Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka falënderuar Shqipërinë për mirëpritjen e ngrohtësinë në Tiranë, në Vendin e Shqiponjave

Nga uraebashkuar Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka falënderuar Shqipërinë për mirëpritjen. Ai tha se po e ndjen ngrohtësinë në Tiranë dhe në “Vendin e Shqiponjave”. Ju falënderoj për…

Vendimi Shqipëri-Kosovë, ministret firmosin tekstin e unifikuar të gjuhës shqipe për diasporën

Është nënshkruar sot mes Ministres së Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu dhe Ministres së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Kosovës, Arbërie Nagavci, vendimi i përbashkët për unifikimin e teksteve…

Sot votohet për qeverinë e re, në krye me Talat Xhaferin, Kryeministri i parë shqiptar në Maqedonin e Veriut

Sot për ta votuar Talat Xhaferin në krye të qeverisë teknike është mbledhur Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, i cili do të ketë një mandat prej 100 ditësh, ndërsa deri…

TAKIMI VJETOR I DY KONSULLATAVE TË SHQIPËRISË DHE KOSOVËS ME LAPSH-IN

Nga Anila Xhani Të delen, më 21 Janar 2024, në ambientet e Konsullatës të Republikës së Kosovës në Mynih u mbajt takimi vjetor i dy Konsullatave në Munih dhe “Shkollës…

Britaniku Peach gjatë një interviste dhënë agjencinë kroate “Hina” vlerësoi lart veprimet profesionale të Policisë së, në rastin e Banjskës

Nga uraebashkuar Stuart Peach i dërguar britanik për Ballkanin Perëndimor, mbështet në mënyrë absolute normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe i ka bërë thirrje Serbisë që t’i vendosë…

“Lufta mund të vijë edhe tek ne”: synimet e Rusisë dhe hija mbi NATO-n

Uraebashkuar Qeveria suedeze ngre alarmin për shpërthimin e mundshëm të një konflikti me Rusinë dhe përgatit një plan ushtarak në prag të anëtarësimit në NATO. Tensioni po rritet në Evropën…

Viola von Cramon: Moszbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit, vështirëson aplikimin e Kosovës në KE

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se moszbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit nga ana e Kosovës nuk ua bën më…

  Sot, në moshën 70 vjeçare ndërroj jetë poeti Adem Gashi

Nga Uraebashkuar Sot, në mëngjes ndërroj jetë shkrimtari, poeti, prozatori nga Drenasi, Adem Gashi, në moshën 70-vjeçare. Njeriu i lertrave  i cili pas vete la një bagazh të madh të…

Krenaria e kombit me Ushtrinë e Kosovës dhe të Shqipërisë, të cilat përfunduan stërvitjet 72-orëshe të përbashkëta për reagim në luftim

Ura e Bashkuar Krenari e kombit shqiptar, kur sheh ushtrinë e saj të përbashkët të Ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës së bashku me Forcave të Armatosura të Shqipërisë,…

William Walke thotë se kjo nuk është vizita ime e parë në Reçak, por është e 25-ta me radhë, deklaroi miku i shqiptarëve, Viliam Voker

William Walker, ish shefi i misionit verifikues të OSBE-së në Kosovë, ishte i pranishëm në 25 vjetorin në homazhe në Reçak të Shtimes, në 25-vjetorin e masakrës së shëmtuar dhe…

Në vend të drejtësisë, për të gjykuar shtetin terroristë të Serbisë, gjykata speciale fillon seancën gjyqësore për vitin 2024, kundër krerëve të UÇK-së, në 25 vjetorin e Masakrës së Reçakut

Sot, më 15 janar të vitit 1999 bëhen 25 vjet kur forcat kriminale policore-ushtarake çetnike të Serbisë masakruan 45 civilë shqiptarë në Reçak. Nga ajo ditë e deri më sot asnjë…

Pas miratimit të kërkesës së SPAK-ut, oficerët e Policisë Gjyqësore ia kanë dorëzuar Sali Berishës vendim për arrest në shtëpi

Pas miratimit të kërkesës së SPAK nga Gjykata e Posaçme për “arrest shtëpie”, Oficeret e Policisë Gjyqësorë kanë shkuar në banesën e ish-kryeministrit Sali Berisha, për t’i dorëzuar vendimin. Ishte…

Gëzuar Ditën e Veteranit, Veteran të UÇK-së!

Shkruan: Mustafë Krasniqi    Sot më 30 Dhjetor – Ditën e Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtarit të Kosovës (UÇK-së), është ditë që na e sjell në memorien tonë sakrificën dhe betejën…

LIRIDONA ADEMAJ NUK ËSHTË E FUNDIT!

( Ajo u vra nga tre burra e mijëra gra!) Fatmir Brajshori-Tushi Një grua që sapo nis jetën shuhet. Vritet me paramendim nga tre burra.U mor vesh kjo punë!Por unë…

Refik Hasani: Populli shqiptar i Kosovës Lindore duhet të garojë me një listë të vetme në zgjedhje

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, në zgjedhje do të duhej, me një listë të përbashkët?Shqiptarët, vetëm të unifikuar duke garuar me një listë të vetme për Parlamentin e Serbisë, do…

“Thuaju miqve të mi të mos e humbasin shansin e madh të planit franko-gjerman” thotë Klintoni

Sot nga foltorja e Kuvend të Shqipërisë Kryeministri Edi Rama shpjegoi para deputetëve për deklaratën dhënë gazetarit të gazetës prestigjozen britanike “The Financial Times” Marton Dunai, i cili kishte lëshuar…

Me nderim dhe respekt për dëshmorin Afrim Bunjaku

Nga Redaksia Redaksia e gazetës “Ura e Bashkuar” shpreh dhimbjen e madhe për humbjen e jetës së policit shqiptar Afrim Bunjaku, i cili ra heroikisht në mbrojtjen e interesave të…

Nga “mos na bëni për qorra” tek “do përvëlohet krejt rajoni” mesazhet e forta të Ramës për Athinën dhe Beogradin: “Nëse gjërat do shkojnë keq…”

Një artikull i Ramës i analizuar në copa gjatë ditës së djeshme përmban disa mesazhe të forta me gjuhë të pazakontë që duket se kanë kaluar në heshtje. “…në ndonjë…

Rama dhe Kurti pjesëmarrës në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë

Nga Uraebashkuar Sot, në qytetin Bled të Sllovenisë kryeministri i Republikës së Shqipërisë,  Edi Rama dhe ai i Republikës së Kosovës, Albin Kurti po marrin pjesë në Forumin Strategjik të Bledit…

“Më mirë të mos e kisha parë darkën”, Rama i përgjigjet Mitsotakis

Rama përmes një reagimi në Twitter theksoi: “shpreson shumë që takimi të ishte produktiv dhe sigurisht, më mirë të mos e kishte parë darkën e përdorur për t’i dërguar Shqipërisë…