Dritani…Bejleri… Greqia,…Haga dhe bythë shqyerit tanë të Evropës!

Nga Ylli Meçe Një nder problemet me te mprehta te shfaqura kohet e fundit të cilat në vorbullën e tyre kanë përfshirë gjithë shoqërinë shqiptare pa diskutim qe janë çështjet…

Një reflektim i shkurtër nën hijen e Seminarit të XVI-të Mbarëkombëtar për Mësuesit e Gjuhës Shqipe në Diasporë

Nga Vaxhid Sejdiu VLORA JONË! Vlora jonë nuk i thonë vetëm vlonjatët, por i thonë të gjithë ata, të cilët e ndien Vlorën në shpirtin e tyre, në gjakun e…

NË PËRVJETORIN E SREBRENICËS TË MOS HARROHET EDHE GJENOCIDI NË KOSOVË!

Bardhyl Mahmuti MASKARADA NDËRKOMBËTARE E DREJTËSISË! Para tri vjetësh, në njëzetë e pesë vjetorin e vrasjes së mbi 8000 civilëve në Srebrenicë të Bosnjës, Rusia e Putinit përdori veton në…

INAT DHE KEQARDHJE PËR NJË PJESË TË BASHKËKOMBËSVE TANË

Nga Xhevat Bislimi Bota po e kupton se Serbia nuk e ka hallin e pakicës serbe në Kosovë (kjo pakicë i ka të drejtat që s’i ka asnjë pakicë tjetër…

NUK ËSHTË KOHË BARRIKADIMESH PARTIAKE!

Shkruan: Xhevat Gjini Republika e Kosovës ndodhej midis dy alternativave: Ta tmarshemelonte asociacionin (“zajednicën”), sipas marrëveshjeve që ishin negociuar, nënshkruar e “ratifikuar” 10 vite mē parë nga përfaqësuesit e Kosovës…

BUMERANGU I MBROJTJES SË PA MBROJTUR DHE SPIUNËT E ÇORODITUR

Nga YLLI MEÇE Dhe ja më së fundi,  Partia në pushtet për të pudrosur disi apo më saktë për të larguar shijen e hidhur me skandalin e komplekseve të shkatërrimit…

Kush janë luftëtarët e lirisë?

Nga Dr. Vaxhid Sejdiu Luftëtarët e lirisë janë yje që shndrisin në qiellin shqiptar. Ata që ia dhuruan Atdheut djersën e ballit, gjakun dhe jetën; janë shembulli më i mirë,…

Shqipja e lashtë gjuhë bazë e kulturës për njerëzinë…

Nga Samir Arifi Gjuha është basza e kulturës për mbarë njerëzinë, ajo është mjeti kryesor i kulturës, e cila është edhe pasuri gjenetike që zhvillohet me kalesën e informacioneve nga…

Kjo përditshmëri sharjesh!

Nga Mehmet Beslimi Për fat të keq në kohën e sotme të rendit shoqërorë me demokraci të avancuar “moderne”, sikur është ngatërruar parimi i vlerave të mirëfillta, ku ka humbur…

VETERANËT E VËRTETË TË UÇK-SË, KANË LUFTUAR PËR TË BËRË SHTET, ATA NUK DUHET TË BËHEN PRE E PARTIVE POLITIKE DHE E LUFTËS SË TYRE PËR PUSHTET

Nga Xhemajl Pllana Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është bërë për popullin e për sovranitetin e atdheut tonë. Edhe pas kësaj lufte veteranët e vërtetë do duhej të ishin…

Politikanët e Kosovës pelegrinazh në Gjykatën Speciale, për mëditje, afirmim apo pendim?!

Nga KMDLNJ Në Njësinë e Paraburgimit të Gjykatës Speciale në Hagë po mbahen si pengje tetë (8) qytetarë të Kosovës, të gjithë shqiptarë prej të cilëve dy, Hysni Gucati dhe…

Open me Serbinë apo Bashkimin me Kosovën?

Nga Silvana BEGAJ Anëtarësimi në Bashkimin Europian ishte dhe është një ëndërr për shqiptarët.Një ëndërr që kërkon energji dhe punë reale për tu arritur. Por pse anëtarësimi në BE është…

Qemal Stafa dhe shëmbulli i të tjerëve si ai që duhet të bëjë me turp “feudalët” shqiptarë të kohëve të reja

Nga Pëllumb Xhufi 5 Maji, dita e Dëshmorëve të Luftës Nacional-Çlirimtare, nuk është një datë thjesht konvencionale, e njohur si “Dita e Dëshmorëve të Atdheut”. Është dita kur në betejë…

Pashko Vasa për kombin shqiptar si Fichte për kombin gjerman

Nga Ervina Toptani Njerëzit e mëdhenj në ringritjen e një kombi, në themelimin e suksesin e një shteti, janë të gjithë të njëjtë në dimensionin e gjenisë së tyre, pavarësisht…

Mirënjohje për punën dhe përkushtimin e mësuesit Vaxhid

Mësuesi Vaxhid Sejdiu, i nderuar me mirënjohje nga Redaksia “Radio Kosova e Lirë” për punën dhe angazhimin, në shërbim të hapjes së pikave shkollore në Zvicër Të rrallë janë mësuesit,…

Shoku ynë Fadil Vata – Hero i Lëvizjes dhe i kombit shqiptar

Nga Ramadan Avdiu Në shtator të vitit 1984, nga burgu i Mitrovicës na transferuan në burgun e quajtur Zabela afër Pozharevcit, Afrim Zhitinë, Ilaz Zhitinë dhe mua, kurse nga burgu…

MBI ÇËSHTJEN E “CIVILËVE” SERBË TË VRARË NË KOSOVË

Nga Sali Bytyçi Akuzën për 1 000 civilë serbë të vrarë nga UÇK-ja, të cilën e bën Shkëlzen Gashi, me sa e di unë, deri me tani as Serbia nuk…

Shqipëria e bashkuar është Atdheu i vetëm i shqiptarëve

Nga Akademik Rexhep Qosja Reagimi i Heroit të Mendjes, Rexhep Qosja, kundër atyre që do të donin ta përjetësonin copëtimin e Shqipërisë e të kombit shqiptar është me vend. Kosova…

Veç ditëlindje ka Adem Demaçi

Nga Smajl Latifi “Unë do të vdes një ditë, prandaj duaje Nënën Shqipëri, sepse ajo nuk vdes kurrë” – ishte porosia e Nënës Nazife për të birin e saj, atdhetarin…

Pse heshtim?

Shkruan: Blerim Muriqi PSE HESHTIM …dhe më nuk futemi në zjarr, pa çka se mbahemi fort për veprimtarë Mumjen luajmë, paktin me djall. Heshtjen e kemi varr, Krenari e çalë!…