Roli i pavdekshëm i Lidhjes së Prizrenit në formësimin e kombit shqiptar

– Abdyl Frashëri, mbrojti platformën atdhetare të lëvizjes kombëtare 146-vjetori Përgatiti: Albert Z. ZHOLI Dita e dhjetë e qershorit sjell në vëmendje organizimin politik të parisë së katër vilajeteve shqiptare…

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

* Qyprillinjtë, një prej lobeve më të fuqishme Nga Prof. Hasan Bello “….sipas studimeve që janë realizuar dekadat e fundit, një nga lobet më të fuqishme shqiptare të Perandorisë Osmane…

GJERGJ KASTRIOTI – SKËNDERBEU NË POEZINË E SOTME SHQIPE

Nga Prof. dr. Shyqri Galica Gjergj Kastrioti – Skënderbeu ka qenë vazhdimisht figura historike që më së shumti i ka frymëzuar krijuesit e studiuesit e fushave të ndryshme të artit,…

Formimi i Shoqatës për Kthimin e Shqiptarëve të Shpërngulur nga Trojet e tyre

Shkruan: Sami ARIFI  Sistemi pluralist politik pasurohej përmes mekanizmave të organizimit qytetar, edhe se në kushte okupimi, qytetarët e Kosovës formonin këshilla humanitare, shoqata e kështu me radhë, tashmë me…

Më 1 prill të vitit 1981, kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata e tretë masive pas 11 dhe 26 marsit të po atij vit

Më 1 prill  të vitit 1981, kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata e tretë masive pas 11 dhe 26 marsit të po atij viti. Në orën e mesditës, mijëra demonstrues kishin vërshuar…

Elegji dhe balada për Luigj Gurakuqin

(Nga Fan Noli, Agim Vinca, Abaz Goxhaj) Nga Dilaver Goxhaj Para 99 vitesh, në mbrëmjen e 2 marsit 1925, në restorantin e hotelit “Cavour”, u vra në moshën 46 vjeçare,…

Marie Shllaku, (1922-1946) luftëtarja heroinë e bashkimit të trojeve në një Shqipëri Etnike

Nga Ahmet Qeriqi Pavarësisht Kanunit, fesë dhe traditës patriarkale, në shumë raste gjatë historisë, femra  shqiptare i ka shqyer vargonjtë e robërisë dhe ka luftuar për të drejtat e veta,…

KUVENDI ARBËROR I LEZHËS (2 MARS 1444)

Nga Sheradin Berisha  580 vjet më parë, në Katedralen e Kishës së Shën Kollit në qytetin e Lezhës, ku sot gjendet dhe memoriali i Gjergj Kastriot – Skënderbeut, u mbajt…

PELLAZGËT DHE PUSHTUESIT HELEN

Nga Dr. Mathieu Aref, Paris, 2 Shkurt 2024 Për të gjithë ata që ende nuk janë të bindur se Pellazgët janë paraardhësit tanë të vërtetë dhe se qytetërimi i tyre…

Mihal Grameno, (1871-1931) publicist, shkrimtar intelektual dhe luftëtar i lirisë

Mihal Grameno Lindi në Korçë, në vitin 1871, në një familje atdhetare nga shtresa zejtare dhe tregtare. Ishte luftëtar dhe intelektual i shquar i Rilindjes sonë Kombëtare. Mësimet e para…

Manastiri ka qenë qytet i shqiptarëve, më pas është asimiluar..

Nga Marin Mema Nuk dua ti jap pergjigje (do u kushtoj vetem pak rradhe per korrektesi) kerrkujt aq me pak gazetes me te madhe ne Maqedoni “Dnevnik” qe serishmi edhe…

Kongresi i Manastirit, i vitit 1908 ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe

Nga uraebashkuar Kongresi i  Manastirit, Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe  është tubimi i dijetareve shqiptarë më 14 nëntor  deri më 22 nëntor të vitit 1908 në…

Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria e Madhe, etnike dhe historike I

Nga Ahmet Qeriqi Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria historike, Shqipëria ( e pushtuar) e kohës së Perandorisë Osmane, ku shqiptarët edhe pse nën flamurin…

Shote Galica (1895-1927) rast unik, monumental, shembulli i luftës dhe i martirizimit për liri kombëtare

Nga Feride Papleka Më 1962, në kohën e Enver Hoxhës, për Shote Galicën u ngrit një lapidar në Fushë-Krujë, vepër e skulptorit, Kristaq Rama. Ai regjim e nderoi edhe me…

Përpjekjet serbe-jugosllave për shpërnguljen e popullsisë shqiptare

Bashkëpunëtorët ideologjikë të ko­munistëve jugosllavë, gjatë gjithë periudhës së luftës dhe në veçanti në përfundim të saj, në kohën e largimit të gjermanëve, filluan t’i akuzonin shqiptarët me ideologji komuniste…

Zymer Mehani: Personaliteti historik si personazh letrar në romanin “Mic Sokoli” të Sylejman Krasniqit

Hyrje Romani “Mic Sokoli”, i botuar më 1979, vetëm një vit pas përkujtimit të 100-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, krijoi një tipologji të veçantë në letrat shqipe. Shkrimtari Sulejman…

Çeta e komitëve të Ramë Kozmaqit, fragment nga romani në dorëshkrim: Jani Çupi dhe Tal Shema

Shkruan: Ahmet Qeriqi Në kohën e Lidhjes Shqiptare të  Prizrenit, prej vitit 1878 e deri në vitin 1881, kishte ndodhur një kthesë me shumë rëndësi për jetën e shqiptarëve në…

SHTETI I PARË ‘GREK’ ISHTE THEMELUAR NGA SHQIPTARËT!

SHKRUAN: FATBARDHA DEMI Pashtriku.org, 12. 02. 2013 – (Kjo ndërtesë ballkanike mund të forcohet, vetëm me forcimin e Shqipërisë. – Ismail Qemali – mesazh dërguar Fuqive të Mëdha, Vlorë 1917)…

ARKITEKTURA NË ILIRI

Arkitektura në Iliri Banesa nga prehistoria deri në vitin 168 p.e.sonë – Arkitektura Sepulkrale – Arkitektura e kultit – Teatrot – Shëtitoret – Sporti dhe Stadiumet – Ndërtime Inxhinerike –…

Guximtar Labënishti: Fjala e mbajtur në Akdeminë për 40 – vjetorin e krijimit të LPK – së në Strugë

 Nga Guximtar Labënishti Është nder dhe përgjegjësi për mua të prezantoj para jush, por njëkohësisht edhe e vështirë që në pak minuta të gjenden fjalët e duhura për ngjarje të…