ORA E SHQIPES, BISEDË E LIRË

DISKUTIME: Redaksia e webfaqes “www.uraebashkuar.com”, fton lexuesit e saj nga të gjitha trojet shqiptare, që të marrin pjesë në bashkëbisedimin “Bisedë e Lirë”, me qëllim që të debatojmë rreth temës…

MALËSIA E MADHE – KRAHINA ME NJË LUMË DHE NË DY SHTETE

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CCLIV) Malësia e Madhe ose Malësia e Mbishkodrës është njëra ndër krahinat më të mëdha gjeografike në hapësirën etnike shqiptare. Territori i saj shtrihet…

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri ka arritur në 5 milion e 200 mijë

Numri i turistëve që kanë vizituar dhe qëndruar për pushime në Shqipëri gjatë muajve janar – korrik, ka arritur në 5 milion e 200 mijë. Nga të dhënat e Instituti…

Në Bavari të Gjermanisë – Ftohen nxënësit shqiptarë të regjistrohen në shkollën shqipe në Abensberg

Kryesia e Shoqatës “Nazmi Ukzmajli” në Abensberg me rrethinë (landi i Bavarisë), i fton të gjithë bashkëkombësit që të bëhen pjesë e thirrjes së të gjithë atyre prindërve që i…

Duaje atdheun si shqiponja folenë.

Nga Isuf Ismaili “Duaje atdhenë si shqiponja folenë.” (Shprehje popullore) TË GJALLËVE – Bahri Fazliu Nëse dëshironi t’i nderoni dëshmorët, mos shkoni te varret e tyre për të vendosur lule,…

Shkolla Shqipe në Zvicër – Hapet pika shkollore në Dällikon të Kantonit të Zyrihut

Fillimi i Vitit të Ri Shkollor 2023/24 solli buzëqeshje në fytyrat e fëmijëve shqiptarë në Dällikon të Kantonit të Zyrihut. Nxënësit e Shkollës Shqipe në Dällikon të Kantonit të Zyrihut:…

Rama dhe Kurti pjesëmarrës në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë

Nga Uraebashkuar Sot, në qytetin Bled të Sllovenisë kryeministri i Republikës së Shqipërisë,  Edi Rama dhe ai i Republikës së Kosovës, Albin Kurti po marrin pjesë në Forumin Strategjik të Bledit…

Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria e Madhe, etnike dhe historike II

Nga Ahmet Qeriqi hqipëria e Madhe, ajo e Katër Vilajeteve një ditë do të bëhet realitet Ata historianë apo analistë që e njohin mirë historinë e Serbisë dhe përgjithësisht historinë…

Një reflektim i shkurtër nën hijen e Seminarit të XVI-të Mbarëkombëtar për Mësuesit e Gjuhës Shqipe në Diasporë

Nga Vaxhid Sejdiu VLORA JONË! Vlora jonë nuk i thonë vetëm vlonjatët, por i thonë të gjithë ata, të cilët e ndien Vlorën në shpirtin e tyre, në gjakun e…

ERA DHE EDI

Nga Hazir Mehmeti   Tregim Nga dritarja e avionit dukej dëbora si një jorgan i mëndafshtë që mbulonte rrafshin e Kosovës. Tani po largohemi. Secili nga ne do bartë me…

Thirrje drejtuar mësuesve, lidhjeve të mësuesve, shoqatave shqiptare në diasporë e në mërgatë

Sektori për informim i KKAD-së    Të nderuar mësues/e, kryetarë apo kryesi të Lidhjeve të Mësuesve, të Shoqatave në diasporë e në mërgatë, Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD)…

“Më mirë të mos e kisha parë darkën”, Rama i përgjigjet Mitsotakis

Rama përmes një reagimi në Twitter theksoi: “shpreson shumë që takimi të ishte produktiv dhe sigurisht, më mirë të mos e kishte parë darkën e përdorur për t’i dërguar Shqipërisë…

Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria e Madhe, etnike dhe historike I

Nga Ahmet Qeriqi Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria historike, Shqipëria ( e pushtuar) e kohës së Perandorisë Osmane, ku shqiptarët edhe pse nën flamurin…

DINOSHA – FSHATI I GJYTEZËS DHE I DRURIT PREJ NGA BURON UJI

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CCLIII) Rreth 5 km nga Tuzi dhe 7 km nga Podgorica ndodhet fshati shqiptar, Dinosha, që është fshati më i madh i komunës së…

Konsumojmë misra çdo dite por a e dini çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani një misër?

Misri është një nga ushqimet e preferuara të verës, por njerëzit dinë ta shmangin në procesin e humbjes së peshës, sepse është i pasur me karbohidrate. Por, a do të…

Rama reagon për arrestimet e fundit të SPAK: Këtë vend nuk ka më forcë që ta ndalë të shkruajë një histori të re

Nga Uraebashkuar Kryeministri Edi Rama ka reaguar për Arrestimet e fundit të SPAK, për koncesionin e sterilizimit. Pasi ka përshëndetur punën e SPAK në këto ditë gushti, Rama thotë se…

Sipas Prokurorisë, tre të ndaluarit janë arrestuar për 48 orë dhe ndaj tyre do të kërkohet masat e paraburgimit

Nga uraebashkuar Sot Policia e Kosovës, Njësia e Veçantë e Hetimeve, ka realizuar bastisje në lokacione të ndryshme të Prishtinës, me urdhër të Prokurorisë Speciale. Gjatë kësaj bastisje ka pasur…

SUKUBINA – FSHATI NË KUFI QË PRET E PËRCJELLË SHQIPTARË

Shtegtime nëpër Atdhe (CCIL) Nga Berat Luzha Sapo të kalohet vendkalimi kufitar i Muriqanit, ndodhemi në Sukubinën shqiptare në Mal të Zi. Fshati kufitar i Sukubinës në krahinën e Anamalit…

Walker, masat ndaj Kosovës po i cilëson si të padrejta dhe ndëshkuese

uraebashkuar Për ish-ambasadorin William Walker, sanksionet e Bashkimi Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj Kosovës, të një vendi demokratik janë jo të zakonshme, i cili më tej shtoi:“Konsideroj…

KKAD MBAJTI TAKIMIN E RADHËS

Redaksia Më 07.08.2023, përmes platformës Zoom; Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD), mbajti takimin e radhës, ku pjesëmarrës ishin: Vaxhid Sejdiu, Mira Shehu, Miradije Berisha, Anila Kadija, Mustafë Krasniqi,…