Me nderim dhe respekt për dëshmorin Afrim Bunjaku

Nga Redaksia Redaksia e gazetës “Ura e Bashkuar” shpreh dhimbjen e madhe për humbjen e jetës së policit shqiptar Afrim Bunjaku, i cili ra heroikisht në mbrojtjen e interesave të…

THIRRJE DREJTUAR MËSUESVE, LIDHJEVE TË MËSUESVE, SHOQATAVESHQIPTARE NË DIASPORË E NË MËRGATË.

Sektori për informim i KKAD-së(kkarsimtarevediaspores@gmail.com)Mustafë Krasniqi    Të nderuar mësues/e, kryetarë apo kryesi të Lidhjeve të Mësuesve, të Shoqatave në diasporë e në mërgatë, Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë…

Pjesë nga intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për ABC News

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, shprehet  se qasja e Kosovës në raport me dialogun po e ndihmon Beogradin. Rama ka komentuar akuzat e Kurtit bërë ndaj ndërmjetësuesve të dialogut Kosovë…

PLAVË–GUCIA – KRAHINA PARAROJË PËR MBROJTJEN E TOKAVE SHQIPTARE

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CCLVII) Krahina e Plavë – Gucisë është një luginë tektonike e futur thellë në Alpet Shqiptare. Masivet malore, Bjeshkët e Visitorit e të Komovit…

Rama në KS: Rusia nuk mund të përdorë Kosovën si pretekst për rrëmbim territoresh apo aneksim të paligjshëm

Kryeministri Edi Rama tha se Rusia nuk mund të përdorë pavarësinë e Kosovës si pretekst për të rrëmbyer territoret e Ukrainës. Edi Rama: “Bota po kalon në mënyrë të rrezikshme…

Shoqëria LËVIZJA: KUJTOJMË DHE NDEROJMË HEROIN E LËVIZJES DHE TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, XHAVIT HAZIRIN

KUJTOJMË DHE NDEROJMË HEROIN E LËVIZJES DHE TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, XHAVIT HAZIRINMë 17 shtator 1998 forcat pushtuese kishin arrestuar në Prishtinë dhe zhdukur njeriun e mendjes, të organizimit, të veprimit…

Përkujtohet 81-vjetori i Konferencës së Pezës

TIRANË, 16 shtator/ATSH/ Drejtuesit lokalë të Tiranës përkujtuan sot 81-vjetorin e Konferencës së Pezës. Veteranë dhe qytetarë të shumtë u mblodhën në ceremoninë e organizuar nga Bashkia në nder të…

Gjaku i dëshmorëve, drita e lirisë dhe frymëzimeve për bashkimin e atdheut

Ragip Xhafer Shulemaja ( 27. 03. 1951 – 17. 09. 1999) Nga Isuf Ismaili Prishtina kjo vatër e zjarrtë e krenarisë së Shqipërisë Verilindore,  ashtu si edhe vise të tjera…

MËSUESIA ËSHTË MISION

Eqrem Çabej gjuhëtari dhe albanologu i shquar Shqiptar, njëri nga kontribuesit e mdhenjë të gjuhës shqipe, për misionin e mësuesit thotë: Ju do të bëheni mësues. Mësuesia nuk është profesion,…

Nga “mos na bëni për qorra” tek “do përvëlohet krejt rajoni” mesazhet e forta të Ramës për Athinën dhe Beogradin: “Nëse gjërat do shkojnë keq…”

Një artikull i Ramës i analizuar në copa gjatë ditës së djeshme përmban disa mesazhe të forta me gjuhë të pazakontë që duket se kanë kaluar në heshtje. “…në ndonjë…

Këshilli i Arsimtarëve të LAPSh-it në Bavari mbajti takim pune rreth përgatitjes së fillimit të vitit shkollor për mësimin plotësues në gjuhën shqipe.

Redaksia Dje, më 10.09.2023, në platformën ZOOM Këshilli i Arsimtarëve të LAPSh-i në Bavari, në prani të mësimdhënësve dhe të kryesisë, mbajti takimin e rregullt rreth përgatitjes së fillimit të…

Hapet «Shkolla Shqipe» edhe në Bad – Zürzach të Kantonit të Aargaut

…Dhe sot, lirisht mund të thuhet se angazhimi i veprimtarëve të arsimit shqip në Zvicër, gjatë këtyre 3-4 viteve të fundit ka dhënë rezultate të shkëlqyeshme në përhapjen e dritës…

Donika Papaj – AVOKATE DHE NOTERE E RE PUBLIKE

Nga Shefqet Dibrani (Gjurmëve të shkrimeve tona) Në vitin 2003, për rubrikën “Bota e fëmijëve”, kam realizuar disa portrete me fëmijët tanë në Diasporë. Një nga ata fëmijë ishte Donika…

NËNA NUK E DO PENG SHPIRTIN TIM?!

(Figura e Nënës në poezinë e Dardan Berishës, përkatësisht Eshref Berishës)Nga Shefqet Dibrani Dardan Berisha, ka arritur për të ndërtuar figurën e Nënës gjerë në simbol tëshenjëtrimit, përkatësisht GURI ku…

DISKUTIME:

ORA E SHQIPES, BISEDË E LIRË Redaksia e webfaqes “www.uraebashkuar.com”, fton lexuesit e saj nga të gjitha trojet shqiptare, që të marrin pjesë në bashkëbisedimin “Bisedë e Lirë”, me qëllim që…

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri ka arritur në 5 milion e 200 mijë

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri gjatë muajve janar – korrik, ka arritur në 5 milion e 200 mijë. Nga të dhënat e Instituti…

Në Bavari të Gjermanisë – Ftohen nxënësit shqiptarë të regjistrohen në shkollën shqipe në Abensberg

Kryesia e Shoqatës “Nazmi Ukzmajli” në Abensberg me rrethinë (landi i Bavarisë), i fton të gjithë bashkëkombësit që të bëhen pjesë e thirrjes së të gjithë atyre prindërve që i…

Duaje atdheun si shqiponja folenë.

Nga Isuf Ismaili “Duaje atdhenë si shqiponja folenë.” (Shprehje popullore) TË GJALLËVE – Bahri Fazliu Nëse dëshironi t’i nderoni dëshmorët, mos shkoni te varret e tyre për të vendosur lule,…

Shkolla Shqipe në Zvicër – Hapet pika shkollore në Dällikon të Kantonit të Zyrihut

Fillimi i Vitit të Ri Shkollor 2023/24 solli buzëqeshje në fytyrat e fëmijëve shqiptarë në Dällikon të Kantonit të Zyrihut. Nxënësit e Shkollës Shqipe në Dällikon të Kantonit të Zyrihut:…

Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria e Madhe, etnike dhe historike II

Nga Ahmet Qeriqi hqipëria e Madhe, ajo e Katër Vilajeteve një ditë do të bëhet realitet Ata historianë apo analistë që e njohin mirë historinë e Serbisë dhe përgjithësisht historinë…