Takimi i rregullt i Këshillit i Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë)

Në takimin e radhës të Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë) mori pjesë edhe drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporë (QBD) znj.  Mimoza Hysa Shkruan: Mustafë Krasniqipërgjegjës i…

Pajtim i plotë i institucioneve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporë

Pajtim i plotë i institucioneve të Kosovës dhe Shqipërisë për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporëMë datë 20 dhe 21 maj u organizua në Ministrinë e Punëve të Jashtme…

DOLI NË DRITË LIBRI “MËRGATA SHQIPTARE NË GJERMANI”(2) E AUTORIT DHE PUBLICISTIT ARGJEND HASANI

Pas një pune relativisht të gjatë hulumtuese dhe studimore pesë vjeçare mbi aktivitetet, rolin, rëndësinë, shkaqet e emigrimit dhe organizimin kulturor dhe atdhetar të mërgatës shqiptare në Gjermani, autori Argjend…

Kadri Rexhaj: Kush vdes për Atdhe e për Popull lind për së dyti

(Në 72-vjetorin e rënies heroike të Rifat Berishës dhe bashkëluftëtarëve të tij) Shkruan: Kadri Rexha – Në ciklin e epikës popullore historike, në të cilin pasqyrohet rezistenca e pa epur…

Poezi nga Mehmet Bislimi

Nga Mehmet Bislimi Tahir Mehës si sotkëtu e mottokën përgjakubiri i Shqipërisëi pari ndër të paretlëshojë rrënjëte lirisëme shtat si lisisi shqiponja mbi kreshtame bardhësi plisiqë ruan zogjtë e vet…

Takimi i kryesisë së Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari me Këshillat e Prindërve

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Më 18 maj 2021, përmes platformës ZOOM Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari të Gjermanisë,  mbajti takimin e parë në këtë vit me…

NJË VEPËR QË E SHTON BEGATINË KULTURORE E ATDHETARE

(Vepër e Mustafë Krasniqit, për heroin Xhavit Haziri: “ATDHETAR I SHTIGJEVE TË LIRISË – XHAVIT HAZIRI “ ) Shkruan: Isuf Ismaili – Dëshmorët dhe heronjtë janë të pavdekshëm, se e…

Studim gjenetik: Shqiptarët populli më homogjen në Evropë

Studimi Gjenetik i Universitetit të Kalifornisë: Shqiptarët, më homogjenët në Evropë, ja karakteristikat… Byln Forc Culture Dy profesorë të Universitetit të Kalifornisë, Peter Ralph dhe Graham Coop kanë botuar një…

Shtegtime nëpër Atdhe (CXIX)

VËRTOKU – FSHATI I VARDARIT, I TROFTËS DHE I HIDROCENTRALIT Shkruan: Berat Luzha – Fshati i vogël Vërtok ndodhet në shpatijet e maleve të Sharrit, në Pollogun e Epërm, në…

Fjala në komemoracionin me rastin e vdekjes së Prof. dr. Sadri Fetiut (1942-2021)

Prof. dr. Hysen Matoshi Të nderuar familjarë të Profesor Sadri Fetiut, zonja Fetije, të nderuar Shkëlzen, Shqipe dhe e nderuara Jetë, Familjarë të tjerë, miq, kolegë, bashkëpunëtorë, të gjithë ju…

Tefta Cami-Cani: Zhvillimi i punimeve të Kongresit të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe I

Sipas gazetës “Zëri i Popullit”, nr. 279 (7571), e martë, 21 nëntor, 1972-Me 20 nëntor të vitit 1972 u hap Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe, si një veprimtari shkencore…

VALBONA – NJË MREKULLI MES MALEVE ME KRESHTA TË LARTA

Shtegtime nëpër Atdhe Shkruan: Berat Luzha – Fshati Valbonë, lumi Valbonë, lugina e Valbonës, Parku Kombëtar i Valbonës, Ujëvara e Valbonës, trofta pikaloshe e Valbonës, Qafa e Valbonës, vajzat e…

Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Shkruan: Ahmet Qeriqi Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në…

Në Therandë, Akademi përkujtimore për heroin e Kombit Fadil Vata.

Shkruan: Prof. Ass. Dr. Sabri Kiçmari Në Therandë. Kam mbajtur një fjalë me rastin e 31 Vjetorit të ndarjes nga ne fizikisht të Heroit të Kombit Fadil Vata. Ndër të…

DËSHMORËT JANË VET LIRIA JONË

Shkruan: Brat Luzha Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët prore mbetet i freskët në mendjet tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do t’i mbajnë në…

Vështrim i romanit “Përroi qante në mesnatë”

Nga Murat V. Gashi Kristaq Turtulli, shkrimtar që di ta zbulojë botën shpirtërore të personazheve të tij Libri tjetër i radhës, romani Përroi qante në mesnatë, i autorit Kristaq Turtullit,…

Në ambientet e Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës, në Stuttgart, u mbajt simpoziumi kushtuar 40-vjetorit të demonstratave të vitit 1981-ës

Shkruan: Prof. Ass. Dr. Sabri Kiçmari I nderuar ish Kryeministër, z. Bajram Kosumi,I nderuar z. Hydajet Hyseni, deputet i Kuvendit të Kosovës,I nderuar z. Konsull Imer Lladrovci,I nderuar z. Bardhyl…

BOTA LIRIKE E MËRGATËS SHQIPTARE

Shkruan: Baki Ymeri – Poezia është ilaçi i shpirtit, eliksiri i jetës dhe mjalti e fjalëve. Poezia e Ganimete Jakup Demirit është pjesë përbërëse e qenies së saj. Ajo krijon…

Qendra e Botimeve për Diasporën përgatit materialet didaktike për platformën digjitale “Mëso shqip”

 Qendra e Botimeve për Diasporën përgatit materialet didaktike për platformën digjitale “Mëso shqip ”Qendra e Botimeve për Diasporën bazuar në Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Fakultetin Histori Filologji të Universitetit të…

Haxhi Vehbi Dibra (1867 – 1937) I krishteri e myslimani janë vëllezër shqiptarë, të pandarë

Haxhi Vehbi Agolli (Dibra) lindi në Dibër të Madhe me 12 mars 1867, në familjen e nderuar të Agollëve, të njohur për veprimtari atdhetare. Mësimet fillestare dhe ato të mesme…