Mustafë Krasniqi – MË LENI TË QAJ SHQIP

Përmbledhja poetike nga Mustafë Krasniqi E PËRULUR BOTA  (Nënë tereza) E butë si era n’shpirt e ngrohtë vadiste lule të mos thahen në kalkutë. Shputat baltë n’ikje bijë e shqipes…

KRIJUESIT MËRGIMTARË PREZANTUAN VEPRAT E TYRE

Atdheu, nga Naim Frashëri!O Atdhe! Më je i dashur sa më s’kaMë je nënë, më je motër, më je vlla.Nga ç’ka rrotull më i shtrenjti ti më je,Je më i…

Si ta shkruajmë një poezi

E përgatiti: profesor Isuf Bytyçi Ta shkruajmë një poezi të bukur dhe sensibile, me të vërtetë është art. Prandaj, na duhet fantazi, kreativitet dhe ndjenja, por edhe teknikë. Nuk mjafton…

Manifestim letrare në Eggenfelden të Bavarisë

FTESË Ftojmë Krijuesi dhe artdashësit e fjalës artistike, të jenë pjesë e manifestimit letrare, i cili mbahet për nder të ditës së Pavarësisë së Kosovës (17 shkurtit) dhe ditët “Flaka…

Manifestimi letrar, në Mynih

 Klubit Letrar «Martin Camaj» Mynih, në bashkëpunim me  SHKSH «Shqiponjat e Bayernit» do të mbajnë orë letrare, ku dhe do të ketë promovime librash, për nder të ditës së Pavarësisë…

KRYETRIMIT . . .

Përmbledhja nga Hamza Halabaku KRYETRIMIT . . . Në jetën tonë gjithnjë, o Kryetrim, Me vëllezërit dy jubile kemi kremtuar. Pesë shekuj pas rënies në amshim, Fëmijët me emrin tënd…

BLETËS TIME…

Përmbledhje nga Xhevahire Sylejmani NËNËS Ti, nane, në çdo çast Rri mbshtetur prane dritares Heshtur dëgjon riga shiu, mes tyre më pret kthimin. Edhe unë përplasem në lot Sikur ky…

HARTË E LECKOSUR

Përmbledhje nga AZEM OSMANI GJENE TË REGJURA Rrekem të gjej një emër Ta pagëzoj pranverën e këtij moti Dua të kundroj ngjyra bulëzimesh Të nuhas aroma lulëzimesh Degëve të shartuara…

KURRË NUK E MESUAM GABIMTARIN

Përmbledhje nga MALUSH MRASORI-MALI KURRË NUK E MESUAM GABIMTARIN Që ta kapë një interes të përbashkët, duhet aktivizuar imagjinatën prej nga lind forca jonë! Fjalët janë tinguj të shëndoshë të…

SI YLL QE SHNDRIT

Përmbledhje poezish nga Bahri Shyti HIPERBOLA DHE REALJA Hiperbolë ne shkrime Hiperbolë ne mendime Sa e vobektë që është Thënia me paragjykime Ndjenjën që e shpreh Me një filozofi Atë…

PAJË NUSE E PËRGJAKUR

Përmbledhje poezish nga Gazmend Dashi VITI I DHEMBJES Viti i ikur, vit i dhembjes Viti i mërzisë Vit pikëllues Me lot trishtues të fëmijës. Humbje të familjarëve Njerëzve të shtëpisë…

Përmbledhje poezish nga poeti, Lumni Nimani

Shkruan: Lumni Nimani KOSOVA IME  Ah e dashura ime Kosovë, Sa herë që zemra më rrahë,  në prehrin tënd dua të jem. Prore në trup ndjej dhembje e vrragë –…

Përmbledhje poezish nga poeti, Fran Tanushi

Shkruan: Fran Tanushi UNË JAM I ATJESHËM Unë jam ky që jam e këtu jetoj I këtushëm s‘jam E di se unë  se kush jam dhe nga kam ardhur Unë…

Përmbledhje poezish nga poeti, Sylë Bajrami

Përgatiti Mustafë Krasniqi     NË QYTETIN TIM   Në qytetin tim s’kemi Cirk, S’kemi as kopsht zoologjik Sa prë hir,kemi teatër.   Në qytetin tim, si në qendër si në…

Mustafë Krasniqi: – “ALBUMI POETIK”

Përmbledhjen “Albumi Poetik” e përgatiti Mustafë Krasniqi. Shkruan: Mustafë Krasniqi –   Përmbledhja “Albumi Poetik”  i përgatitur nga Mustafë Krasniqi, nën përkujdesjen e kryesisë së Klubit Letrar “Martin Camaj”, libër…

MANIFESTIM LETRAR NË MYNIH TË GJERMANISË

  Shkruan: Mustafë Krasniqi- Më 30.06.2019 në  Mynih të Gjermanisë, Klubi Letrar „Martin Camaj“ në Mynih organizoj Manifestim Letrar me karakter garimi, për poezinë më të mirë, ku u bënë edhe…

Klubi Letrar “Martin Camaj në Mynih

FTESË Klubi Letrar “Martin Camaj” në Mynih, për nder të manifestimit tradicional “Pranvera Poetike fton të gjithë krijuesit dhe artdashësit e fjalës artistike, që jetojnë dhe veprojnë në landin e…

Klubi Letrar ” Martin Camaj”

DIASPORA DHE KRIJUESIT E SAJ

Shkruan: Mustafë Krasniqi     Përmes këtij vështrimi kritik për lexuesin do të sjell disa përmbledhje poetike të krijuesve mërgimtarë. Meqë lexuesi ynë nuk është njohur aq sa duhet   me krijimtarinë…