Disa aspekte studimore të librit të autorit Alfred Adlerit -II-

Pjesa e dytë SHKENCA MBI KARAKTERIN Shkruan: Isuf Bytyçi 10. MENDIME TË PËRGJITHSHME Si bëhemi siç jemi tani? Ndjenja sociale, fryma e komunitetit dhe zhvillimi i karakterit, Si zhvillohet karakteri,…

Disa aspekte studimore të librit të autorit Alfred Adlerit -I-

” Të kuptosh natyrën e njeriut” HYRJA „Fati i njeriut, përfshihet në shpirtin e tij.“Herodoti „Kuptimi i natyrës së njeriut është i domosdoshëm për secilin dhe studimi i kësaj shkence…

Thëniet më të bukura të Faik Konicës

1.Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej:`Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët.`” 2.“Sa lehtë përdorë…

RASTI QË SHPËRFAQ EMOCIONIN

Shkruan: Shefqet Dibrani Rrëfimet e Mirela Duka Xoxit, (parë kryesisht nga këndvështrimi letrar), janë tregime artistike të realizuara mbi njohjet profesionale. Rastet e caktuara ngrihen në nivel letrar e artistik…

FRYMËZIMI HEROIK DHE VEPRIMI PATRIOTIK

Kritikë letrare Shkruan: Shefqet DIBRANI FILLIMI ose PROLOG PËR POETIN Vargjet e librit, “TË NDRITURIT”, të Sami R. Dërmaku, janë poezi përkushtimi për ngjarje dhe personalitete të njohura të kulturës…

Filmit “HIVE”, “Zgjoi” nesër (të enjte) do të nisë procesi i votimit, të anëtarëve të jurisë, për çmimin “Oscars 2022

Shkruan: Mustafë Krasniqi Shqiptarët gjithmonë ishin dhe do të mbesin pjesa më e duhur e botës demokratike, ngaqë në gjenin e saj ka kulturën, artin dhe humanitetin, si asnjë popull…

Mirënjohje për vatrën tonë arsimore ”Shkolla Shqipe” në Zvicër nga Radio Kosova e Lirë

Shkruan: Isuf Ismaili Radio Kosova e Lirë është dhe mbetet e përkushtuar gjithmonë për të realizuar misionin atdhetar që nga themelimi i saj në kohën e UÇK – së heroike,…

PROGRI – fshati i gurit, i luleve dhe i pastërtisë

Shtegtime nëpër Atdhe (CLXIX) –  Shkruan: Berat LuzhaProgri është një fshat i bukur, i shtrirë rrëzës së një mali gjysëm të zhveshur, në fund të një fushe, fushës së Devollit…

N’ BUBULLIMAT E KOHËS

Poezi nga Mustafë Krasniqi N’ BUBULLIMAT E KOHËS(Masakra n’Reçak) Therje deri në palcë n’ReçakNjerëzit e paqes, që kërkonin dritëNga mizorët, që bën kasaphaneNë fushën e pritjes së lirisë! Në bubullimat…

Më Pesëmbëdhjetë  Janar!

Poezi nga Vaxhid Sejdiu Më Pesëmbëdhjetë  Janar! (Në ditën e Gjenocidit në Kosovë) Më Pesëmbëdhjetë Janar,Të gjitha plagët bëhen bashkëDhe krijojnë hartën e ndërgjegjes njerëzoreMe emrin “Plagë e hapur –…

PELLAZG MË QUAJNË…

Shkruan: Mustafë Krasniqi PELLAZG MË QUAJNË…(R.Mala dhe N.Berisha) Ne, bijtë e tu…Kurrë s’u ligështuamDot s’na plandosi nataFuqi kishim këngën. Në t’gjatat krismaMe këngë trimërieTrembëm fantazmatPërqafuam tokën Ilire. Pellazgë më quajnëO…

Dibran Fylli, regjisor, poet e shkrimtar, veprimtar e qëndrestar, atdhetar i lindur dhe i rritur në “Tokën e  mbjellë me varre”

Shkruan: Ahmet Qeriqi Lufta dhe fitorja e  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka hapur dimensione të shumta të frymëmarrjes së lirë për krijuesit, veprimtarët e intelektualët e njohur të Kosovës e…

URA E FSHAJT – LEGJENDA PËR URËN E BESËS DHE FJALËS SË DHËNË

Shkruan: Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CLXIV) Ura e Fshajt ndodhet në fshatin Fshajt të Përdrinisë, komuna e Gjakovës dhe në rrugën Gjakovë – Prizeren, në fundin e kanionit të…

TË PREMTOVA…

Shkruan: Mustafë Krasniqi TË PREMTOVA…(nënës së heroit) Nënë e ushtarittrimit me laps e pushkëme urtësinë e tijna premtoi lirinë. Nënë kur na erdhi liriabiri yt u morë nga hijeshtrigatnë pritje…

Vepër me taban atdhetarie

Shkruan: Isuf Ismaili Kumtesë, për veprën: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”  ─ vepër e shkruar nga Fitim Fitimi Në pasurinë e botimeve të krijimtarisë atdhetare e  përshkuar fund…

Dhembja është njerëzore

Hasan Qyqalla & Mustafë Krasniqi, ”Legjenda e dhembjes së heshtur”, monografi, botoi “Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës”, Prishtinë 2017, ISBN: 978-9951-497-74-9 (Familja Salihaj: Evokime, përjetime, burgosje, gjakime –…

BIJA IME MOS E SHIT ZEMRËN PËR FLORI

LetërGeraldina , bija ime! Nga Çarli Çaplin Unë flas me ty për paratë edhe pse e di forcën e tyre djallëzore. Unë kalova shumë kohë në cirk dhe gjithnjë u…

BRENGA E NJË EMIGRANTI!

Nga Silvana Begaj I dashur baba!(Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami.Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di,…

Shqipëria dhe Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët- „Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, Niveli I

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, Ministrinë për Evropën dhe…

Shtegtime nëpër Atdhe – Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar

Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar Nga Berat Luzha Qyteza e sotme Vau i Dejës është qyteti i dikurshëm mesjetar i zhdukur i Dejës…