Avni Dehari: Pesha e dhembjes

Avni Dehari

    (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016)

Bildergebnis für Avni dehari foto"

Pesha e dhembjes

Atdheu dhe alfabeti

Kurorë nderi vunë shkronjën A.

Për hapat drejt agimeve të purpurta,

A-ja brerore edhe në emrat Tuaj!

E rëndë dhembja,

Sa pesha e Alpeve Shqiptare!

Sa dheu i gjakut tonë!

E thellë dhembja,

Sa thellësia e Adriatikut,

E Jonit valëshumë,

E oqeanit pa fund!

E lartë krenaria,

Sa kreshtat e Sharrit,

Sa kupa e qiellit mbi tonin Atdhe!

Krahëhapur krenaria,

Si fushat e gjera,

Si rrafshnaltat e bjeshkëve,

Si shqiponja jonë e shenjtë

Në qiellin e paanë!

Hijerëndë fisnikëria,

Si pyjet e dendura!

Si Moti i Madh

Në oqeanin e kujtesës sonë!

Det i trazuar pikëllimi,

Plot valë ngushëllimi, plot valë freskie

Cep më cep zemërdhembshurës sonë,

Për Ju,

Që hodhët hapin me shkronjën e parë të ATDHEUT!

Prishtinë, 11. 9. 2019 (Nga Portali RKL)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *