Nje lot që s’thahet

Shkruar: Mimoza Legisi Një lot që s’thahet Sot mbi Kaçanik nuk po ndritka Diellimjegullnaja shtëpive gjithkund paska raditë dhe natë së bashku i paska kthyer qielliNënë Azeminja s’mund po çohet…

VËSHTRIM PËR LIBRIN POETIK “LULJA NË GUR”, TË POETIT NAIM SALIHUT

Shkruan: Ma. Sc. Fatmir HALIMI – Poeti i talentuar Naim Salihu, gjatë këtij fillim viti para lexuesve tanë po paraqitet me veprën tjetër poetike “Lulja në gur”. Libri”Lulja në gur”,…

Kur vriteshin Lulëkuqet

Shkruan: Hazir MEHMETI Nga përjetimet e mësuesit në ditën e helmimit të nxënësve shqiptarë në Kosovë nga agjentë ushtarak e policor serb. Ishte ditë pranvere kur lakuriqët e natës vrisnin…

NË DITËN E PARË TË VETKARATINUAR KAM MËSUAR SE JAM NË TOKË PËR T’I NDIHMUAR TË TJERËT

  Shkruan: Murat V. GASHI – Ishte dita e enjte 12 marsi 2020, ishte ditë e bukur me diell. Qetësia e diellit mbinte mbi qytetin e Prizrenit, ndërsa njerëzit i…

LAPSH-i në bashkëpunim me shoqatat e Rosenhimit iu bënë thirrje mërgimtarëve shqiptarë që t’i sjellin fëmijët në shkollën shqipe

Përpjekjet e kryesisë së LAPSH-it në Bavari, për shtrirjen e mësimit plotësues te të gjithë nxënësit shqiptarë mërgimtarë, që jetojnë dhe veprojnë në Landin e Bavarisë nuk kanë pushuar së…

BOTA NË KARANTINË

Shkruan: Murat V. Gashi- Vitet ikën shumë shpejt dhe e kaluara e hidhur thuaj se është harruar krejt. Askujt nuk i shkon mendja për kohën nëpër të cilën kanë kaluar…

Romani:”Qëndresa” i Vito Koçit, shkëlqim atdhetarizmi në letërsinë shqiptare

Shkruan: Isuf Ismaili – Tridhjetë vite më parë në Tiranë u botua romani “Qëndresa” i shkrimtarit Vito Koçi. Ky roman ka rëndësi shumë të madhe në kuptimin ideor e tematik,…

Ju drejtohem të gjithë juve të dashur!

Apel dr. med. nga Baseli! Unë ushtroj profesionin e mjekes në Bazel të Zvicrës. Arsyeja se pse ju drejtohem me këtë video është se ende shumë nga ju nuk e…

VËSHTRIM PËR ROMANIN “JETA NË PRANGA”, TË AUTORIT ISMAIL ALIU

Shkruan: FATMIR HALIMI Nëntitull: (SHB ProkultPress, Prishtine ka përgatit romanin “Jeta në pranga” te shkrimtarit te njohur Ismail Aliut per botim, por për shkak te CORONAVIRUSIT edhe ne Kosove nuk…

Frika nga Coronavirusi e bashkoi njerëzimin

Të gjithë njerëzit e Botës, të bashkuar e me ankth e presin Coronavirusin! Prandaj, prioritare janë vlera e jetës dhe menaxhimi i pandemi COVID 19.   Shkrun: Isuf Bytyçi – Të…

LAPSH-ja në Bavari, për shkak të Koronavirusit, pezullon mësimin plotësus në gjuhën shqipe.

Kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari për shkak të situatës së krijuar, që e vlerëson edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë koronavirusin si pandemi , merr vendim…

“HASAN PRISHTINA-STËRNIP I ABDULLAH VELIQIT”.

SHB POKULTPRESS, PRISHTINË Pas konsultimeve me shkrimtarin e publicistin Dibran Fylli fiton të drejtën e botimit të librit tashmë më të kërkuar ne tregun e librar, “HASAN PRISHTINA-STËRNIP I ABDULLAH…

VËSHTRIM PËR LIBRIN POETIK “DIELLI MBI FLOKNAJË” TË AUTORIT ENVER SULAJ

Shkruan: Murat GASHI POETI QË SHFAQ MALLIN DHE DHIMBSHURINË Libri poetik “Dielli mbi Floknajë ” i poetit Enver Sulaj, u botua këto ditë nga SHB “PROKULTRPRESS” në Prishtinë. ‘Sonte po…

Festa e shkollës shqipe

Shkruan: Isuf Ismaili – mësues i Shkollës Shqipe në Zvicër Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje jo vetëm të rëndësishme, për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe…

Në Olching të Bavarisë- Gjermani u festua “7 Marsi”- Dita e Mësuesit

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Në Olching, qytet i landit të Bavarisë në Gjermani, nën përkujdesjen e LAPSH-it u mbajt një program kulturo-artistik, për nderë të “7 Marsin”- dita e mësuesit.…

FTESË

Ftojmë të gjithë mësimdhënës-it/et e mësimit plotësues në gjuhën shqipe në landin e Bavarisë, Këshillat e Prindërve dhe prindërit e nxënësve, të jenë pjesë e manifestimit të “7 Marsit”, Dita…

Hapet klasa shqipe në Landshut të Gjermanisë, në landin e Bavarisë

Edhe në qytetin e Landshutit hapet shkolla shqipe, e cila ju ka bashkëngjitur shkollave të tjera në landin e Bavarisë, ku dhe pritën me 10-tra klasa të reja të hapen…

Takim me poetin Besim Xhelili

Nga: Shaban Sinani Ngado që të vetesh, dera në vendlindje çdoherë është e hapur. Edhe Tetova i mirëpret çdoherë kur i vijnë njerëzit që atë e bëjnë krenare dhe e…

KALLXOM

SHKRUAN: EMIN Z. EMINI KALLXOM ç’faj t’paska rrezja e djellit qi n’faqet e tua ngjyhet me t’kuqen e çelun t’kaçës rritun me zor n’therrishta e shiu ta paska inat call…