Në Nyrnberg- landin e Bavarisë ishte për vizinë deputetja Pacolli, Ministrja Nagavci dhe Konsullit i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Afrim Nura me kryesinë e LAPSh-it

Sot, më 25 nëntor 2023 në  Nyrnberg, në pjesën e Frankonise të Landit te Bavarisë ishte për vizitë, me përfaqësuesit e LAPSh-it në Bavari,Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit…

Pjesëmarrja e KKAD-së në dy konferencat e mbajtura në Kosovë

“MËRGATA, KOSOVA DHE DIALOGU” NË KONFERENCËN“DIASPORA FLET” Sektori për informim i KKAD-së Në dy konferencat e mbajtura në Kosovë, “Mërgata, Kosova dhe Dialogu” dhe “Diaspora Flet”, KKAD ishte e pranishme me…

ARKITEKTURA NË ILIRI

Arkitektura në Iliri Banesa nga prehistoria deri në vitin 168 p.e.sonë – Arkitektura Sepulkrale – Arkitektura e kultit – Teatrot – Shëtitoret – Sporti dhe Stadiumet – Ndërtime Inxhinerike –…

Suliotët, raca kryengritëse shqiptare më e njohura e shekullit 19-të, tashmë e asimiluar dhe e tretur II

Nga Ahmet Qeriqi Suliotët, (greqisht, Souliótes) kanë qenë një entitet shqipfolës ortodoks nga krahina e Sulit, sot në Epir të Greqisë. Është shumë i njohur fakti se ata hynë në…

Edi Rama, ka deklaruar në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar  sot në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura. Ai është shprehur…

Turnir Humanitar në Bad Urach

Redaksia Të dielën, 10.07.2022, në Bad Urach të Baden-Württemberg -ut u mbajt turniri humanitar në futbollin e  vogël, ku morën pjesë 22 ekipe konkuruese, të përkrahur nga bashkëkombësit e këtij…

Në Bad Urach të Gjermanisë turnir humanitar

Redaksia Të nderuare bashkatdhetarë, mërgata shqiptare kudo që është po bënë një punë të vyer për atdheun, në të gjitha fushat, aty ku ka mundës dhe hapësirë për ta ndihmuar.…

Turnir humanitar në futbollin e vogël në Bad Urach të Gjermanisë

Redaksia Të nderuare bashkatdhetarë, mërgata shqiptare kudo që është po bënë një punë të vyer për atdheun, në të gjitha fushat, aty ku ka mundës dhe hapësirë për ta ndihmuar.…

Thëniet më të bukura të Faik Konicës

1.Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej:`Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët.`” 2.“Sa lehtë përdorë…

URA E FSHAJT – LEGJENDA PËR URËN E BESËS DHE FJALËS SË DHËNË

Shkruan: Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CLXIV) Ura e Fshajt ndodhet në fshatin Fshajt të Përdrinisë, komuna e Gjakovës dhe në rrugën Gjakovë – Prizeren, në fundin e kanionit të…

GRYKA E RUGOVËS – NGA GRYKAT MË TË BUKURA TË EVROPËS

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CLXI) Gryka e Rugovës është një kanion i gjatë në Alpet Shqiptare, i krijuar nga lumi Lumbardh i Pejës. Fillon 2 – 3 km…

Shqipëria dhe Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët- “Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, Niveli I

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, Ministrinë për Evropën dhe…

Më shumë se 5 shqisa/ Ja cilat janë aftësitë e fshehura që shpesh i anashkalojmë

Sa shqisa ka një njeri i zakonshëm? Duke supozuar se i barazojmë shqisat me receptorët e tyre, siç janë retinat e syve dhe kokleja tek veshët, atëherë përgjigjja tradicionale ndaj…

PERANDORIA BIZANTINE: ORIGJINA, KULTURA DHE EKONOMIA

Perandoria Bizantine ose Perandoria Romake Lindore, ishte një nga tre qendrat e pushtetit gjatë gjithë Mesjetës. Ajo lindi pas ndarjes së Perandorisë Romake, në vitin 395. Pjesa perëndimore mbeti, shumë…

URAT MJET KOMUNIKIMI NDËRNJERËZOR DHE MULTIKULTUROR NË PRIZREN

Nga MA.SC. PEDAGOGE– ARGJIRA (ARI) UKIMERI – 1. URA SUZI ÇELEBIU Ura e Suzi Çelebiut, u ndërtua në vitin 1513, nga Suzi Çelebiu. Njihet ndryshe edhe si Ura e Tabak-hanes,…

Kultura dhe letërsia shqiptare në Kosovë përballë hegjemonizmit kulturor serb e jugosllav

(Adem Demaçi, ideologu i çlirimit dhe i bashkimit, shkrimtari  dhe intelektuali më i merituar i kohës sonë) Shkruan: Ahmet Qeriqi – Përderisa në Kosovë pati shkrimtarë që mbështetën orientimin ideologjik…

Disa poezi të zgjedhura nga poeti Brahim Ibish Avdyli

Brahim Ibish Avdyli është i lindur më 5.9.1960, në fshatin Morinë, Komuna e Gjakovës, Republika e Kosovës dhe i takon plejadës së shkrimtarëve të fundviteve shtatëdhjetë dhe të fillimviteve tetëdhjetë…

Mbrojtja burrërore para OZN-së e dy personaliteteve të njohura të NDSH-së, Ajet Gërguri dhe Gjon Serreçi

Shkruan: Ahmet Qeriqi – Nuk na ka luftuar Ushtria e Enver Hoxhës, as ne nuk e luftojmë atë, kishte thënë Ajet Gërguri para OZN-së, 9 shkurt të vitit 1947… Ajet…

POEMA, “LULET E LATIT” E POETIT MURAT GASHI U SJELL RISI NË VARGËZIMIN E POETIKES SONË

Shkruan: Bekri Murselaj Poema, “Lulet e Latit” e poetit Murat Gashiu, u botua këtë fillimvit nga SHB PROKULTPRESS, Prishtinë. Kjo poemë fillon me vargjet: I bëra mburojë atdheut, me jetë…

ESHTRIM PËR POEMËN “LULET E LATIT” TË POETIT MURAT GASHI

shkruan: Ma. Sc. Fatmir HALIMI – Poeti e shkrimtari i talentuar Murat Gashi, pas gjashtë librave në gjini dhe zhanre të ndryshme të letërsisë, me këtë fillim vit para lexuesve…