Fadil Vata – Shëmbëllim i shpirtit fisnik e i karakterit burrëror

Shkruan: Nezir Myrtaj Po të mos kishte Kosova bij si Fadil Vata, pa dyshim nuk do të mund të mbijetonte fryma e rezistencës sonë kombëtare; Pa luftëtarët e paepur si…

Në nderimi të vëllezërve, Rrahman dhe Bajram Bahtiri, u zbulua pllaka përkujtimore në përvjetorin e 40-të të rënies në altarin e lirisë, të heroit Bajram Bahtiri

Nga Ramadan Avdiu Në shenjë nderimi e përkujtimi të vëllezërve Rrahman dhe Bajram Bahtiri.Në përvjetorin e 40, të rënies në altarin e lirisë të heroit Bajram Bahtiri, sot u zbulua…

Zahiri në të gjallë të tij veç jetonte në mes të realitetit dhe legjendës

Nga Valon Murati    Nuk ndodh rrallë që njeriu të pyes veten se ku ka qenë në momentet që kanë përcaktuar kohë kthese për fatet personale dhe për vendin në…

KUSHTRIMTARI I LIRISË, RAFI HALILI

Shkruan: Berat Luzha Sot shoqëria “LËVIZJA” organizoi në Tetovë zbulimin e pllakës përkujtimore – nderuese për veprimtarin Rafi HALILI. Para shtëpisë së familjes Halili sot ishin tubuar veprimtarë të shumtë…

MANASTIRI – QYTETI I ALFABETIT DHE I MASAKRËS MBI PARËSINË SHQIPTARE

Shtegtime nëpër Atdhe trenbolone buy (CCII) Shkruan: Berat Luzha Manastiri (Bitoli) është qyteti më i madh, pas Shkupit, në Republikën e Maqedonisë Veriore dhe njëri ndër qytetet më të mëdha…

SHNDRINË HIJA MBI LIRINË

Nga Shefqet Dibrani Kushtuar shokut të klasës, ing. Isa Sh. Istagu,(15.02.1961 – 24.05.1999) me rastin e përvjetorit të vrasjes në luftën e UÇK-së. Ai me heroizmin e tij, ka mbetur…

24 vite nga Beteja e Kryekomandantit të UÇK-së, Adem Jashari dhe e Jasharëve kundër tërë një makinerie vrastare

Nga Ahmet Qeriqi: Edhe tani pas afër një çerek shekulli,  si gjithherë, na kthehet në kujtesë  qëndresa titanike e 5.6 dhe 7 marsit e vitit 1998, në Prekaz, qëndresa heroike…

Për Heroin e LPK – UÇK – së, Qerim Kelmendin – Shpirtmadhin

Nga Bedri Islami Fjala e Kryetarit të Lëvizjes Popullore të Kosovës (1998 – 99), autorit të shumë librave, shkrimeve analitike, etj., Bedri Islamit, në Akademinë që Shoqëria LËVIZJA organizoi në…

Po hyjmë në shkurtin e kujtesës me dhembje për Qerim Kelmendin, Demën e UÇK-së

Nga Blerim Muriqi Ky dyvjetor nuk doli të jetë më shumë se një pritje e thyer në rastin e Qerimit, ashtu sikur gjithë këta përvjetorë vrasjesh të luftëtarëve të lirisë,…

23 vjetori i rënies heroike i Bahri Fazliu.

–TË GJALLËVE Nëse dëshironi t’i nderoni dëshmorët,mos shkoni te varret e tyre për të vendosur lule,lulet do t’u vyshken në dorë.Nëse…Çdo gjë që ju intereson të dini për dëshmorët,ecni në…

FADIL VATA – SHËMBËLLIM SHPIRTIT FISNIK E I KARAKTERIT BURRËROR

     Shkruan: Nezir MYRTAJ          Po të mos kishte Kosova bij si Fadil Vata, pa dyshim nuk do të mund të mbijetonte fryma e rezistencës sonë kombëtare; Pa luftëtarët e paepur si…

Në 31-vjetorin e rënies së dëshmorëve të lirisë e demokracisë

Shkruan: Sejdi Gega – Para 31 viteve, më 27 Janarit 1990, ishte nisur vargu i demonstruesve të vendosur si asnjëherë më parë – nga Krusha e Madhe, Celina, Nagavci, Hoça…

Me rastin e 34 vjetorit të vrasjes me torturë të kolosit të Lëvizjes tonë kombëtare Metush Krasniqi 1928-1986

Shkruan: Xhemajl Pllana – Baca Metush, u lind më 19 gusht të vitit 1928, në fshatin Dajkoc të komunës së Dardanës. Ai kishte bërë kthesë historike në luftën politike dhe…

Mirë se vini në shkollën shqipe!

SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET! Nesër, nxënësit në shumicën e kantoneve në Zvicër fillojnë Vitin e Ri shkollor 2020/21. Bashkë me ta edhe nxënësit e shkollës shqipe të…

Qëndrimi i papërkulur i Sabit Veselit, Hero i Kosovës.

Nga Ramadan Avdiudhe Bardhyl Mahmuti Braboniqi u zhvillua si fshat me legjendën e Dan Dorocit i cili ishte bashkëluftëtar i Azem Galicës dhe njihej për trimëritë që i kishte bërë…

Udha e gjatë deri te liria

Shkruan: Xhafer Shatri Tregim në katër pjesë Sot u bënë 35 vjet nga dita që në Burgun Qendror, në Beograd, u mbyt mizorisht njëri prej veprimtarëve më të paepur të…

Ish-vullnetarët nga Republika e Shqipërisë i dërguan Telegram ngushëllimi, Familjes së Qerim Kelmendit

Në telegramin dërguar familjes, Kelmendi, ne ish-vullnetarët nga Republika e Shqipërisë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u ndjemë shumë të pezmatuar kur dëgjuam lajmin kob për vrasjen e…

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore…

Çerçiz Topulli

INë mesin e personaliteteve meritore shqiptare, të shquara për kontributin që kanë dhënë në çlirimin e trojeve të Shqipërisë nga pushtimi turk por edhe ruajtjen e territoreve shqiptare, të cilat…

GJILANI NDERON HEROIN XHEVAT QERIMI

Shkruan: Ismet Sylejmani –Kryetari i Komunës së Gjilanit i nderuari Lutfi Haziri, shok aktiviteti patriotiko-atdhetar, për liri, pavarësi e demokraci i Heroit Xhevat Qerimi, konform kompetencave që ia jep pozita e…