Përmbledhje poezish nga poeti, Lumni Nimani

Shkruan: Lumni Nimani KOSOVA IME  Ah e dashura ime Kosovë, Sa herë që zemra më rrahë,  në prehrin tënd dua të jem. Prore në trup ndjej dhembje e vrragë –…

Bardhyl Mahmuti – EKSPERTIZA ZVICERANE DHE KRIMI KUNDËR ASTRIT DEHARIT

Pritja e organizuar nga Ministri shtetëror bavarez i financave z. Albert Füracker

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Mynih vazhdon aktivitetin dhe përfaqësimin e suksesshëm në instanca të ndryshme bavareze por edhe tek përfaqësitë e tjera konsullore. Në vazhdën e…

Përmbledhje poezish nga poeti, Fran Tanushi

Shkruan: Fran Tanushi UNË JAM I ATJESHËM Unë jam ky që jam e këtu jetoj I këtushëm s‘jam E di se unë  se kush jam dhe nga kam ardhur Unë…

NË MYNIH VIJE LIBRI „FËMIJËT MARTIRË TË KOSOVËS“

Më 22 nëntor 2019, Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Mynih së bashku me Klubi Letrar Martin Camaj promovojnë librin e autorëve: Hanëmshahe Ilazi dhe Nysret Pllata, me…

Përmbledhje poezish nga poeti, Sylë Bajrami

Përgatiti Mustafë Krasniqi     NË QYTETIN TIM   Në qytetin tim s’kemi Cirk, S’kemi as kopsht zoologjik Sa prë hir,kemi teatër.   Në qytetin tim, si në qendër si në…

KËSHILLI ORGANIZATIV I SHKOLLES SHQIPE NË NYRNBERG

FTESË      Ftojmë të gjithë bashkëkombësit, shoqatat dhe bizneset,të cilët jetojnë dhe punojnë në Nyrnberg e në rrethinë, të marrin pjesë në manifestimin e njëvjetorit të hapjes së shkollës shqipe…

Mustafë Krasniqi: – „ALBUMI POETIK“

Përmbledhjen „Albumi Poetik“ e përgatiti Mustafë Krasniqi. Shkruan: Mustafë Krasniqi –   Përmbledhja “Albumi Poetik”  i përgatitur nga Mustafë Krasniqi, nën përkujdesjen e kryesisë së Klubit Letrar “Martin Camaj”, libër…

Nezir Myrtaj: Dëshmorët Afrim Zhitia e Fahri Fazliu i kishte bashkuar ideali deri në vdekje

Shkruan: Nezir Myrta – Është e njohur thënia se dëshmorët e kombit “nuk kanë hierarki dhe ata janë të barabartë në shenjtëri”, prandaj atyre u përket respekti dhe nderimi i…

LAPSH-JA NË BAVARI MBAJTI SEMINARIN NJËDITOR NË OLCHING TË GJERMANISË

Shkruan: Mustafë Krasniqi -Dje, më 02 nëntor  2019 në Olching, landin e Bavarisë-Gjermani, u mbajt seminari njëditor, me mësimdhënës/it/et të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, nën përkujdesjen LAPSH-it në Bavari,…

PËRMBYLLET ME SUKSES TURNEU I SHAHUT “ARBËRIA OPEN 2019” NË VJENË

shkruan: Besim Xhelili-Përgjatë javës nga 21-27 tetor 2019, nën organizimin e Klubit të Shahut “Arbëria” nga Vjena dhe në bashkëpunim me Federatën e Shahut të Vjenës u mbajt turneu ndërkombëtar…

Avni Dehari: Pesha e dhembjes

    (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016) Pesha e dhembjes Atdheu dhe alfabeti Kurorë nderi vunë shkronjën A. Për…

NË VJENË U HAP TURNEU NDËRKOMBËTAR NË SHAH “ARBËRIA OPEN 2019”

Shkruan: Besim Xhelili Në datat 21-27 tetor 2019, shahistë të ndryshëm nga 14 nacionalitete, por edhe adhurues të tjerë të këtij sporti, kanë rastin të kalojnë bashkë çaste të mira…

Mustafë Krasniqi – SHPIRTI I POETIT

shkruan: Mustafë Krasniqi – Poeti Sylejman Qyqalla,  na vjen me librin e radhës “Rrënja”, vepër kjo që përmbush normat e një poeti të mirëfilltë, me të gjitha cilësitë dhe veçoritë…

FILOZOFIA POETIKE E HESHTJES

Shkruan: Mehmetali Rexhepi Anton Nikë Berisha, Sytë e heshtjes. Përsiatje poetike. Argeta LMG, Tiranë 2018 Vëllimi “Sytë e heshtjes” brenda tridhjetë e tre kapitujve, aq sa thuhet se kishte zgjatur…

Tufë Poezi nga autori Sahit Shala

PËR TY, ATDHE Po kush m’bën t’ndihem krenar Kush më ndrit porsi fanar Kush ma bën ditën të lehtë Kush më bën të flij i qetë Tek ti i kam…

Mustafë Krasniqi – Përpjekja e LAPSH-it në Bavari, për sensibilizimin e Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe

Shkruan: Mustafë Krasniqi- Kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH), pas takimit që kishte me mësimdhënësit, më 21.09.2019, diskutoj për përgatitjen e vitit shkollor 2019/20, si dhe…

Rexhep Rifati – Hapet edhe pika shkollore në Schwerzenbach!

Çdo shkollë shqipe është rreze dielli për sytë e fëmijëve, të cilët me dashurinë më të madhe, me dashurinë për gjuhën e nënës mundohen ta ruajnë gjuhën amtare. A ka…

Shoqata e Shkrimtarëve: “Fahri Fazliu” në Kastriot (ish Obiliq), shpall konkurs letrar për poezi

Edhe këtë vit, në Kastriot,( ish Obiliq) do të mbahet Manifestimi mbarëkombëtarë :” Dritat poetike të Kastriotit 2019 ” , edicioni i katërt që organizohet Nën Patronatin e Kryetarit të…