rëndësishme, si: raporti përmbyllës për vitin 2020, rreth dëftesave të…

Promovohet libri i autorit dr. Vaxhid Sejdiu “Shkolla Shqipe në Kantonin e St. Gallenit – vatër e bashkimit kombëtar”

LAPSH Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Kantonin St. GallenitALEV Albanischer Lehrer- und Elternverband “Naim Frashëri” des Kantons St. Gallen F T E S Ë Lidhja e…

Takim me Konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës, Ambasadorin Frymëzim Isufaj

Nga Keze Kozeta Zylo – Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Manhattan gjithmonë ka qenë si shtëpia jonë e dytë për shkollën Shqipe “Alba Life” në New York.Pas…

Shkëlqen edhe një vatër e re për mësimin gjuhës shqipe në Lozanë të Zvicrës

Shkruan: Isuf Ismaili – Gjithnjë e më shumë po marrim lajme të gëzuara, se po hapen dyert e shkollave në Zvicër për mësimin e gjuhës shqipe.Në punën dhe veprimtarinë e…

Të shkruajmë shqip

Shkruan: Mr. Eroll Sejdiu – Bukurinë e një teksti të shkruar ia jep jo aq leksiku sesa sintaksa e tij, lidhja e fjalëve në sintagma, e këtyre në fjali të…

Shkrim për bilbilin e gjuhës sonë – Naim Frashëri

“Është turp të mos dijë shqiptari gjuhën e tij e të mos e këndojë e ta shkruajë“-N.Fërashëri Sudiuesi, profesori, gjuhëtari i nderuar e atdhedashësi i shquar Eroll Sejdiu ka shkruar…

Takimi i kryesisë së Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) me Ministren e Arsimit, të Republikës së Kosovës znj. Arbërie Nagavci

Mustafë KrasniqiPërgjegjës i sektorit për informim (KKAD-ë) Dje, më 25.05.2021 Kryesia e Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD), mbajti takim njoftues, përmes platformës virtuale, me Ministren e Arsimit, Shkencës,…

Takimi i rregullt i Këshillit i Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë)

Në takimin e radhës të Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë) mori pjesë edhe drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporë (QBD) znj.  Mimoza Hysa Shkruan: Mustafë Krasniqipërgjegjës i…

BASHKËTINGËLLORJA “J”

Pse te disa fjalë shtojmë “j” mes dy zanoreve dhe te disa jo? Ja arsyeja! Përgatiti: Sevi Lami Agolli Te disa emra femërorë, që dalin me një diftong ose grup zanor,…

Në Rorshaherberg të Zvicrës, hapet një klasë për mësimin e gjuhës shqipe

Shkruan: Isuf Ismaili – A ka lajm më të gëzuar se ky! Të mërkurën u hap edhe një klasë, në shkollën e vendbanimit  Rorschacherberg (Rorshaherberg) në Zvicër, ku do të…

Hapen dyert e  Shkollës Shqipe në Sierre të Kantonit të Valis-it

 … Sukseset e Shkollës Shqipe në Zvicër, nuk kanë të ndalur. Sot filluan mësimet në gjuhën shqipe, fëmijët shqiptarë në Shkollën Shqipe në Sierre, në Kantonin e Valis-it. Kjo  është…

Pajtim i plotë i institucioneve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporë

Pajtim i plotë i institucioneve të Kosovës dhe Shqipërisë për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporëMë datë 20 dhe 21 maj u organizua në Ministrinë e Punëve të Jashtme…

DOLI NË DRITË LIBRI “MËRGATA SHQIPTARE NË GJERMANI”(2) E AUTORIT DHE PUBLICISTIT ARGJEND HASANI

Pas një pune relativisht të gjatë hulumtuese dhe studimore pesë vjeçare mbi aktivitetet, rolin, rëndësinë, shkaqet e emigrimit dhe organizimin kulturor dhe atdhetar të mërgatës shqiptare në Gjermani, autori Argjend…

Kadri Rexhaj: Kush vdes për Atdhe e për Popull lind për së dyti

(Në 72-vjetorin e rënies heroike të Rifat Berishës dhe bashkëluftëtarëve të tij) Shkruan: Kadri Rexha – Në ciklin e epikës popullore historike, në të cilin pasqyrohet rezistenca e pa epur…

Poezi nga Mehmet Bislimi

Nga Mehmet Bislimi Tahir Mehës si sotkëtu e mottokën përgjakubiri i Shqipërisëi pari ndër të paretlëshojë rrënjëte lirisëme shtat si lisisi shqiponja mbi kreshtame bardhësi plisiqë ruan zogjtë e vet…

Takimi i kryesisë së Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari me Këshillat e Prindërve

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Më 18 maj 2021, përmes platformës ZOOM Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari të Gjermanisë,  mbajti takimin e parë në këtë vit me…

NJË VEPËR QË E SHTON BEGATINË KULTURORE E ATDHETARE

(Vepër e Mustafë Krasniqit, për heroin Xhavit Haziri: “ATDHETAR I SHTIGJEVE TË LIRISË – XHAVIT HAZIRI “ ) Shkruan: Isuf Ismaili – Dëshmorët dhe heronjtë janë të pavdekshëm, se e…