Nga faqet e librit: “Nëpër shtigjet e luftës” flet veprimtaria atdhetare

Nga Isuf Ismaili Libër që i kushtohet veprimtarit e atdhedashësit të shquar: Jashar Alija Të nderuar bashkatdhetarë, të nderuar vëllezër e motra ju përshëndes dhe ju uroj së pari Vitin…

Ahmet Qeriqi: Masakra e Reçakut, përkujtimi, dhembja, liria, pavarësia…

Nga Ahmet Qeriqi 25 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut…

SHKAKU I LUFTËS CIVILE SI DHE I UNITETIT KOMBËTAR SIPAS SKËNDERBEUT

Nga Dilaver Goxhaj    Sulltan Mehmet Fatihu, i cili sundoi Perandorinë Osmane nga gushti 1444 deri në shtator të 1446, dhe më vonë nga shkurti 1451 deri në maj të…

Reagimi britanik ndaj spastrimit etnik të Toplicës dhe përpjekjeve pansllaviste ruse në Ballkan

Nga Sylë Ukshini Fuqitë evropiane në Kongresin e Berlinit 2i dhanë Serbisë rajonin e Toplicës, kurse Malit të Zi qyteti i Podgoricës dhe porti i Tivarit, të cilit, edhe një…

Analiza e Bugajskit në DITA: A po planifikon Serbia një tjetër luftë ballkanike?

Nga Analisti: Janusz Bugajski Vrasja e një polici të Kosovës nga një bandë e milicisë serbe dhe përdorimi i një manastiri ortodoks është në përputhje me një prej modeleve të…

Përtej kauzës së Veriut të Kosovës a duhet të flasë politika

Nga Mustafë Krasniqi-drejtuesi portalit “Ura e Bashkuar”  “Ura e Bashkuar”, me këtë shkrim do të mundohet të sjellë një mendim ndryshe të pandikuar politikisht objektiv ndaj zhvillimeve politike jo vetëm…

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte e drejtë, e pastër dhe çlirimtare, 11 qershori 1999 Dita e Çlirimit të Kaçanikut

Kaçaniku do ta kujtoj përherë me krenari, luftën heroike të djemve, vajzave dhe grave të renditur në Brigadën e lavdishme 162 “Agim Bajrami” si dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit,…

GJUETARI I BALONAVE

  Shkruan: Isuf Bytyçi „Ky është një nga ato rrëfime të paharrueshme që do të qëndrojëpranë jush, gjatë… një roman i jashtëzakonshëm.“ (Isabel Alende)                                                   „The Kita Runner“ është titulli original…

Makineria e ndryshkur propagandistike serbe

Nga Ramadan Avdiu Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiqi me paraqitjet e tij mediatike vazhdon atë traditën propagandistike serbe luftënxitëse në njërën anë dhe të heqjes së viktimës në anën tjetër,…

Edi Rama, ka deklaruar në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar  sot në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura. Ai është shprehur…

Dy intelektualë ndër më meritorët dhe më të dëshmuarit e kombit, Rexhep Qosja dhe Pëllumb Xhufi

Nga Ahmet Qeriqi Përzgjedhja ime, për të vlerësuar nga mesi i qindra intelektualëve të njohur të kombit, vetëm i dy emrave të veçantë, mund të ngjallë reagime, mos pëlqime, sepse…

PENGU I KUSURITJEVE TË MËDHA

Nga Ruzhdi Jashari E drejta e lëvizjes së lirë të individit, shërbimeve, mallërave dhe të drejtav e lirive të njeriut, janë postullate të proklamuara nga KE dhe BE! Kosova për…

“Politika si ide”, në këndvështrimin e Valentina Leska

Nga Selami Xhepa – President, Universiteti Europian i Tiranës “Politika si Ide” e Znj. Valentina Leskaj, është një narrativë e tre dekadave të eksperiencës personale politike dhe shoqërisë civile, një…

Marsi, Prilli e Maji i vitit 1981 vendosen themelet e Republikës së Kosovës

Demonstratat gjithëpopullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në…

Heronjtë e luftës dhe heronjtë e mendjes

–Dhe, kështu, ata, Rilindësit tanë, Naum Veqilharxhi, Jeronim de Rada, Hoxha Tahsini, Konstandin Kristoforidhi, Jani Vreto, Naim Frashëri, Sami Frashëri, Anton Zako Çajupi, Filip Shiroka, Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa, Ndre…

ALTERNATIVAT TONA PËR ZGJIDHJEN E ÇËSHTJES KOMBËTARE

Nga Hasan Ukëhaxha Hyrje Çereku i fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë ka hyrë në historinë europiane për dy arsye: E para, Perandoria Osmane, qysh e pat “diagnostifikuar” edhe Sami Frashëri…

Mbrojtja e Kosovës shqiptare është e pandarë nga shteti ynë AMË

MBROJTJA DHE SIGURIA E KOSOVËS SHQIPTARE ËSHTË E PANDARË NGA SHTETI YNË AMË Nga Xhevat Gjini Një popull, ose e dëshiron realizimin e një qëllimi politik dhe për të është…

Rusia putiniste po tronditë themelet e rendit dhe të paqes botërore

Nga Xhevat Gjini Popujt e vegjël e të copëtuar, si populli shqiptar dhe shtetet e tyre të vogla, nuk duhet të përkunden në ëndrrat e tyre të një mbrojtjeje dhe…

Mundësit e bashkimit të Atdheut – kombit në një shtet

Nga Prof.dr. Hakif Bajrami KU GJENDET SOT MUNDËSIA E BASHKIMIT KOMBËTAR Ku ishim, ku jemi dhe kah duhet të rreshtohemi? Shqiptarët janë të copëtuar sot në disa pjesë. E si…

Disa aspekte studimore të librit të autorit Alfred Adlerit -II-

Pjesa e dytë SHKENCA MBI KARAKTERIN Shkruan: Isuf Bytyçi 10. MENDIME TË PËRGJITHSHME Si bëhemi siç jemi tani? Ndjenja sociale, fryma e komunitetit dhe zhvillimi i karakterit, Si zhvillohet karakteri,…