Një burrë hapi një kopsht zoologjik…

Nga Zhilivoda Keta Një burrë hapi një kopsht zoologjik dhe vendosi një çmim hyrje prej 200 eurosh, por askush nuk u fut aty. Pastaj e uli çmimin në 100 euro,…

“Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Të dielën, më 1 tetor 2023, nxënësit e ”Shkollës Shqipe”, organizuan festë të madhe shkollore, në Uster të Kantonit të Zyrihut në Zvicër, në shenjë nderimi dhe respekti për 92…

Koktej më rastin e mbarimit të detyrës në konsullatën e Shqipërisë në Munih të Gjermanisë

Nga Isuf Bytyçi Më 22.09.2023 në Munih  të Gjermanisë u mbajt një koktej, më rastin e përfundimit të misionit të tyre: konsulli gjeneral i Republikës së Shqipërisë në Munih, shkëlqesia…

Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin..

Recitojnë bilbilat për Dritëroin që dritësoi në letërsinë shqiptare Dritëro Agolli. Sa herë shqiptojmë emrin e tij na del para syve vepra e tij madhore, që ka bërë emër jo vetëm…

Me nderim dhe respekt për dëshmorin Afrim Bunjaku

Nga Redaksia Redaksia e gazetës “Ura e Bashkuar” shpreh dhimbjen e madhe për humbjen e jetës së policit shqiptar Afrim Bunjaku, i cili ra heroikisht në mbrojtjen e interesave të…

THIRRJE DREJTUAR MËSUESVE, LIDHJEVE TË MËSUESVE, SHOQATAVESHQIPTARE NË DIASPORË E NË MËRGATË.

Sektori për informim i KKAD-së(kkarsimtarevediaspores@gmail.com)Mustafë Krasniqi    Të nderuar mësues/e, kryetarë apo kryesi të Lidhjeve të Mësuesve, të Shoqatave në diasporë e në mërgatë, Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë…

Dritani…Bejleri… Greqia,…Haga dhe bythë shqyerit tanë të Evropës!

Nga Ylli Meçe Një nder problemet me te mprehta te shfaqura kohet e fundit të cilat në vorbullën e tyre kanë përfshirë gjithë shoqërinë shqiptare pa diskutim qe janë çështjet…

NESIP KAÇI: SALI VRANISHTI, MONUMENT I ATDHETARISË DHE I TRIMËRISË LABE I

Fejtonoi NGA NESIP KAÇI Sali Vranishti,  lindi në fshatin Vranisht të Vlorës,  më 20 mars të vitit 1880. I ati I tij Murat Mamani  nga mëhalla Gjokaj kishte marrë pjesë…

Pjesë nga intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për ABC News

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, shprehet  se qasja e Kosovës në raport me dialogun po e ndihmon Beogradin. Rama ka komentuar akuzat e Kurtit bërë ndaj ndërmjetësuesve të dialogut Kosovë…

PLAVË–GUCIA – KRAHINA PARAROJË PËR MBROJTJEN E TOKAVE SHQIPTARE

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CCLVII) Krahina e Plavë – Gucisë është një luginë tektonike e futur thellë në Alpet Shqiptare. Masivet malore, Bjeshkët e Visitorit e të Komovit…

Rama në KS: Rusia nuk mund të përdorë Kosovën si pretekst për rrëmbim territoresh apo aneksim të paligjshëm

Kryeministri Edi Rama tha se Rusia nuk mund të përdorë pavarësinë e Kosovës si pretekst për të rrëmbyer territoret e Ukrainës. Edi Rama: “Bota po kalon në mënyrë të rrezikshme…

EMRAT QË NDËRROJNË GJINI NË GJUHËN SHQIPE DHE PROBLEMI YNË ME TA

Nga Sevi Lami Agolli Në gjuhën shqipe, emri është një pjesë ligjërate, që emërton frymorë dhe sende. Ai ka kategorinë gramatikore të gjinisë, të numrit, të rasës dhe të shquarsisë…

Shoqëria LËVIZJA: KUJTOJMË DHE NDEROJMË HEROIN E LËVIZJES DHE TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, XHAVIT HAZIRIN

KUJTOJMË DHE NDEROJMË HEROIN E LËVIZJES DHE TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, XHAVIT HAZIRINMë 17 shtator 1998 forcat pushtuese kishin arrestuar në Prishtinë dhe zhdukur njeriun e mendjes, të organizimit, të veprimit…

Përkujtohet 81-vjetori i Konferencës së Pezës

TIRANË, 16 shtator/ATSH/ Drejtuesit lokalë të Tiranës përkujtuan sot 81-vjetorin e Konferencës së Pezës. Veteranë dhe qytetarë të shumtë u mblodhën në ceremoninë e organizuar nga Bashkia në nder të…

Gjaku i dëshmorëve, drita e lirisë dhe frymëzimeve për bashkimin e atdheut

Ragip Xhafer Shulemaja ( 27. 03. 1951 – 17. 09. 1999) Nga Isuf Ismaili Prishtina kjo vatër e zjarrtë e krenarisë së Shqipërisë Verilindore,  ashtu si edhe vise të tjera…

MËSUESIA ËSHTË MISION

Eqrem Çabej gjuhëtari dhe albanologu i shquar Shqiptar, njëri nga kontribuesit e mdhenjë të gjuhës shqipe, për misionin e mësuesit thotë: Ju do të bëheni mësues. Mësuesia nuk është profesion,…

Nga “mos na bëni për qorra” tek “do përvëlohet krejt rajoni” mesazhet e forta të Ramës për Athinën dhe Beogradin: “Nëse gjërat do shkojnë keq…”

Një artikull i Ramës i analizuar në copa gjatë ditës së djeshme përmban disa mesazhe të forta me gjuhë të pazakontë që duket se kanë kaluar në heshtje. “…në ndonjë…

Doli nga shtypi monografia “Mërgata Shqiptare në Gjermani” i autorit Argjend Hasanit

Nga Mustafë Krasniqi Këto ditë nga shtypshkronja Lena Graphic doli nga shtypi monografia e autorit Argjend Hasanit, vëllimi i IV-të i monografisë  “Mërgata Shqiptare në Gjermani“. Libër që në vete…

Këto ditë doli nga shtypi libri i autorit, Isuf Bytyçi “Autorë dhe Vepra”

Këto ditë doli nga shtypi libri i autorit Isuf Bytyçit, me titull “Autori dhe vepra” e shtypur në shtypshkronjën Lena Graphica në Prishtinë, gusht 2023. Nga Dr. Vaxhid Sejdiu Autori…

Këshilli i Arsimtarëve të LAPSh-it në Bavari mbajti takim pune rreth përgatitjes së fillimit të vitit shkollor për mësimin plotësues në gjuhën shqipe.

Redaksia Dje, më 10.09.2023, në platformën ZOOM Këshilli i Arsimtarëve të LAPSh-i në Bavari, në prani të mësimdhënësve dhe të kryesisë, mbajti takimin e rregullt rreth përgatitjes së fillimit të…