JETËN NË SHERBIM TË KOMBIT

Bashkëbisedim me Profesor Mustafë Krasniqin Bashkëbisedoi: Isuf Bytyçi Mustafë Krasniqi, është njëri nder aktivistët kryesorë të Çështjes Kombëtare në Kosovë dhe, tani për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe, në Bavari.…

Parathënia e romanit, “Guri i Betimit”, i cili u botua në gjuhën gjermane nga Shtëpia Botuese, NOVUM

Nga Ahmet Qeriqi E kaluara shqiptare, sidomos periudha e Mesjetës, ende nuk është studiuar me një metodologji të përparuar shkencore, duke u mbështetur, sidomos  në të dhënat e dëshmitë që…

Prof. mr. EROLL SEJDIU: GJUHA E NJËSUAR SHQIPE, STANDARDI I SAJ ËSHTË PASURI E MADHE E POPULLIT SHQIPTAR

STANDARDI I SHQIPES ËSHTË VLERË KOMBËTARE Siç dihet, për gjuhën e njësuar shqipe dhe për rregullat drejtshkrimore të saj, për gjuhën e përbashkët për gjithë shqiptarët u shqyrtuan në formë…

Austri – Nxënësit e shkollës shqipe në Vjenë dhanë një program kulturo-artistike, për nder të 28 Nëntorit – Ditës se Pavarësisë se Shqipërisë.

Nga Redaksia “Topi që shemb kështjellat më të fuqishme është atdhedashuria” – Sami Frashëri Gjithçka është e bukur dhe emocionale kur nxënësit që lindin dhe rriten ne vende jashtë trojeve…

LIRIDONA ADEMAJ NUK ËSHTË E FUNDIT!

( Ajo u vra nga tre burra e mijëra gra!) Fatmir Brajshori-Tushi Një grua që sapo nis jetën shuhet. Vritet me paramendim nga tre burra.U mor vesh kjo punë!Por unë…

CILA ËSHTË MË E DREJTË PËR SHQIPEN, FJALA DIASPORË APO MËRGATË?

Shkruan: Mustafë Krasniqi A duhet ta mbrojmë fjalën e bukur të shqipës, nga fjalët e huaja…? Ne, shkruesit, krijuesit, institucionet dhe në të folurën e përditshme, nga gazetarë të mediave…

Mësimdhënës, zgjohuni nga gjumi! Mos i mashtroni nxënësit me nota të mira!

Nga Driton Krasniqi Ashtu siç edhe pritej, nxënësit e Kosovës, përsëri dështuan në testimin e tyre të radhës ndërkombëtar të bërë nga PISA (që është testi më i lartë në…

NË LANDSHUT TË BAVARISË U FESTUA 28 NËNTORI – DITA E SHPALLJES SË PAVARËSISË

Nga Arif Arifaj Dita e Flamurit, 28 Nëntorit-shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë u festua në Landshut të Bavarisë, e cila u shoqërua me programin kulturo-artistike nga nxënësit e tri klasave…

HASI – KRAHINA E NDARË NË DY SHTETE DHE E MBETUR NË VARFËRI

Nga Shtegtime nëpër Atdhe (CCLXVIII) Krahina etno-gjeografike e Hasit, e quajtur ndryshe edhe si Hasi i Thatë, shtrihet rreth malit të Pashtrikut. Kufizohet me lumenjtë Drini i Bardhë e Ereniku…

Roli i Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) në organizimin e mësimit plotësues në Mërgatë dhe në Diasporë 

Nga Vaxhid Sejdiu Të nderuar pjesëmarrës, ky  samit që organizohet në prag të festave tona kombëtare: Kongresit të Alfabetit dhe Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë na obligojnë që të mobilizohemi…

NË MEMMINGEN TË BAVARISË U MBAJTË PROGRAM FESTIV PËR FESTEN E FLAMURIT

Shkruan: Ilmie Durmishi Shkolla Shqipe në Memmingen në landin e Bavarisë, në prani të shumë bashkatdhetarëve dha një program të pasur kulturo-artistik kushtuar Pavarësisë së Shqipërisë, Ditës së Flamurit. Në…

“Shkolla Shqipe” feston 28 Nëntorin – ditën e shpalljes së Pavarësisë në Kantonin e Zug-ut!

Festa e 28 Nëntorit- Ditës së shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë apo siç e quajmë ndryshe dita e flamurit është festuar në mënyra të ndryshme pothuajse në të gjitha pikat…

Hapet «Shkolla Shqipe» në Othmarsingen të Kantonit të Aargaut

Uraebashkuar …Dhe në prag të festës kombëtare 28 Nëntorit shkollave shqipe në Zvicër i shtohet edhe një pikë shkollore në Othmarsingen të Kantonit të Argaut Të lumtur që më në…

Përmes gjuhës u bëmë Komb

(Permes gjuhes u beme komb) Gjuha nuk është vetëm një mjet komunikimi; është thelbi i kulturës, historisë dhe identitetit tonë. Ndërsa ne jetojmë në një botë që ndryshon me shpejtësi,…

KËSHILLI KOORDINUES I ARSIMTARËVE NË DIASPORË (KKAD)JU URON 28 NËNTORIN SHQIPTARËVE KUDO QË JANË!

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ja), shqiptarëve kudo që janë, ju uron 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit, ditën më të shenjtë në historinë e kombit shqiptar, kjo datë që…

LAPSh-i në Bavari ua uron 28 nëntorin “Dita e Flamurit”, gjithë shqiptarëve kudo që janë!

Përshëndetje të nderuar shqiptarë kudo që jeni, në atdhe dhe përtej atdheut, nxënës të dashur, mësimdhënës- që punoni me sakrifica të mëdha, punëtor e shkencëtar, deputet e politikan!Në emër të…

Në Mynin të Bavarisë- Vizita e Ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës znj. Arbërie Nagavci me mësimdhënësit dhe kryesin e LAPSh-it

Nga Mustafë Krasniqi Dje, më 26 nëntor 2023, në Konsullatën e Republikës së Kosovës në Mynih u organizua pritje për mësimdhënësit dhe kryesinë e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë…

Në Rosenheim u festua 28 nëntori “Dita e Flamurit”, dita e krenarisë për të gjithë shqiptarët kudo që janë.

Redaksia uraebashkuar Më 25 nëntor 2023, Shoqata “Shqiponja në Rosenheim mblodhi me qindra bashkëkombës,  nxënës të cilët ishin veshur me veshën kombëtare, për nderë të 28 nëntorit, për ta festuar…

Në Nyrnberg- landin e Bavarisë ishte për vizinë deputetja Pacolli, Ministrja Nagavci dhe Konsullit i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Afrim Nura me kryesinë e LAPSh-it

Sot, më 25 nëntor 2023 në  Nyrnberg, në pjesën e Frankonise të Landit te Bavarisë ishte për vizitë, me përfaqësuesit e LAPSh-it në Bavari,Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit…

Në Rosenheim- mbrëmje festuese për nder të 28 nëntorit “Ditës së Flamurit”

Redaksia Shoqata “Shqiponja” në Rosenheim, për nderë të festës kombëtare, të 28 nëntorit “Dita e Flamurit”, fton të gjithë bashkëkombësit të cilët jetojnë në Rosenheim me rrethinë dhe më tutje…

Në Tiranë u mbajtë Dita e Arbëreshve dhe samiti i tretë i diasporës shqiptare

redaksia Sot, më 23.11.2023, në Tiranë u mbajtë samiti i tretë i Diasporës, i cili ka mbledhur në Pallatin e Kongreseve, përfaqësues të institucionet shtetërore të Republikës së Shqipërisë dhe…