Isuf Ismaili: Disa përpiqen ta pështyjnë diellin, por pështyma ju bie në fytyrën e tyre

Gjuha letrare shqipe dhe flamuri kombëtar shqiptar na kanë njëjtësuar, na njëjtësojnë dhe do të na njëjtësojnë pikërisht si popull e si komb, si një Shqipëri e tërë e natyrshme,…

PAJË NUSE E PËRGJAKUR

Përmbledhje poezish nga Gazmend Dashi VITI I DHEMBJES Viti i ikur, vit i dhembjes Viti i mërzisë Vit pikëllues Me lot trishtues të fëmijës. Humbje të familjarëve Njerëzve të shtëpisë…

Mehmetali Rexhepi: Kulti i lirisë

Gjilan – Nexhat Rexha: Duke kërkuar hijen tënde SHB “Beqir Musliu” Gjilan, 2019Autori veprues dhe i frytshëm, Nexhat Rexha vijon t`i sjellë letërsisë shqipe një mori vëllimesh poetike e diskursesh…

Mustafë Krasniqi: – “ALBUMI POETIK”

Përmbledhjen “Albumi Poetik” e përgatiti Mustafë Krasniqi. Shkruan: Mustafë Krasniqi –   Përmbledhja “Albumi Poetik”  i përgatitur nga Mustafë Krasniqi, nën përkujdesjen e kryesisë së Klubit Letrar “Martin Camaj”, libër…

PËRMBYLLET ME SUKSES TURNEU I SHAHUT “ARBËRIA OPEN 2019” NË VJENË

shkruan: Besim Xhelili-Përgjatë javës nga 21-27 tetor 2019, nën organizimin e Klubit të Shahut “Arbëria” nga Vjena dhe në bashkëpunim me Federatën e Shahut të Vjenës u mbajt turneu ndërkombëtar…

Avni Dehari: Pesha e dhembjes

    (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016) Pesha e dhembjes Atdheu dhe alfabeti Kurorë nderi vunë shkronjën A. Për…

NË VJENË U HAP TURNEU NDËRKOMBËTAR NË SHAH “ARBËRIA OPEN 2019”

Shkruan: Besim Xhelili Në datat 21-27 tetor 2019, shahistë të ndryshëm nga 14 nacionalitete, por edhe adhurues të tjerë të këtij sporti, kanë rastin të kalojnë bashkë çaste të mira…

Mustafë Krasniqi – SHPIRTI I POETIT

shkruan: Mustafë Krasniqi – Poeti Sylejman Qyqalla,  na vjen me librin e radhës “Rrënja”, vepër kjo që përmbush normat e një poeti të mirëfilltë, me të gjitha cilësitë dhe veçoritë…

Lorela Garuli – Si ndikon mësimi i dy gjuhëve të ndryshme te fëmijët

Nga Lorela Garuli, psikologe Voltiza Duro – Shumë fëmijë, veçanërisht ata që jetojnë jashtë vendit përballen me mësimin e dy gjuhëve në të njëjtën kohë, çka mund të shkaktojë edhe konfuzion. Në…

Akademik Shaban Demiraj – ROLI I NAIM FRASHËRIT NË ZHVILLIMIN E SHQIPES LETRARE

Në periudha të caktuara historike, që kanë shënuar kthesa vendimtare për të ardhmen e këtij apo të atij populli, kanë dalë kurdoherë njerëz të shquar, të cilët me veprimtarinë e…

DR.VAXHID SEJDIU: HAPET SHKOLLA SHQIPE NË OPFIKON TË KANTONIT TË CYRIHUT

Cyrih, 1 shtator 2019: Edhe shkolla shqipe e Opfikonit, i bashkëngjitet shkollave tjera, të cilat janë hapur kohëve të fundit, ku nxënësit kanë mundësinë ta mësojnë gjuhën amtare. Më 31.…

Shkruan: Mustafë Krasniqi-MA RUAJ NJË VDEKJE, ATDHE

Fejtoni nr. VIII Poetët frymëzohen dhe me ngulm shpalosin ndjesinë e tyre të brendshme, e përjetojnë frymëzimin  dhe janë pjesë e kësaj bote shpirtërore. Padyshim se, këtyre poetëve i përket…

Mirë se erdhët bashkatdhetarë në Manifestimin tradicional “Ditët e Diasporës”, në Komunën tuaj!

sot, më 03.08.2019 në Komunën e Kastriotit- ish Obiliqit, nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport dhe, në pranin të kryetarit të Komunës z. Xhafer Gashit e të…

Lidhja e Arsimtareve dhe e Prindërve Shqiptarë në Zyrih, flak në rrugë mësuesen e gjuhës shqipe!

Shkruan: Mimoza Dako – Unë, quhem Mimoza Dako (Bejkollari). Qe prej vitit 1992, menjehere pasi mbarova studimet ne Fakultetin Histori_Filologji, dega Gjuhe dhe Letersi shqipe, ne Universitetin e Tiranes, emigrova…

Përkushtimi i oficerit atdhetar e profesionist

shkruan: Isuf Ismaili – Vështrim për librin: “… Stërvitëm dhe Adem Jasharin” , shkruar nga Hysen Ymeri Të flasësh apo të shkruash për oficerët shqiptarë është jo vetëm dëshirë, nder,…

Dr. Ledri Kurti- Konica – Prozë dhe kritikë

Doktore Ledri Kurti Shkruan: Dr. Ledri Kurti –  Faik Konica (15 Mars 1875 – 15 Dhjetor 1942) Konica është personaliteti artist – kritik.  Është  kritik edhe atëherë, kur objekti i tij i…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – NË VARGUN TIM TË PARË

Fejtoni nr. VIII   Duke i lexuar librat e autorit Lebit Murtishit, shpreh bindjen, se ai është prej poetëve më gjallërues e frymëzues në krijimtarinë letrare shqiptare në diasporë. Si…

Mustafë Krasniqi:-NJË GUR SHQIPËRI, SHTËPIA IME

Fejtoni nr.VII      Poeti, Sylejman Qyqalla, shfaqet me librin e tij “NJË GUR SHQIPËRIE”, ku trajton një tematikë të gjerë poetike e gërshetuar dhe pasuruar me motive të ndryshme, si…

Ahmet Qeriqi-Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi,…

Mustafë Krasniqi- POEMA E RIBASHKIMIT-Zeqir Gërvalla

Fejtoni nr. – VI – Përmbledhjet poetike të poetit Zeqir Gërvalla, këtij  atdhetari dhe frymëzuesi, i përkushtuar tërësisht për jetësuar mbarëvajtjen e Shqipërisë Etnike, na vijnë me një ligjërim të…