VITI SHKOLLOR, ME MËSIM PLOTËSUES, NË LANDIN E BAVARISË MBARON ME SUKSES

(Më 24.07.2018)  Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari, përpos vështirësive e pengesave, ka arriti suksesshëm ta përfundoj vitin shkollor 2017/18. Gjatë kësaj periudhe janë shpërndarë fletëregjistrime, për…

Poezi,kritikë,tregim

JETA E CENSURUAR DHE ISHULLI IM, NË POETIK Shkruan: Mustafë Krasniqi “Fran Tanushi një ishull, që se di kur do të bëhet gadishull!”                             Ali Podrimja       Fran Tanushi, është një poet…

POEZI

Ti gjoksin furtunave ua ke vënë Kur rrebeshet nxinin në Kosovë,Kur bubullima dëgjohej anembanë,Dhe tokës së bekuar i vinte rënd,Ti gjoksin furtunave ua ke vënë Tufë poezi nga Hasan Qyqalla…

Shkollat shqipe funksionale

Shkollat shqipe në Bavari Shtypni mbi shkolla-shqipe.de, për t’u hapur faqja Shkolla-shqipe.de Shtypni mbi emrin e qytetit, për të gjetur adresën e shkollës, ku ju dëshironi ta dërgoni fëmiun në mësimin plotësues në…

SEMINARET

FUNKSIONIMI I SHKOLLËS SHQIPE DHE VËSHTIRËSITË E SAJ NË MËRGATË SEMINARI- ROLI I  MËSIMDHËNËSVE NË MËSIMIN PLOTËSUES NË GJUHËN SHQIPE NË BAVARI Shkruan: Fatmire Krasniqi Më 17 shkurt 2018 në Munih…

DEKLARATA E KMPGJSH-SË

Më 8 tetor 2016, në Konsullatën e Kosovës në Mynih të Gjermanisë nga një grup intelektualësh dhe veprimtarësh, në përbërje: Mustafë Krasniqi, Fran Tanushi, Fadil Lumi, Deli Balidemaj, Donika Zonja,…

Shkollat shqipe në Bavari

Shtypni mbi shkolla-shqipe.de, për t’u hapur faqja e saj Shtypni mbi emrin e qytetit, për të gjetur adresën e shkollës, ku ju dëshironi ta dërgoni fëmiun në mësimin plotësues në…

Politikanët e Kosovës pelegrinazh në Gjykatën Speciale, për mëditje, afirmim apo pendim?!

Nga KMDLNJ Në Njësinë e Paraburgimit të Gjykatës Speciale në Hagë po mbahen si pengje tetë (8) qytetarë të Kosovës, të gjithë shqiptarë prej të cilëve dy, Hysni Gucati dhe…

Ushtria e Ukraines nuk krahasohet me UÇK!

Ushtria Çlirimtare u nis me një „ Uzi izraelit“ një kallashnikov dhe një zbrojewk me 32 fishekë!Kosova nuk kishte Tanke, Autoblinda, Ushtri, Uniforma siç i ka sot Ukraina!Kosova e kishte…

Ndikimi i Personalitetit të Adem Demaçit dhe LRBSH-së në organizimin klandestin të rezistencës antipushtuese.

Shkruan: Ramadan Avdiu Iluzioneve se pas përfundimit të luftës së dytë botërore gjendja politike dhe kushtet socioekonomike për popullin shqiptarë në ish-Jugosllavi, do të ndryshojnë rrënjësisht, iu erdhi fundi ende…

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore…

Romani i Jokai Morit, “Trëndafili i Bardhë”, një vepër me rëndësi për shqiptarët.

Shkruan: Mustafë Krasniqi  Romani “Trëndafili i Bardhë” i autorit Hungarez, Jokai Mor, është një roman i pasur me të gjitha e elementet e duhura, që mban  në vete, përpos artit të së shkruarit,…

Qëndrimi i papërkulur i Sabit Veselit, Hero i Kosovës.

Nga Ramadan Avdiudhe Bardhyl Mahmuti Braboniqi u zhvillua si fshat me legjendën e Dan Dorocit i cili ishte bashkëluftëtar i Azem Galicës dhe njihej për trimëritë që i kishte bërë…

Manifestim letrare në Eggenfelden të Bavarisë

FTESË Ftojmë Krijuesi dhe artdashësit e fjalës artistike, të jenë pjesë e manifestimit letrare, i cili mbahet për nder të ditës së Pavarësisë së Kosovës (17 shkurtit) dhe ditët “Flaka…

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore…

Demonstratat e grave dhe vajzave të Pantinës e tronditën okupatorin serb

Shkruan: Xhemajl Pllana.- Se gruaja shqiptare, ka luftuar krah për krah me burrin,kemi dëshmi të shumta, gjatë gjithë historisë tonë kombëtare. Femra shqiptare është dëshmuar për sakrificat më sublime,në të…

VIDEOT

KRYESIA

ANËTARËT E KMPGJSH-SË  Më 23.04.2017 në Mynih-Bavari të Gjermanisë në prani të mësueseve dhe mësuesve, Këshillit të prindërve, Shoqatave dhe përfaqësuesëve të bizneseve që jetojnë dhe veprojnë në Bavari, u…