112 vite nga lindja e Nënë Terezës

Sot më 26 gusht, është 112 vjetori i lindjes i një prej njerëzve më bujar që ka njohur historia njerëzore, Nënë Tereza. Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur zyrtarisht si Nënë…

Makineria e ndryshkur propagandistike serbe

Nga Ramadan Avdiu Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiqi me paraqitjet e tij mediatike vazhdon atë traditën propagandistike serbe luftënxitëse në njërën anë dhe të heqjes së viktimës në anën tjetër,…

BUMERANGU I MBROJTJES SË PA MBROJTUR DHE SPIUNËT E ÇORODITUR

Nga YLLI MEÇE Dhe ja më së fundi,  Partia në pushtet për të pudrosur disi apo më saktë për të larguar shijen e hidhur me skandalin e komplekseve të shkatërrimit…

Letër e hapur Dritan Abazit (Abazoviç)

Nga Tefta Cami LETËR DREJTUAR KRYEMINISTRIT TË MALIT TË ZI, Z.DRITAN ABAZOVIÇ Përshëndetje, z.Dritan Abazoviç! U gëzova shumë, kur u zgjodhët kryeministër i Malit të Zi për këto arsye: U…

Gjuha Shqipe – palca e kombit!

Nuk guxojmë ta lëmë punën tonë të shenjtë në gjysmë kur shohim me sytë tanë çdo ditë me qindra dhe mijëra fëmijë shqiptarë, të cilët kanë lindur dhe po rritën…

“Çeta e Profetëve”-Krumë, kurorëzohet me vendin e parë në festivalin “Rapsha 2022

Nga Rexhep Rifati    Malësia e Madhe, gjegjësisht SHKA Rapsha”, si nikoqire edhe njëherë u dëshmua se din dhe mundet të organizojë festivale më të mira se dy kryeqytetet shqiptare, madje…

PËR AUTORIN, MUSTAFË KRASNIQI

Nga Isuf Bytyçi Në bashkangjitje të jetëshkrimit të autorit të librit, Mustafë Krasniqi,  “Rrënjët nuk Thahen”, një libër që gjatë lektyrimit më ka futur në imagjinatën e vargut të tij…

Jeta dhe vepra e Petro Nini Luarasi (1865-1911)

Shkruan: Mehmet Bislimi Petro Nini Luarasi u lind më 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës. Petro është i biri iNin Petro Kostallarit, veprimtar i madh i Rilindjes…

SHAMI PËR POLITIKANËT, QEVERITARËT DHE DEPUTETËT E REPUBLIKËS LAIKE QË KËRKOJNË SHAMI ARABO-TURKE PËR NËNAT, BIJAT DHE MOTRAT TONA SHQIPTARE

Shkruan: Xh. Gjini Në vitet që zhvilloheshin bisedimet e Vjenës (grupi negociator i “kosovarëve” me delegacionin e Serbisë) isha deputet në Kuvendin e Kosovës. Isha sidomos kundër krijimit të “komunave…

RRËNJËT NUK THAHEN

Shkruan: Sylejman Qyqalla Kur vargjet ngjizen e shkrihet me brum popullor,  patjetër që poezia del e arrirë, madje e këndshme, si një bukë sapo e dalë nga furra. I tillë…

ARTI SI INTERPRETIM

Shkruan: Shefqet DIBRANI Ndarja në Fushë të Kosovës ”Më në fund edhe ai u përshëndet me fëmijët e vet, të nesërmen edhe me mua në stacion të trenit në Fushë…

“Në shërbim të gjuhës dhe shkollës shqipe”

Sektori për informim – KKAD Të enjten, me datën 28 korrik 2022 përfaqësuesit e Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD), Dr. Vaxhid Sejdiu (kryetar) dhe Mustafë Krasniqi (nënkryetar) zhvilluan…

Nga sot zyrtarisht i pari i shtetit është Bajram Begaj

Redaksia Bajram Begaj, sot në orën 18:20, së bashku me  bashkëshortën dhe fëmijët shkuan në sallën e seancave plenare të Kuvendit të Republikës së Shqiprisë, i cili u prit nga…

“ESKADRONËT E VDEKJES” – ROMAN PËR PËRMASËN E KRIMIT SERB NË KOSOVË

Nga Prof. dr. Nusret Pllana       (Bardhyl Mahmuti, Eskadronët e vdekjes, roman, Prishtinë, 2022)                                 ‘‘Për mua, romani është si historia dhe si protagonisti                i saj, njeriu: një zhanër i papastër…

Shteti ynë AMË i dha intelektualit dhe atdhetarit, Aristidh P. Kola, titullin e lartë NDERI KOMBIT

ARISTIDH P. KOLA MERR TITULLIN E LARTË “NDERI I KOMBIT” Kemi kënaqësinë të njoftojmë opinionin publik, tërë shqiptarët që jetojnë brenda dhe jashtë Shqipërisë, popullin e Kosovës dhe veçanërisht bashkëkombësit…

Mullixhiu dhe guzhina e re shqiptare

Nga Enela Shehu Markja Dashuria kalon nëpërmjet sotmakut – thotë populli – dhe me këtë shprehje nuk flas vetëm për dashurinë e një çifti dhe në familje, por për shumë…

Në Starnberg përfundoj vitit shkollor 2021/22

Nga Enela Shehu Markaj Më 1 Tetor 2021 u hap klasa e mësimit të gjuhës shqipe në Starnberg. Ndërsa sot në Mbyllje të këtij viti shkollor reflektoj mbi një vit…

Edi Rama, ka deklaruar në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar  sot në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura. Ai është shprehur…

MAQELLARA – QYTEZA QË DON TË BËHET BASHKI

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CXCIV) Mes dy qyteteve dibrane, Dibrës së Madhe (R. e Maqedonisë V.) dhe Dibrës së Vogël (Peshkopisë, R. e Shqipërisë), në anën e djathtë…

KLLOPÇISHTI – FSHATI KUFITAR I BRAKTISUR NGA PUSHTETI DHE NGA BANORËT

Shkruan: Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CXCIII) Sapo kaluam pikën kufitare të Bllatës, hyjmë në një rrugë të drejtë e të ngushtë nëpër ara, që shpiente në një fshat kah…