ESHTRIM PËR POEMËN “LULET E LATIT” TË POETIT MURAT GASHI

shkruan: Ma. Sc. Fatmir HALIMI – Poeti e shkrimtari i talentuar Murat Gashi, pas gjashtë librave në gjini dhe zhanre të ndryshme të letërsisë, me këtë fillim vit para lexuesve…

Mynih: Dy filma shqiptarë u shfaqën para publikut shqiptar dhe gjerman

Filmat shqiptarë po gjejnë shtrirje edhe jashtë kufijve, disa prej tyre edhe po konkurrojnë në çmimet më prestigjioze ‘Oscar’. Filmat shqiptar “Çlirim” dhe “Kthimi” të regjisorëve Burim Haliti dhe Kastriot…

Manifestimi letrar, në Mynih

 Klubit Letrar «Martin Camaj» Mynih, në bashkëpunim me  SHKSH «Shqiponjat e Bayernit» do të mbajnë orë letrare, ku dhe do të ketë promovime librash, për nder të ditës së Pavarësisë…

TAKIMI I KRYESISË SË LAPSH-IT NË BAVARI, ME BKSA “SHQIPONJA NË ROSEHEIM

 Shkruan: Mustafë Krasniqi – Në  Rosenheim, më 17.01.2020, kryesia e LAPSH-it në Bavari mbajti një takim pune me përfaqësuesit e Shoqatës BKSA „Shqiponja“, ku u trajtuan tema të ndjeshme, që…

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore…

Çerçiz Topulli

INë mesin e personaliteteve meritore shqiptare, të shquara për kontributin që kanë dhënë në çlirimin e trojeve të Shqipërisë nga pushtimi turk por edhe ruajtjen e territoreve shqiptare, të cilat…

GJILANI NDERON HEROIN XHEVAT QERIMI

Shkruan: Ismet Sylejmani –Kryetari i Komunës së Gjilanit i nderuari Lutfi Haziri, shok aktiviteti patriotiko-atdhetar, për liri, pavarësi e demokraci i Heroit Xhevat Qerimi, konform kompetencave që ia jep pozita e…

NE, NUK PO LUFTOJMË QË TË BIEM, POR QË TË JETOJMË !

Shkruan: Ramadn Avdiu – Sot më ka ardhur keq që nuk kam mundur të jem në ceremoninë e rivarrimit të bashkëveprimtarit e luftëtarit të paepur për liri Xhevat Qerimi, i…

Mustafë Krasniqi – RRËNJËT NUK THAHEN…

Shkruan: Mustafë Krasniqi RRËNJËT NUK THAHEN…( Metush Krasniqi) M-e tokën mëmë u mëshiroveE-rdhe shembull, i patremburT-orturat s’të ligështuanU prangose në kryqëzim përS-hqipërinë e bashkuar! K-alove mbi vdekjenR-rënjët nuk t’u thanëA-rterie…

Një pjesë e teksteve të Historisë së Letërsisë Shqipe, e keqinterpretuar dhe e manipuluar I

Shkruan: Ahmet Qeriqi – Ende ndër ne, dominon mendimi anti shkencor  se shqiptarët në kohën e Turqisë ishin analfabetë.  Të tillë trajtoheshin të gjithë ata shqiptarë, që gjuhën e tyre…

LASGUSHI – POETI I PARË I LETËRSISË MODERNE SHQIPE

 (Në përkujtim të 120-vjetorin e lindjes). 1.HYRJE Ma. Sc. FATMIR HALIMI – Llazar Gusho u lind në Pogradec, më 27 dhjetor të vitit 1899. Ka vdekur në Tiranë, më  12…

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, z. Rexhep Hoti, takoi mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it në Bavari

Shkruan: Mustafë Krasniqi –Më 28 dhjetor 2019, në Munih të Gjermanisë LAPSH-ja mbajti takimin e radhës me mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it, në prani të Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe…

Mustafë Krasniqi – Mbledhja e fundvitit e kryesisë së LAPSH-it në Bavari të Gjermanisë

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Më 21 dhjetor 2019, në Puchheim të Gjermanisë, në Landin e Bavarisë, kryesia e LAPSH-it në Bavari, mbajti takimin e radhës dhe të fundit për këtë…

Mustafë Krasniqi – MË LENI TË QAJ SHQIP

Përmbledhja poetike nga Mustafë Kasniqi E PËRULUR BOTA  (Nënë tereza) E butë si era n’shpirt e ngrohtë vadiste lule të mos thahen në kalkutë. Shputat baltë n’ikje bijë e shqipes…

VËSHTRIM PËR VËLLIMIN POETIK “BUZËQESHJE E PËRVAJSHME” TË SHKRIMTARES MEVLYDE MEZINI SARAÇI

Shkruan: Mr. sc. Fatmir Halimi –Poetja Mevlyde Mezini Saraçi është një ndër krijueset më serioze të letërsisë sonë, e cila para lexuesve me veprat e saja letrare ka filluar të paraqitet qysh nga…

KRYETRIMIT . . .

Përmbledhja nga Hamza Halabaku KRYETRIMIT . . . Në jetën tonë gjithnjë, o Kryetrim, Me vëllezërit dy jubile kemi kremtuar. Pesë shekuj pas rënies në amshim, Fëmijët me emrin tënd…

NOSTALGJI PËR DASHURI

Përmbledhja Poetike nga Haziz Hysa KOHA Koha më shkakton ankth Ajo ec e unë plakem! Kur i shoh njerëzit duke ecur, Them nuk jam as unë i humbur! Çuditem se…

Mustafë Krasniqi – Në Graz të Austrisë u mbajt Seminari dyditor rajonal i Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në diasporë

Në përkujdesjen  e Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike të Republikës së Kosovës, në Graz të Austrisë, në bashkëpunim me Shoqaten e Mësuesëve Shqiptarë “ Naim Frashëri” (SHMSH) Austri u…

Berat Luzha – Dëshmori që ra në Ditën e Flamurit

Me rastin e 25-vjetorit të rënies dhe me rastin e dekorimin me urdhrin „HERO I KOSOVËS“ Pos ngjarjeve të rëndësishme që janë zhvilluar në historinë shqiptare më 28 Nëntor, Dita…

PAJË NUSE E PËRGJAKUR

Përmbledhje poezish nga Gazmend Dashi VITI I DHEMBJES Viti i ikur, vit i dhembjes Viti i mërzisë Vit pikëllues Me lot trishtues të fëmijës. Humbje të familjarëve Njerëzve të shtëpisë…