INTERVISTË ME KRYETARIN E FONDACIONIT “BESA” NË BAVARI Z. ANTON KRASNIQI

Intervistoi: Mustafë Krasniqi –Për lexuesin: kush është z. Anton Krasniqi?   Anton Krasniqi: Sëpari, më lejoni ta përshëndes lexuesin tuaj dhe juve, që më nderuat me intervistën e fundvitit të…

Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, z. Rexhep Hoti, takoi mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it në Bavari

Shkruan: Mustafë Krasniqi –Më 28 dhjetor 2019, në Munih të Gjermanisë LAPSH-ja mbajti takimin e radhës me mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSH-it, në prani të Koordinatorit Nacional për Kulturë, Rini dhe…

Elmije Plakiqi: Intervistë me kryeredaktoren e Radios-Kosova e Lirë, luftëtaren e lirisë, Arbanë Qeriqi- Gashi

Arbanë Qeriqi-Gashi është kryeredaktore e Radios-Kosova e Lirë, folëse dhe gazetare e TV-Diellit. Ajo është edhe veterane e luftës së UÇK-së dhe ka marrë pjesë aktive në shërbim të saj…

ZËRAT NGA NËNRRËNOJA

Shkruan: Ma. Sc. Fatmir HALIMI Tregim Deti u trazua, valët shkumë lëshonin në brigjet e shkëmbinjve. Tallazet e valëve u ngritën lart, deri te muret e kalasë së lashtë të…

LETËR DREJTUAR BASHKËKOMBËSVE SHOQATAVE DHE BIZNESEVE

  Lidhja e Arsimtarëve dhe e Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH-ja) ju drejtohet të gjithë bashkëkombësve mërgimtarë që të jeni pjesë e pandashme e projektit, për Shkollën Shqipe, njëkohësisht të bashkuar…

Mustafë Krasniqi – Mbledhja e fundvitit e kryesisë së LAPSH-it në Bavari të Gjermanisë

Shkruan: Mustafë Krasniqi – Më 21 dhjetor 2019, në Puchheim të Gjermanisë, në Landin e Bavarisë, kryesia e LAPSH-it në Bavari, mbajti takimin e radhës dhe të fundit për këtë…

Njoftim

Bashkatdhetarë të nderuar, nevoja e madhe për ta ruajtur gjuhën, kulturën dhe traditën shqiptare kërkon angazhim dhe organizim kolektiv të domosdoshëm të komunitetit shqiptar që jeton dhe vepron në rrethinën…

Mustafë Krasniqi – MË LENI TË QAJ SHQIP

Përmbledhja poetike nga Mustafë Kasniqi E PËRULUR BOTA  (Nënë tereza) E butë si era n’shpirt e ngrohtë vadiste lule të mos thahen në kalkutë. Shputat baltë n’ikje bijë e shqipes…

VËSHTRIM PËR VËLLIMIN POETIK “BUZËQESHJE E PËRVAJSHME” TË SHKRIMTARES MEVLYDE MEZINI SARAÇI

Shkruan: Mr. sc. Fatmir Halimi –Poetja Mevlyde Mezini Saraçi është një ndër krijueset më serioze të letërsisë sonë, e cila para lexuesve me veprat e saja letrare ka filluar të paraqitet qysh nga…

KRYETRIMIT . . .

Përmbledhja nga Hamza Halabaku KRYETRIMIT . . . Në jetën tonë gjithnjë, o Kryetrim, Me vëllezërit dy jubile kemi kremtuar. Pesë shekuj pas rënies në amshim, Fëmijët me emrin tënd…

BLETËS TIME…

Përmbledhje nga Xhevahire Sylejmani NËNËS Ti, nane, në çdo çast Rri mbshtetur prane dritares Heshtur dëgjon riga shiu, mes tyre më pret kthimin. Edhe unë përplasem në lot Sikur ky…

HARTË E LECKOSUR

Përmbledhje nga AZEM OSMANI GJENE TË REGJURA Rrekem të gjej një emër Ta pagëzoj pranverën e këtij moti Dua të kundroj ngjyra bulëzimesh Të nuhas aroma lulëzimesh Degëve të shartuara…

NOSTALGJI PËR DASHURI

Përmbledhja Poetike nga Haziz Hysa KOHA Koha më shkakton ankth Ajo ec e unë plakem! Kur i shoh njerëzit duke ecur, Them nuk jam as unë i humbur! Çuditem se…

SHQIPËRI

Shkruan: Fehmi Ajvazi SHQIPËRI Nuk të thash kurrë njerkë as s’të bëra hire,sykaltër – lulezemër ShqipëriNjë yllnajë në qiell plotë dritë edeni,Pa ty s’di kush do isha tani… S’do rritesha…

KURRË NUK E MESUAM GABIMTARIN

Përmbledhje nga MALUSH MRASORI-MALI KURRË NUK E MESUAM GABIMTARIN Që ta kapë një interes të përbashkët, duhet aktivizuar imagjinatën prej nga lind forca jonë! Fjalët janë tinguj të shëndoshë të…

Mustafë Krasniqi – Në Graz të Austrisë u mbajt Seminari dyditor rajonal i Mësimit Plotësues në Gjuhën Shqipe në diasporë

Në përkujdesjen  e Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike të Republikës së Kosovës, në Graz të Austrisë, në bashkëpunim me Shoqaten e Mësuesëve Shqiptarë “ Naim Frashëri” (SHMSH) Austri u…

Berat Luzha – Dëshmori që ra në Ditën e Flamurit

Me rastin e 25-vjetorit të rënies dhe me rastin e dekorimin me urdhrin „HERO I KOSOVËS“ Pos ngjarjeve të rëndësishme që janë zhvilluar në historinë shqiptare më 28 Nëntor, Dita…

SI YLL QE SHNDRIT

Përmbledhje poezish nga Bahri Shyti HIPERBOLA DHE REALJA Hiperbolë ne shkrime Hiperbolë ne mendime Sa e vobektë që është Thënia me paragjykime Ndjenjën që e shpreh Me një filozofi Atë…

Isuf Ismaili: Disa përpiqen ta pështyjnë diellin, por pështyma ju bie në fytyrën e tyre

Gjuha letrare shqipe dhe flamuri kombëtar shqiptar na kanë njëjtësuar, na njëjtësojnë dhe do të na njëjtësojnë pikërisht si popull e si komb, si një Shqipëri e tërë e natyrshme,…

PAJË NUSE E PËRGJAKUR

Përmbledhje poezish nga Gazmend Dashi VITI I DHEMBJES Viti i ikur, vit i dhembjes Viti i mërzisë Vit pikëllues Me lot trishtues të fëmijës. Humbje të familjarëve Njerëzve të shtëpisë…