JETISH BISLIMI – VISHI THEMELUES DHE MËSUES I PARË I SHKOLLËS SHQIPE NË VËRBAN

Nga Xhevat Gjini 1 Qershori është DITË historike për fshatin Vërban dhe për banorët e tij. 1 Qershori është DITA e Shkollës Shqipe në Vërban… Themelues dhe mësues i parë…

Katër vjet nga vrasja, familja letër në media! Cili ishte Qerim Kelmendi, intervista e tij: Çfarë na thoshte Adem Jashari për Berishën

“Të nderuar redaktorë dhe gazetarë, Me anë të kësaj letre, ne, Familja Kelmendi, ju njoftojmë se do të organizojmë Homazhet në përkujtim të katër vjetorit të vrasjes së Heroit të…

Vepra heroike e heroit të kombit Afrim Zhitija

Afrim Zhitia, lindi më 14 shkurt të vitit 1965 dhe ra dëshmorë më 2 nëntor 1989, është dëshmor i popullit shqiptar. Afrim Zhitija është i lindur në fshatin Llugë të…

MUSTAFË KRASNIQI – VEPRIMTAR I PAEPUR NË KAUZËN KOMBËTARE

Mustafë Krasniqi rrjedh nga një familje shqiptare, me tradita të shkëlqyera njerëzore dhe atdhetare. Qysh si i ri ishte rreshtuar në rrugën e veprimtarisë kombëtare rrugë kjo të cilën e…

Fan Noli (1882 – 1965) Apostulli i shqiptarizmit

Njëri ndër personalitetet më të shquara të kombit, po thuajse në të gjitha segmentet e jetës kombëtare, diplomatike, krijuese e fetare, pa dyshim se ka qenë dhe po mbetet, Fan…

 Lamtumira e fundit e veteranit të Lëvizjes dhe të Luftës Çlirimtare, Ilaz Selimi 

Nga Xhevat Bislimi Bashkëfamiljarë të dashur të bacës Ilaz! Shokë, bashkëveprimtarë e bashkëluftëtarë të Veteranit të Lëvizjes dhe të Luftës Çlirimtare! Farefis dhe bashkëkombës të nderuar! Sot, të gjithë ne…

Artisti, Agron Bajrami edhe me një ekspozitë pirografie

Qyteti i Aaraut ku jeton, Agron Bajramin, atë pos që e njeh si valltar e koreograf të pasionuar, tash ka rastin ta njoh edhe si piktor me një teknikë tejet…

112 vite nga lindja e Nënë Terezës

Sot më 26 gusht, është 112 vjetori i lindjes i një prej njerëzve më bujar që ka njohur historia njerëzore, Nënë Tereza. Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur zyrtarisht si Nënë…

Selman Kadria – Pushka që dridhi themelet e krajlëve të Serbisë

Nga Qerim Rexhaj Në varrezat e reja të fshatit Cerrcë, aty buzë rruge, në një varr që të bie në sy menjëherë, amshuar pushojnë eshtrat e Selman Kadrisë, trimit që…

 Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së Ukshin Hotit

Nga Bislim Elshani: Ukshin Hoti si gur i provësShkëputur nga studimi i Gent Carrabregut: VARIACIONE HEGELIANE: ÇËSHTJA SHQIPTARE DHE IDEALIZMI REALIST HOTIANNë dialogun e famshëm platonik Gorgias, ndër veprat më…

NAIM SHQIPËRIA

Shkruan: Isuf Ismaili Njëqindeshtatëdhjetegjashtë (176) vjet më parë ka lindur bilbili i gjuhës shqipe, shkrimtari, vjershëtori ynë i madh Naim Frashëri, NAIM SHQIPËRIA.Një pjesë e shkurtër e reportazhit tim: „Në…

Mësuesi i Popullit Ndrecë Ndue Gjoka (1919-1946)

Nga Zef Ndrecaj Mirdita gjatë shekujve u shtyp nga shumë pushtues mizor. Posa ajo merrte veten, rritej, zhvillohej dhe lulëzonte ,prapë binte ne pozitë te vështir .Por ajo kurrë nuk…