Kuvendi i katërt i LAPSh-it në Bavari zgjodhi kryesin e re.

shkruan: Mustafë Krasniqi Me 28.04.2024, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSh-i) në Bavari të Gjermanisë mbajti Kuvendin zgjedhor të legjislacionit të katërt, në prani të 62 anëtarëve. Të pranishëm…

Reagimi i Ali Ahmetit ndaj deklaratave të liderit nacionalist të VMRO-DPMNE-së, Hristjan Mickoskit

i BDI-së, dhe lider i “Frontit Evropian”, Ali Ahmeti, ka reaguar ndaj deklaratave të liderit nacionalist të VMRO-DPMNE-së, Hristjan Mickoski-t, duke e akuzuar se ka hyrë në politikë si kryengritës…

Pas fushatave vrastare të kryera mbi shqiptarët e Kosovës, preokupimi më i madh i Serbisë ishte fshehja e këtyre krimeve

Kryeministri, Albin Kurti në FB ka shkruar se pas fushatave vrastare të kryera mbi shqiptarët e Kosovës, preokupimi më i madh i Serbisë ishte fshehja e këtyre krimeve, i cili…

ITShKSh dhe LËVIZJA shënuan 50-vjetorin e gazetës “Zëri i Kosovës”

Nga Skender Asani: Shkup, 4 prill 2024 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore i Shqiptarëve në Shkup dhe Shorëqia Lëvizja sot me një akademi shënuan 50-vjetorin e themelimit të gazetës…

Nuk ekziston ndonjë kërcënim real nga Serbia thotë Ish-komandanti i KFOR-it Erhard Buhler

Nga Uraebashkuar Erhard Buhler Ish-komandantit i Forcës së NATO-s në Kosovë (KFOR) për Radio Televizionin e Kosovës (RTK) foli mbi situatën në Kosovë, i cili ndër të tjera tha se kërcënimet…

Qendra e Botimeve për Diasporën: Propozime nga Kuvendi i punës në Mynih 9-10 mars 2024

Nga Vaxhid Sejdiu “Të nderuar kolegë, pas një pune mirë organizuar rreth Kuvendit të Mësuesve, i cili i zhvilloi punimet me datën 9-10 mars 2024 nuk ka gjë më të…

Fronti Europian: Fitorja më e madhe në histori na pret më 24 prill

Sot në Tetovë, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti bashkë me kryetarin e PDSH Menduh Thaçi, të Lëvizjes Populli Skender Rexhepi Zejd dhe atë të PDE Arjanit Hoxha kanë nënshkruar marrëveshje…

SHBA i kujton Serbisë bombardimet e NATO-s mbi Beograd: Kujdes me Kosovën

Nga Redaksia Misioni amerikan në Organizatën për Siguri e Bashkëpunim në Evropë, përms një reagimi zyrtar theksoi se ndërhyrja e NATO-s në pranverën e vitit 1999, ishte një veprim i…

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka falënderuar Shqipërinë për mirëpritjen e ngrohtësinë në Tiranë, në Vendin e Shqiponjave

Nga uraebashkuar Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka falënderuar Shqipërinë për mirëpritjen. Ai tha se po e ndjen ngrohtësinë në Tiranë dhe në “Vendin e Shqiponjave”. Ju falënderoj për…

Vendimi Shqipëri-Kosovë, ministret firmosin tekstin e unifikuar të gjuhës shqipe për diasporën

Është nënshkruar sot mes Ministres së Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu dhe Ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Kosovës, Arbërie Nagavci, vendimi i përbashkët për unifikimin e teksteve…

Sot votohet për qeverinë e re, në krye me Talat Xhaferin, Kryeministri i parë shqiptar në Maqedonin e Veriut

Sot për ta votuar Talat Xhaferin në krye të qeverisë teknike është mbledhur Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, i cili do të ketë një mandat prej 100 ditësh, ndërsa deri…

TAKIMI VJETOR I DY KONSULLATAVE TË SHQIPËRISË DHE KOSOVËS ME LAPSH-IN

Nga Anila Xhani Të delen, më 21 Janar 2024, në ambientet e Konsullatës të Republikës së Kosovës në Mynih u mbajt takimi vjetor i dy Konsullatave në Munih dhe “Shkollës…

Britaniku Peach gjatë një interviste dhënë agjencinë kroate “Hina” vlerësoi lart veprimet profesionale të Policisë së, në rastin e Banjskës

Nga uraebashkuar Stuart Peach i dërguar britanik për Ballkanin Perëndimor, mbështet në mënyrë absolute normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe i ka bërë thirrje Serbisë që t’i vendosë…

“Lufta mund të vijë edhe tek ne”: synimet e Rusisë dhe hija mbi NATO-n

Uraebashkuar Qeveria suedeze ngre alarmin për shpërthimin e mundshëm të një konflikti me Rusinë dhe përgatit një plan ushtarak në prag të anëtarësimit në NATO. Tensioni po rritet në Evropën…

Viola von Cramon: Moszbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit, vështirëson aplikimin e Kosovës në KE

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se moszbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit nga ana e Kosovës nuk ua bën më…

  Sot, në moshën 70 vjeçare ndërroj jetë poeti Adem Gashi

Nga Uraebashkuar Sot, në mëngjes ndërroj jetë shkrimtari, poeti, prozatori nga Drenasi, Adem Gashi, në moshën 70-vjeçare. Njeriu i lertrave  i cili pas vete la një bagazh të madh të…

Krenaria e kombit me Ushtrinë e Kosovës dhe të Shqipërisë, të cilat përfunduan stërvitjet 72-orëshe të përbashkëta për reagim në luftim

Ura e Bashkuar Krenari e kombit shqiptar, kur sheh ushtrinë e saj të përbashkët të Ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës së bashku me Forcave të Armatosura të Shqipërisë,…

William Walke thotë se kjo nuk është vizita ime e parë në Reçak, por është e 25-ta me radhë, deklaroi miku i shqiptarëve, Viliam Voker

William Walker, ish shefi i misionit verifikues të OSBE-së në Kosovë, ishte i pranishëm në 25 vjetorin në homazhe në Reçak të Shtimes, në 25-vjetorin e masakrës së shëmtuar dhe…

Në vend të drejtësisë, për të gjykuar shtetin terroristë të Serbisë, gjykata speciale fillon seancën gjyqësore për vitin 2024, kundër krerëve të UÇK-së, në 25 vjetorin e Masakrës së Reçakut

Sot, më 15 janar të vitit 1999 bëhen 25 vjet kur forcat kriminale policore-ushtarake çetnike të Serbisë masakruan 45 civilë shqiptarë në Reçak. Nga ajo ditë e deri më sot asnjë…

Pas miratimit të kërkesës së SPAK-ut, oficerët e Policisë Gjyqësore ia kanë dorëzuar Sali Berishës vendim për arrest në shtëpi

Pas miratimit të kërkesës së SPAK nga Gjykata e Posaçme për “arrest shtëpie”, Oficeret e Policisë Gjyqësorë kanë shkuar në banesën e ish-kryeministrit Sali Berisha, për t’i dorëzuar vendimin. Ishte…