N’ BUBULLIMAT E KOHËS

Poezi nga Mustafë Krasniqi N’ BUBULLIMAT E KOHËS(Masakra n’Reçak) Therje deri në palcë n’ReçakNjerëzit e paqes, që kërkonin dritëNga mizorët, që bën kasaphaneNë fushën e pritjes së lirisë! Në bubullimat…

Më Pesëmbëdhjetë  Janar!

Poezi nga Vaxhid Sejdiu Më Pesëmbëdhjetë  Janar! (Në ditën e Gjenocidit në Kosovë) Më Pesëmbëdhjetë Janar,Të gjitha plagët bëhen bashkëDhe krijojnë hartën e ndërgjegjes njerëzoreMe emrin “Plagë e hapur –…

PELLAZG MË QUAJNË…

Shkruan: Mustafë Krasniqi PELLAZG MË QUAJNË…(R.Mala dhe N.Berisha) Ne, bijtë e tu…Kurrë s’u ligështuamDot s’na plandosi nataFuqi kishim këngën. Në t’gjatat krismaMe këngë trimërieTrembëm fantazmatPërqafuam tokën Ilire. Pellazgë më quajnëO…

Dibran Fylli, regjisor, poet e shkrimtar, veprimtar e qëndrestar, atdhetar i lindur dhe i rritur në “Tokën e  mbjellë me varre”

Shkruan: Ahmet Qeriqi Lufta dhe fitorja e  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka hapur dimensione të shumta të frymëmarrjes së lirë për krijuesit, veprimtarët e intelektualët e njohur të Kosovës e…

URA E FSHAJT – LEGJENDA PËR URËN E BESËS DHE FJALËS SË DHËNË

Shkruan: Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CLXIV) Ura e Fshajt ndodhet në fshatin Fshajt të Përdrinisë, komuna e Gjakovës dhe në rrugën Gjakovë – Prizeren, në fundin e kanionit të…

TË PREMTOVA…

Shkruan: Mustafë Krasniqi TË PREMTOVA…(nënës së heroit) Nënë e ushtarittrimit me laps e pushkëme urtësinë e tijna premtoi lirinë. Nënë kur na erdhi liriabiri yt u morë nga hijeshtrigatnë pritje…

Vepër me taban atdhetarie

Shkruan: Isuf Ismaili Kumtesë, për veprën: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”  ─ vepër e shkruar nga Fitim Fitimi Në pasurinë e botimeve të krijimtarisë atdhetare e  përshkuar fund…

Dhembja është njerëzore

Hasan Qyqalla & Mustafë Krasniqi, ”Legjenda e dhembjes së heshtur”, monografi, botoi “Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës”, Prishtinë 2017, ISBN: 978-9951-497-74-9 (Familja Salihaj: Evokime, përjetime, burgosje, gjakime –…

BIJA IME MOS E SHIT ZEMRËN PËR FLORI

LetërGeraldina , bija ime! Nga Çarli Çaplin Unë flas me ty për paratë edhe pse e di forcën e tyre djallëzore. Unë kalova shumë kohë në cirk dhe gjithnjë u…

BRENGA E NJË EMIGRANTI!

Nga Silvana Begaj I dashur baba!(Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami.Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di,…

Shqipëria dhe Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët- „Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, Niveli I

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, Ministrinë për Evropën dhe…

Shtegtime nëpër Atdhe – Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar

Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar Nga Berat Luzha Qyteza e sotme Vau i Dejës është qyteti i dikurshëm mesjetar i zhdukur i Dejës…

“RRUGA E VËSHTIRË E FATLUM SELISHTËS”,  TË BISLIM ALIUT

VËSHTRIM PËR ROMANIN Rruga e vështirë drejt një fati të lumtur Shkruan: Ma. Sc. Fatmir Halimi Duke pas parasysh se shkrimtari dhe piktori i njohur Bislim Aliu me një përvojë…

Dy filma shqiptarë në Festivalin e Stokholmit

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Stokholm që mbahet nga 10-21 nëntor në kryeqytetin suedez do të shfaqen 100 filma nga 48 vende të ndryshme në kinema si dhe në…

Grupi suedez kërkon që Dua Lipa të përfaqësojë Britaninë në Eurovizion

ABBA kanë zbuluar se janë të prirur të shkruajnë këngën reprezentuese të Mbretërisë së Bashkuar në Eurovision – por duan që Dua Lipa ta këndojë atë. Pop-grupi suedez e di…

SOT U MBAJTËN TAKIMET LETRARE TË FESTIVALIT KOMBËTAR TË LETËRSISË NË PODUJEVË

Shkruan: Ma Sc. Fatmir HALIMI Në takimet letrare të Festivalit kombëtar të letërsisë në Podujevë, për poezinë më të mirë, vendin e parë e mori poezia “Gruas” e Abdullah Zenelit…

MAJA E LUGJE MOJ KËSHTJELLË!

Këngë të popullit, vargje të krijuara nga populli i zonës së Labërisë – Borsh, Sarandë Maja e Lugje, moj kështjellë,Lumthi ti ç’djema ke pjellë,Ju trima qe majën mbroni,Kini fjetur, a…

LAHUTA E MALËSISË”, KRYEVEPRA E GJERGJ FISHTËS

NGA NIKË GASHAJ Epopeja “Lahuta e Malësisë”(“Lahuta e Malcis”) është kryevepra e Gergj Fishtës dhe njëherësh njëra ndër veprat klasike të letërsisë shqiptare të traditës. Zotësia e Fishtës si poet…

“Lufta ime e fshehtë”, me Rina Hajrën në rolin kryesor, merr Çmim Special në Tiranë

Nga Arizona e Shteteve të Bashkuara të Amerikës na vjen edhe një lajm i gëzueshëm nga aktorja e re, Rina Hajra, e cila si shtatë vjeçe me prindërit e dy motrat…

Mësojmë Shqip, Niveli A2

Qendra e Botimeve për Diasporën, bazuar në Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Fakultetin e Historisë e të Filologjisë të Universitetit të Tiranës të miratuar me vendim të Këshillit Koordinues të Botimeve…