Më 6 maj ditëlindja e kryheroit kombëtar i Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Me kënaqësi ju njoftojmë se Organizata Shqiptarja po organizon një event të madhështor për të festuar ditëlindjen e Gjergj Kastriotit Skënderbeut dhe ditën e Shën Gjergjit (ditën e verës) më…

Për nder të 17 shkurtit-Ditës së Pavarësisë së Kosovës shkolla shqipe në Nürnberg, Fürthit dhe Neumarktit mbajnë një program manifestues

Nga Selim Hoti

Në Baden-Württemberg- në qytetin Friedrichshafen do të inaugurohet biblioteka për fëmijë dhe të rinj  

Shoqata Deutsch  – Albanischer Kulturverein Liria e.V. në Friedrichshafen bënë inagurimin e biblotekës për fëmijë dhe të rinj, të dielën, me 18.02.2024 në ora 11:00. Në këtë inagurim i pranishëm…

DY MOTRA AUTORE TË NJË ROMANI

Nga Lan Qyqalla Motrat gjimnaziste ORTELË – ETRITË KRASNIQI nxoren romanin “MELODI NË NJË BOTË TË HESHTUR” në SHB Press Liberty, mbeshtetur nga komuna e Fushë-Kosovës. Roman qe te mban…

Nesër, më 4 janar 2024, në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit

Nesër, më 4 janar,  në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë  shënohet 25-vjetori i fillimit të transmetimit të programit të Radios dhe fillimi i shpërndarjes së lajmeve nga Agjencia…

Në Rosenheim- mbrëmje festuese për nder të 28 nëntorit “Ditës së Flamurit”

Redaksia Shoqata “Shqiponja” në Rosenheim, për nderë të festës kombëtare, të 28 nëntorit “Dita e Flamurit”, fton të gjithë bashkëkombësit të cilët jetojnë në Rosenheim me rrethinë dhe më tutje…

Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin..

Recitojnë bilbilat për Dritëroin që dritësoi në letërsinë shqiptare Dritëro Agolli. Sa herë shqiptojmë emrin e tij na del para syve vepra e tij madhore, që ka bërë emër jo vetëm…

ORA E SHQIPES, BISEDË E LIRË

DISKUTIME: Redaksia e webfaqes “www.uraebashkuar.com”, fton lexuesit e saj nga të gjitha trojet shqiptare, që të marrin pjesë në bashkëbisedimin “Bisedë e Lirë”, me qëllim që të debatojmë rreth temës…

TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE NË REPUBLIKËN E BAVARISË

Ta duam dhe respektojmë këtë gjuhë hyjnore-gjuhën shqipe! Të dashur nxënës, mësimdhënës, këshilla të prindërve dhe prindër, që jetoni dhe veproni në Republikën e Bavarisë, ju dëshirojmë një vit të…

Njoftim

Lexues të nderuar të Portalit “Ura e bashkuar” Fillimisht Redaksia e Portalit “Ura e Bashkuar”, merrej me botimin e shkrimeve për kulturë e arsim si dhe botimin e intervistave, po…

Reklamë për biznesin tuaj

Ftojmë bizneset, të cilët kanë dëshirë ta reklamojnë biznesin në portalin tonë, le të na kontaktojnë në faqen: www.uraebashkuar.com, apo në E-Mail: infouraebashkuar@gmail.com.Reklama e juaj në portalin tonë, denjësisht paraqet biznesit…

ATDHETARËT QË U SAKRIFIKUAN PËR LIRINË!

ATDHETARËT QË U SAKRIFIKUAN PËR LIRINË! Shkruan:   Dr. Vaxhid Sejdiu … duke e shfletuar monografinë në dorëshkrim, të Mustafë Krasniqit “Atdhetari i Shtigjeve të Lirisë”, kushtuar atdhetarit dhe heroit të…

LAPSH-I NJOFTON SE MËSIMI SHQIP VAZHDON TË MBAHET EDHE NË ROSENHEIM ME RRETHINË

LAPSH-i në Bavari njofton të gjithë bashkëkombësit e Rosenheimit me rrethinë se mësimi plotësues në gjuhën shqipe do të zhvillohet si më parë në këto shkolla: Happing, Rosenheim, Koolbermor dhe…

KËSHILLI ORGANIZATIV I SHKOLLES SHQIPE NË NYRNBERG

FTESË      Ftojmë të gjithë bashkëkombësit, shoqatat dhe bizneset,të cilët jetojnë dhe punojnë në Nyrnberg e në rrethinë, të marrin pjesë në manifestimin e njëvjetorit të hapjes së shkollës shqipe…

LAPSH-JA NË BAVARI MBAJTI SEMINARIN NJËDITOR NË OLCHING TË GJERMANISË

Shkruan: Mustafë Krasniqi -Dje, më 02 nëntor  2019 në Olching, landin e Bavarisë-Gjermani, u mbajt seminari njëditor, me mësimdhënës/it/et të mësimit plotësues në gjuhën shqipe, nën përkujdesjen LAPSH-it në Bavari,…

Shoqata e Shkrimtarëve: “Fahri Fazliu” në Kastriot (ish Obiliq), shpall konkurs letrar për poezi

Edhe këtë vit, në Kastriot,( ish Obiliq) do të mbahet Manifestimi mbarëkombëtarë :” Dritat poetike të Kastriotit 2019 ” , edicioni i katërt që organizohet Nën Patronatin e Kryetarit të…

Mustafë Krasniqi – Në Freising, landin e Bavarisë-Gjermani u hap klasa me Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe

Mustafë Krasniqi – Në qytetin e Freisingut, në landin e Bavarisë, u hapë klasa me Mësim Plotësues në Gjuhën Shqipe, në prani të bashkëkombësve, kryetarit të LAPSH-it në Bavari Milazim…

10 – VJETORI I SHKOLLËS SHQIPE NË DINGOLFING DHE LANDAU

PARALELE E LAPSH-IT NË BAVARI TË GJERMANISË Shkruan: Isuf Bytyçi Në Dingolfing dhe Landau do të mbahet manifestim, më datën 05.tetor 2019, për hir të 10 vjetorit i hapjes së…

Takimi dhe vendimi i kryesisë së LAPSH-it në Bavari

Shkruan: Mustafë Krasniqi      Kryesia e LAPSH-it në Bavari, më 17.09.2019, nxori një vendim të përbashkët, për fillimin e vitit shkollor 2019/20, që Mësimi Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari…

TAKIMI I DELEGACIONIT TË LAPSH-IT NË BAVARI ME ZYRTARËT E MASHT-I

– Më 05.08.2019 një delegacion i Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH-i), të përfaqësuar nga z. Mustafë Krasniqi-Koordinator dhe z, Selim Hoti- nënkryetar u taktuan me zyrtarët…