Mirë se erdhët bashkatdhetarë në Manifestimin tradicional “Ditët e Diasporës”, në Komunën tuaj!

sot, më 03.08.2019 në Komunën e Kastriotit- ish Obiliqit, nën përkujdesjen e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport dhe, në pranin të kryetarit të Komunës z. Xhafer Gashit e të…

Lidhja e Arsimtareve dhe e Prindërve Shqiptarë në Zyrih, flak në rrugë mësuesen e gjuhës shqipe!

Shkruan: Mimoza Dako – Unë, quhem Mimoza Dako (Bejkollari). Qe prej vitit 1992, menjehere pasi mbarova studimet ne Fakultetin Histori_Filologji, dega Gjuhe dhe Letersi shqipe, ne Universitetin e Tiranes, emigrova…

Përkushtimi i oficerit atdhetar e profesionist

shkruan: Isuf Ismaili – Vështrim për librin: “… Stërvitëm dhe Adem Jasharin” , shkruar nga Hysen Ymeri Të flasësh apo të shkruash për oficerët shqiptarë është jo vetëm dëshirë, nder,…

Dr. Ledri Kurti- Konica – Prozë dhe kritikë

Doktore Ledri Kurti Shkruan: Dr. Ledri Kurti –  Faik Konica (15 Mars 1875 – 15 Dhjetor 1942) Konica është personaliteti artist – kritik.  Është  kritik edhe atëherë, kur objekti i tij i…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – NË VARGUN TIM TË PARË

Fejtoni nr. VIII   Duke i lexuar librat e autorit Lebit Murtishit, shpreh bindjen, se ai është prej poetëve më gjallërues e frymëzues në krijimtarinë letrare shqiptare në diasporë. Si…

Mustafë Krasniqi:-NJË GUR SHQIPËRI, SHTËPIA IME

Fejtoni nr.VII      Poeti, Sylejman Qyqalla, shfaqet me librin e tij “NJË GUR SHQIPËRIE”, ku trajton një tematikë të gjerë poetike e gërshetuar dhe pasuruar me motive të ndryshme, si…

Ahmet Qeriqi-Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi,…

Mustafë Krasniqi- POEMA E RIBASHKIMIT-Zeqir Gërvalla

Fejtoni nr. – VI – Përmbledhjet poetike të poetit Zeqir Gërvalla, këtij  atdhetari dhe frymëzuesi, i përkushtuar tërësisht për jetësuar mbarëvajtjen e Shqipërisë Etnike, na vijnë me një ligjërim të…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – MEDITIME TË PËRMALLSHME

Fejtoni nr. – V –      Kur flasim për poetikën si forcë e atdhedashurisë, nuk mund të mos shkruajmë për poetët të cilët me ngulm ju kanë përkushtuar krijimtarisë shpirtërore,…

Mustafë Krasniqi- Të krenuar me nxënësit e Nyrnbergut.

Program kulturo-artistik me nxënësit e LAPSH-it  në Nyrnberg të Gjermanisë, qytet i landit të Bavarisë, me mësuesen  Lume Daci Hoti  dhe aktivistin e përkushtuar Selim Hoti, në bashkëpunim me Këshillin…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – ËNDRRA SHËTIT PA MUA…

Fejtoni nr. IV Te krijimtaria e poetit, atdhetarit dhe humanistit të çështjes kombëtare, Martin Çuni, shohim një angazhim  të fuqishëm të mendjes dhe bindjes së tij përkrah botës reale. Mbase…

Mustafë Krasniqi: – HEROI NË SHPIRTIN E POETIT

Fejtoni.nr. III    Kur flasim për heroin dhe shpirtin e poetit, lehtë mund ta hetojmë se sa thellë ka hyrë dashuria për heroin dhe në çfarë situatash gjendet pikërisht poeti?…

EMOCIONI POETIKË SI FORCË E ATDHEDASHURISË

Fejtoni. nr. II Shkruan: Mustafë Krasniqi–  Forcën e arsyeshme poetike dhe atdhedashëse e mbarështuar përmes emocioneve njerëzore dhe aftësive artistike e shohim edhe përmes syrit të poetëve, e në veçanti…

Eqrem Çabej: Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky…

(Recension) – Lidhur me Përmbledhjen “Eshtrat pezull” të poetit Mustafë Krasniqi.

Shkruan: Brahim Ibish Avdyli: Kur e mora këtë përmbledhje, pas sa e sa vitesh, që ta redaktoj, më doli një punë e madhe, edhe pse isha në kulmin e punëve…

Tufë Poezish nga autori Haxhi Muhaxheri

SHQIPËRIA Ishte nuseqë ia kishin zili perënditë Nga shkëlqim i nurit të sajdritë merrte edhe dielli Kahmot e lakmoninkodoshet e Olimpit Ajo nuk jepejajo nuk merrej Ata e mallkuantrupin ia…

Vështrime kritike për krijimtarinë letrare në diasporë.

Shkruan: Dr. prof  Hysen Matoshi Copëtimi i shumëfishtë i hapësirës etnike shqiptare, gjatë shekujve XIX dhe XX, nuk ka qenë dimensioni i vetëm tragjik i përimtimit dhe i fragmentimit tonë…

KËRKIMI DHE ANGAZHIMI I POETËVE TË MËRGATËS

Fejtoni. Nr. I Shkruan: Mustafë Krasniqi    Kjo temë shtrohet në një fushë të gjerë të krijimtarisë artistike, si për nga aspekti i ndërtimit, figurës, simbolit, krahasimit, po ashtu edhe…

DIASPORA DHE KRIJUESIT E SAJ

Shkruan: Mustafë Krasniqi     Përmes këtij vështrimi kritik për lexuesin do të sjell disa përmbledhje poetike të krijuesve mërgimtarë. Meqë lexuesi ynë nuk është njohur aq sa duhet   me krijimtarinë…

…KOHA PO NA VRET!

Shkruan: Mustafë Krasniqi …KOHA PO NA VRET! Në lartësinë e shtatëNga dritarja e kohësHumbim shikiminN’heshtje presim rikthimin. Në agun e hershëmBilbilat cicërojnëKali i bardhë pretApo vret kohën! Në dritaren e…