Kontributet e Rexhep Qosjes në fushë të historisë

Prof. asoc. dr. Myrvete Dreshaj-BaliuProf. dr. Begzad Baliu Kontributet e Rexhep Qosjes në fushë të historisë Pikëpamjet e profesor Rexhep Qosjes për Albanologjinë (3) Le të thuhet këtu, se gjykimet…

SEKUENCA FABULARE TË PËRSHNDËRRUARA NË ROMAN

( Albina Idrizi, „Përsëri mars“ botoi SHB „Buzuku“, Prishtinë 2019 ) Shkruan: Sadik Kasniqi – Duke njohur Albina Idrizin, si njërën ndër poetet më mira në aktualitetin e letrave shqipe,…

KRAHËT E SHQIPES

 Lëvizja Krahët e Shqipes, e mbajti Kuvendin gjithëkombëtar shqiptar në Tiranë E përgatiti për botim: Isuf Bytyçi Duke e parë gjendjen e rëndë shoqërore, ekonomike, politike e kulturore, në shtetin…

VËSHTRIM PËR VEPRËN POETIKE MISIONI I HESHTUR TË DIAR STATOVCIT

Shkruan: Ma . Sc. Fatmir HALIMI – Krijuesi i ri, por i talentuar Diar Statovci me këtë fillim vit para lexuesve tanë po paraqitet me veprën e tij të parë Misioni i…

TAKIMI I ME KOORDINATORI NACIONAL PËR KULTURË, RINI DHE SPORT NË QEVERINË E REPUBLIKËS SË KOSOVËS, REXHEP HOTI

Shkruan: Mustafë Krasniqi Lidhja e Arsimtarëve dhe e Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH), në prani të mësimdhënësve, Këshillave të Prindërve dhe të Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në…

ESHTRIM PËR POEMËN “LULET E LATIT” TË POETIT MURAT GASHI

shkruan: Ma. Sc. Fatmir HALIMI – Poeti e shkrimtari i talentuar Murat Gashi, pas gjashtë librave në gjini dhe zhanre të ndryshme të letërsisë, me këtë fillim vit para lexuesve…

Mynih: Dy filma shqiptarë u shfaqën para publikut shqiptar dhe gjerman

Filmat shqiptarë po gjejnë shtrirje edhe jashtë kufijve, disa prej tyre edhe po konkurrojnë në çmimet më prestigjioze ‘Oscar’. Filmat shqiptar “Çlirim” dhe “Kthimi” të regjisorëve Burim Haliti dhe Kastriot…

Manifestimi letrar, në Mynih

 Klubit Letrar «Martin Camaj» Mynih, në bashkëpunim me  SHKSH «Shqiponjat e Bayernit» do të mbajnë orë letrare, ku dhe do të ketë promovime librash, për nder të ditës së Pavarësisë…

TAKIMI I KRYESISË SË LAPSH-IT NË BAVARI, ME BKSA “SHQIPONJA NË ROSEHEIM

 Shkruan: Mustafë Krasniqi – Në  Rosenheim, më 17.01.2020, kryesia e LAPSH-it në Bavari mbajti një takim pune me përfaqësuesit e Shoqatës BKSA “Shqiponja”, ku u trajtuan tema të ndjeshme, që…

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore…

Çerçiz Topulli

INë mesin e personaliteteve meritore shqiptare, të shquara për kontributin që kanë dhënë në çlirimin e trojeve të Shqipërisë nga pushtimi turk por edhe ruajtjen e territoreve shqiptare, të cilat…

GJILANI NDERON HEROIN XHEVAT QERIMI

Shkruan: Ismet Sylejmani –Kryetari i Komunës së Gjilanit i nderuari Lutfi Haziri, shok aktiviteti patriotiko-atdhetar, për liri, pavarësi e demokraci i Heroit Xhevat Qerimi, konform kompetencave që ia jep pozita e…

NE, NUK PO LUFTOJMË QË TË BIEM, POR QË TË JETOJMË !

Shkruan: Ramadn Avdiu – Sot më ka ardhur keq që nuk kam mundur të jem në ceremoninë e rivarrimit të bashkëveprimtarit e luftëtarit të paepur për liri Xhevat Qerimi, i…

Mustafë Krasniqi – RRËNJËT NUK THAHEN…

Shkruan: Mustafë Krasniqi RRËNJËT NUK THAHEN…( Metush Krasniqi) M-e tokën mëmë u mëshiroveE-rdhe shembull, i patremburT-orturat s’të ligështuanU prangose në kryqëzim përS-hqipërinë e bashkuar! K-alove mbi vdekjenR-rënjët nuk t’u thanëA-rterie…

Një pjesë e teksteve të Historisë së Letërsisë Shqipe, e keqinterpretuar dhe e manipuluar I

Shkruan: Ahmet Qeriqi – Ende ndër ne, dominon mendimi anti shkencor  se shqiptarët në kohën e Turqisë ishin analfabetë.  Të tillë trajtoheshin të gjithë ata shqiptarë, që gjuhën e tyre…

LASGUSHI – POETI I PARË I LETËRSISË MODERNE SHQIPE

 (Në përkujtim të 120-vjetorin e lindjes). 1.HYRJE Ma. Sc. FATMIR HALIMI – Llazar Gusho u lind në Pogradec, më 27 dhjetor të vitit 1899. Ka vdekur në Tiranë, më  12…

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, z. Rexhep Hoti, takoi mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it në Bavari

Shkruan: Mustafë Krasniqi –Më 28 dhjetor 2019, në Munih të Gjermanisë LAPSH-ja mbajti takimin e radhës me mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it, në prani të Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe…

Mustafë Krasniqi – Mbledhja e fundvitit e kryesisë së LAPSH-it në Bavari të Gjermanisë

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Më 21 dhjetor 2019, në Puchheim të Gjermanisë, në Landin e Bavarisë, kryesia e LAPSH-it në Bavari, mbajti takimin e radhës dhe të fundit për këtë…

Mustafë Krasniqi – MË LENI TË QAJ SHQIP

Përmbledhja poetike nga Mustafë Kasniqi E PËRULUR BOTA  (Nënë tereza) E butë si era n’shpirt e ngrohtë vadiste lule të mos thahen në kalkutë. Shputat baltë n’ikje bijë e shqipes…

VËSHTRIM PËR VËLLIMIN POETIK “BUZËQESHJE E PËRVAJSHME” TË SHKRIMTARES MEVLYDE MEZINI SARAÇI

Shkruan: Mr. sc. Fatmir Halimi –Poetja Mevlyde Mezini Saraçi është një ndër krijueset më serioze të letërsisë sonë, e cila para lexuesve me veprat e saja letrare ka filluar të paraqitet qysh nga…