MOS NA SHKATËRRONI SHQIPËRINË…

Shkruan: Mustafë Krasniqi MOS NA SHKATËRRONI SHQIPËRINË… Mbi universin peshon një bardhësiE, mbi të një fuqi e gjithësisë,që jap shpresë botës së njerëzimittë jetë vetja, thjesht me zemër të pastër.…

PORTA E FUNDIT

Nga Hamdi Reqica PORTA E FUNDIT Papritur u gjenda para portës hijerëndëtë shkëmbtë të mbyllur Dryni i saj i ndryshkurtallte deri në shpërvetim qenien timetë mbetur bosh Nëpër plasat e…

IDILAT NAIMJANE

Poezi kushtuar 13 vajzave, që vallëzuan në„ Kuizi i diturisë-Vjena 2022“,nga prof. Agim Desku! Nga prof. Agim Desku IDILAT NAIMJANE Këto 13 vashaJanë idila naimjaneQë e ruajnë shqipenDhe flasin në…

T’PRES

Poezi nga ARI UKIMERI – MR.SC. PEDAGOGE T’PRES Qysh atëherë kur m’je dëftueMenja ime te ti m’rrinPranisë tande fort i jam gëzueLumturinè time, veç ti e din Unë çdo herë…

PERSHTYPJE TË FILLUARA E TË PAMBARUARA PËR LIBRIN E EMIN Z. EMINIT ,,NJË MOIRË DHE NJË TREGIM ME TRI SONETE“

Qëmoti nuk kam lexuar perla poetike, të stisura me aq mjeshtri, ndjesi e dashuri nga poeti Emin Z. Emini. Libri i tij ,,Një Moirë dhe një tregim me tri sonete”…

QIELLIT I DHANË ZËRIN SHQIP

Shkruan: Mustafë Krasniqi QIELLIT I DHANË ZËRIN SHQIP (nxënësve) “Xhamadani vija-vija”Këngë që buron nga shpirtiPëllumbat e bardhëNxënësit e gjuhës simePër n’shetitje këndonin. Autobusi fërshëllente rrugësShpërthente zëri i nxënësitBuqet kënga, atdheu…

FRYN MOJ ERE

Poezi nga Fan Noli -Ngaj po na vjen, moj erë e rreptë?Pse vërshëllen me aq mallëngjim?-Vij drejt nga malet e Shqipërisë,për të përhapur zi e vajtim.Fryn, moj erë, moj erë…

MALLË

Poezi nga Ari Ukimeri MALLË Ti që vjen në ëndrra të miaUnë të pres me padurimÇdo ditë je n’mendime të miaDo të jemi bashkë në pambarim Qysh n’Sabah kur ia…

HARTA PIKTUROHET ME GJAK
(SH Q I P Ë R I)

Tufë Poezish nga autori Rudi Berisha ËSHTË KOHA T’I MBYLLIM VARRETDUAM TË JETOJMË PËRJETËSISHT NË PAQE Kur dielli ka humbur ngrohtësinë e tijNata tani është bërë më e errët se…

ASAJ

Shkruan: Argjira (Ari) UkimeriMr.sc. Pedagoge ASAJ Ti që troket në mendjen timeMa mbushë shpirtin plotë gëzimJe freskim i zemrës simeJetës sime i jep kuptim. Në jetën time Ti bën dritëAtëherë…

BREGU DHE ORA ME RËRË

Nga Emin Z. Emini BREGU DHE ORA ME RËRË unë jam bregui përjetshmipërjetësisht numëroj grimcat e rërëslutem për orën me rërë përvdekshëm pres presënpritjes time t’ia marrë kokënkokën me thinja…

Tufë poezish nga poeti Emin Z. Emini

BREGU DHE ORA ME RËRË unë jam bregui përjetshmi përjetësisht numëroj grimcat e rërëslutem për orën me rërë përvdekshëm pres presënpritjes time t’ia marrë kokënkokën me thinja rëre sahat e…

N’ BUBULLIMAT E KOHËS

Poezi nga Mustafë Krasniqi N’ BUBULLIMAT E KOHËS(Masakra n’Reçak) Therje deri në palcë n’ReçakNjerëzit e paqes, që kërkonin dritëNga mizorët, që bën kasaphaneNë fushën e pritjes së lirisë! Në bubullimat…

Më Pesëmbëdhjetë  Janar!

Poezi nga Vaxhid Sejdiu Më Pesëmbëdhjetë  Janar! (Në ditën e Gjenocidit në Kosovë) Më Pesëmbëdhjetë Janar,Të gjitha plagët bëhen bashkëDhe krijojnë hartën e ndërgjegjes njerëzoreMe emrin “Plagë e hapur –…

PELLAZG MË QUAJNË…

Shkruan: Mustafë Krasniqi PELLAZG MË QUAJNË…(R.Mala dhe N.Berisha) Ne, bijtë e tu…Kurrë s’u ligështuamDot s’na plandosi nataFuqi kishim këngën. Në t’gjatat krismaMe këngë trimërieTrembëm fantazmatPërqafuam tokën Ilire. Pellazgë më quajnëO…

Tufë poezish nga poeti, Haxhi Muhaxheri

Nga Redaksia Poeti, Haxhi Muhaxheri, është ndër ata krijuesit e palodhur, të mërgatën shqiptare, i cili në krijimtarinë e tij letrare shfaqet i gjithanshëm, duke ecur me krijimtarinë e tij…

GJENERALI IM

Shkruan: Mustafë Krasniqi GJENERALI IM(Jashar Salihu) Të bësh një portretPër gjeneralin timDuhet një jetë kohe,ta vështrosh fytyrën e tijrrudhat tregojnë një histori. Mezi ecjaHapat i qitja pas tijAi më s’dukejNuk…

Të dua Kosova ime (Poezi)

Poezi nga Dr.Vaxhid Sejdiu Të dua Kosova ime!*1 E dashura Kosova ime, unë të dua shumë. Sivjet nuk munda të vij për pushime.Më ka marrë malli, dua të shoh gjyshin…

DASHURIA IME E PAKTHIM

Tufë poezish nga poeti Beslim Aliu DASHURIA IME E PAKTHIM Dashuria ime e preu ylberinMe gërshetën e vetTani ajo e tjerr vetminëNë pe të hollëE thur dashurinë. Në nyje e…

RRAPËLLIMA

Nga Emin Z. Emini “ka sall një çast kur rrapëllon diçka”*ndodh e të rrapëllon diçka në gjoksthellë diku thëllë në brendipa mundur t’ia përcaktosh atdheunas e di dotnë është kumt…