Udha e gjatë deri te liria

Shkruan: Xhafer Shatri Tregim në katër pjesë Sot u bënë 35 vjet nga dita që në Burgun Qendror, në Beograd, u mbyt mizorisht njëri prej veprimtarëve më të paepur të Lëvizjes Kombëtare të Kosovës, Heroi i Kombit, Zijah Shemsiu. Propaganda e shfrenuar serbe arrestimin dhe vrasjen mizore të Zijah Shemsiut e lidhi me njërën prej aferave më të rënda e […]

Ish-vullnetarët nga Republika e Shqipërisë i dërguan Telegram ngushëllimi, Familjes së Qerim Kelmendit

Në telegramin dërguar familjes, Kelmendi, ne ish-vullnetarët nga Republika e Shqipërisë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u ndjemë shumë të pezmatuar kur dëgjuam lajmin kob për vrasjen e luftëtarit të orëve të para i UÇK-së, Qerim Kelmendi. Po të kemi parasysh propagandën shumëvjeçare kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe luftëtarëve të saj, jo vetëm gjatë luftës por edhe […]

Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, yje të pashuar

Shkruan: Ramadan Pllana – Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm. (Jusuf Gërvalla)U mbush një çerek shekulli nga vrasja mizore prej dorës kriminele serbo-jugosllave e Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës e Bardhosh Gërvallës. Por, heronjtë nuk vdesin kurrë, sepse emrat dhe veprat e tyre bëhen të pavdekshëm!Ata u nderuan, nderohen e […]

Çerçiz Topulli

INë mesin e personaliteteve meritore shqiptare, të shquara për kontributin që kanë dhënë në çlirimin e trojeve të Shqipërisë nga pushtimi turk por edhe ruajtjen e territoreve shqiptare, të cilat Evropa dhe Rusia ua kishin dhënë shteteve grabitqare fqinje: Greqisë, Bullgarisë, Serbisë dhe Malit të Zi, janë të mirënjohur: Çerçiz Topulli, Bajo Topulli, Mahal Grameno, Muço Qulli, Hajredin Temenishti Zeman […]

GJILANI NDERON HEROIN XHEVAT QERIMI

Shkruan: Ismet Sylejmani –Kryetari i Komunës së Gjilanit i nderuari Lutfi Haziri, shok aktiviteti patriotiko-atdhetar, për liri, pavarësi e demokraci i Heroit Xhevat Qerimi, konform kompetencave që ia jep pozita e të parit të Komunës së Gjilanit, ka marrë vendim që në kuadër të ngjarjes tashmë historike, Flaka e Janarit, meritori dhe propozuesi i parë i të cilës ishte Heroi i […]

Nezir Myrtaj: Dëshmorët Afrim Zhitia e Fahri Fazliu i kishte bashkuar ideali deri në vdekje

Shkruan: Nezir Myrta – Është e njohur thënia se dëshmorët e kombit “nuk kanë hierarki dhe ata janë të barabartë në shenjtëri”, prandaj atyre u përket respekti dhe nderimi i përjetshëm. Ata janë burimi i rrezatimit hyjnor që ndriçon idealet atdhetare të të gjithë brezave. Por kur bëhet fjalë për dy dëshmorët emblematikë, Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, pa dyshim […]

Shkruan: Ismat Sylejmani – XHAVIT HAZIRI NË BRONZ

Në bronz është derdhur dhe është vendosur për të qëndruar përgjithmonë madhështorë, truimfatorë e vertikalisht në sytë e çdo shqiptari patriot e atdhetar, liribërës e çlirimtarë, në sytë çdo pjestari të rëndomtë të  popullit shqiptar, në sytë e çdo qytetari të Obiliqit në veçanti e të Kosovës në përgjithësi. Përpara pallatit të kulturës në Obiliq, që e mban emrin e […]

Legjendari i ribërjes së legjendave bashkëkohore të Shqipërisë – Adem Shaban Jashari (1955-1998)

Shkruan: Ahmet Qeriqi-Prekazi i Drenicës hyri në historinë tonë më të re, ashtu si Kruja në kohën e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Janina në kohën e Ali Pashë Tepelenës, Prizreni në kohën e Lidhjes Shqiptare të vitit 1878, Vlora në kohën e Ismail Qemalit, Tirana në ngadhënjimin e luftës Antifashiste dhe Prekazi në rezistencën e Legjendarit të UÇK-së, Adem Jashari, Jasharëve dhe trimave e trimëreshave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sot, ashtu sikur […]

Rexhep Malaj, Simbol i veçantë i qëndresës dhe i heroizmit shqiptar

Shkruar: Ahmet Qeriqi Rexhep Malaj u lind në Hogosht të Dardanës ( ish-Kamenicë), më  29 mars të vitit 1951. Ishte djali i babë Mehmetit dhe nënë Fahrijes. Rrjedhë nga një familje tradicionale, atdhedashëse.  Shkollën fillore dhe tetëvjeçaren, i ka mbaruar në vendlindje, në  Hogosht, ndërkohë që familja shpërngulet në Gjilan, kur ai regjistrohen në gjimnazin, “Zenel Hajdini”. Duke qenë një […]