Isuf Ismaili: Festa e shkollës shqipe

Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje shumë të rëndësishme për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe dritëhedhëse edhe në ditët tona. Njëra nga këto ngjarje që ka…

Isuf Ismaili: Disa përpiqen ta pështyjnë diellin, por pështyma ju bie në fytyrën e tyre

Gjuha letrare shqipe dhe flamuri kombëtar shqiptar na kanë njëjtësuar, na njëjtësojnë dhe do të na njëjtësojnë pikërisht si popull e si komb, si një Shqipëri e tërë e natyrshme,…

Isuf Ismaili

“Shkolla Shqipe” – Zvicër hap dyert edhe në pikën shkollore në Pratteln të Kantonit të Baselland

Nga Isuf Ismaili “Shkolla Shqipe” në Zvicër është në kulmin e sukseseve dhe arritjeve të shkëlqyera, sepse puna e veprimtaria e saj është jo vetëm ngulmuese, por edhe tepër adhuruar…

Në “SHKOLLËN SHQIPE” – Zvicër,  në Nidergösgen, të kantonit Solloturn, bilbilat e gjuhës sonë filluan ta cicërojnë shqipen e bukur

Nga Isuf Ismaili Vatra jonë arsimore “Shkolla Shqipe” vazhdon të shkëlqejë nga drita e suksesit. Ajo me ngulmë vepron si shqiponja nënë për zogjtë e vet. Pra, kështu edhe vatra…

Një pritje e ngrohtë për mësimdhënësit e “Shkollës Shqipe” në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër

Nga Isuf Ismaili Gjuha shqipe është gjuha e zemrës sonë, që e përshkon tejpërtej qenien tonë, kudo që jemi, së bashku me të jemi një copë nga Shqipëria jonë edhe…

Rexhep Rifati: Program madhështor i Shkollës shqipe në Zvicër, kushtuar poetit Dritëro Agollit

Nga Isuf Ismaili – 05 Tetor, 2023 Me moton : “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”, qindra nxënës të Shkollës shqipe në Zvicër, në sallën e madhe të Bashkisë së…

Vepra e Dritëroit është prush atdhetarizmi e shkëlqim humanizmi

Nga Isuf Ismaili Përmbledhje shkrimesh e vlerësimesh në nderim të jetës dhe veprës së poetit, dramaturgut, prozatorit, njeriut humanist, dashamirësit të të gjithë shqiptarëve, atdhedashësit të shquar Dritëro Agolli.) Disa…

Gjaku i dëshmorëve, drita e lirisë dhe frymëzimeve për bashkimin e atdheut

Ragip Xhafer Shulemaja ( 27. 03. 1951 – 17. 09. 1999) Nga Isuf Ismaili Prishtina kjo vatër e zjarrtë e krenarisë së Shqipërisë Verilindore,  ashtu si edhe vise të tjera…

Duaje atdheun si shqiponja folenë.

Nga Isuf Ismaili “Duaje atdhenë si shqiponja folenë.” (Shprehje popullore) TË GJALLËVE – Bahri Fazliu Nëse dëshironi t’i nderoni dëshmorët, mos shkoni te varret e tyre për të vendosur lule,…

Mirënjohje për artisten Mimoza Nazarko nga Ambasada e Shqipërisë në Zvicër

Shkruan: Isuf Ismaili Artistët, këngëtarët, poetët, shkrimtarët e njerëzit e denjë që kanë krijuar e krijojnë vepra të shkëlqyera artistike, shoqërore, shkencore, gjithashtu mësimdhënësit e veprimtarët e arsimit e të…

Zëri radios së UÇK–së

Nga Isuf Ismaili Zëri radios së UÇK–së(Poezi e përshtatur për një tekst të këngës folklorike) Kur nga flakët e barbarit,Mbi Kosovë tym, errësirë,Seç jehoi një zë nga mali,Nga Radio Kosovë…

Një punë e shkëlqyer në shërbim të gjuhës dhe kulturës shqiptare, në Zvicër

Shkruan: Isuf Ismaili Si gjithmonë edhe para dy ditësh, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bernë të Zvicrës, i mirëpriti me mirënjohje e respekt të madh, mësimdhënësit dhe anëtarët e …

MJESHTËR I ORGANIZIMIT, NJERI I IDEVE KREATIVE ISHTE “ATDHETARI I SHTIGJEVE TË LIRISË – XHAVIT HAZIRI”

Fjalimi im në përurimin e monografisë Shkruan: Mustafë Krasniqi   Përshëndetje të pranishëm, familjar të heroit Xhavit Hazirti, nxënës dhe mësuese e respektuar, bashkëveprimtari dhe bashkëvuajtës në burgjet jugosllave me…

Seminari dyditor në Munih të Gjermanisë, me temën: “Gjuha si pjesë përbërëse e identitetit të një kombi”

Shkruan: Mustafë Krasniqi Në Munih të Gjermanisë, më 22.10.2022 u mbajt seminari dyditor, në të cilin u shtjelluan disa tema të përmbledhura në dy pjesë: Pjesa e parë u titullua:…

Në Ustern të Zvicrës promovohet libri për veprën dhe jetën e Xhavit Hazirit

  Në Uster të Zvicrës u mbajt panair i librit, i dyti me radhë, i organizuar nga shoqata “Bashkimi”, ku disa prej autorëve dhe krijuesve të mërgatës, nga Shqipëria, Kosova…

Hapet «Shkolla Shqipe» në Affoltern të Zyrihut!

…Shihni sa bukur këta fëmijë edhe pse të lindur larg atdheut, shfletojnë shkronjat e shqipes me qëllim që ta mësojnë gjuhën e nënës – gjuhën shqipe. A ka gjë më…

NAIM SHQIPËRIA

Shkruan: Isuf Ismaili Njëqindeshtatëdhjetegjashtë (176) vjet më parë ka lindur bilbili i gjuhës shqipe, shkrimtari, vjershëtori ynë i madh Naim Frashëri, NAIM SHQIPËRIA.Një pjesë e shkurtër e reportazhit tim: „Në…

LEQET E HOTIT – RRUGA PANORAMIKE ME BUKURI TË JASHTËZAKONSHME

Shtegtime nëpër Atdhe (CLXXXV) Nga Berat Luzha Një bukuri e rrallë, një befasi që të rrëmben të tërin sapo e sheh, është pjesa e rrugës mes një natyre të paprekur,…

Akademia e Studimeve Albanologjike: Konferenca e përbashkët shkencore “Një komb, një gjuhë”

Akademia e Studimeve Albanologjike: Sipas njoftimeve që i morëm nga Akademia e Studimeve Albanologjike në Tiranë, para dy ditësh u mbajt në Prishtinë, në Institutin Albanologjik: “Konferenca e përbashkët shkencore…