Tufë poezi nga Berat Luzha

Tufë poezi nga poeti, autori i disa librave, ish i burgosur i ndërgjegjes, ushtar i UÇK-së, veprimtar i palodhur i kauzës shqiptare, Berat Luzha. Autorin e këtyre vargjeve e shohim…

Berat Luzha – Dëshmori që ra në Ditën e Flamurit

Me rastin e 25-vjetorit të rënies dhe me rastin e dekorimin me urdhrin „HERO I KOSOVËS“ Pos ngjarjeve të rëndësishme që janë zhvilluar në historinë shqiptare më 28 Nëntor, Dita…

Tufë poezish nga publicisti, gazetari, politikani, poeti dhe ish i burgosuri i ndërgjegjes kombëtare, ushtari i UÇK-së, Berat Luzha.

Berat LUZHA (1953) Gazetar, politikan, publicist, poet. Lindi në Begracë, komuna Kaçanik. Shkollën fillore e kreu në vendlindje dhe në Kaçanik të Vjetër, gjimnazin në Kaçanik. Studioi për letërsi dhe gjuhë…

Tufë poezish nga publicisti, gazetari, politikani, poeti dhe ish i burgosuri i ndërgjegjes kombëtare, ushtari i UÇK-së, Berat Luzha.

Berat LUZHA (1953) Gazetar, politikan, publicist, poet. Lindi në Begracë, komuna Kaçanik. Shkollën fillore e kreu në vendlindje dhe në Kaçanik të Vjetër, gjimnazin në Kaçanik. Studioi për letërsi dhe gjuhë…

Shtegtime nëpër Atdhe

Zogaj – fshati turistik i peshkatarëve Nga Berat Luzha Zogaj është një fshat i vogël në perëndim të qytetit të Shkodrës, në bregun e liqenit të Shkodrës dhe në këmbët…

Fishta – Fshati i Gjergj Fishtës dhe i “Mrizit të Zanave”

Shtegtime nëpër Atdhe (CXXXVI) ” Shkruan: Berat Luzha – Fshati Fishtë ndodhet në një peizazh shumë të bukur në krahinën e Zadrimes, Bashkia e Lezhës. Përshkohet nga rruga Lezhë –…

Shtegtime nëpër Atdhe (CXXVII) – Ishmi – fshati i lashtë ku pushon Ibrahim Kodra

Nga Berat Luzha – Ishmi është qendër dhe Njësi Administrative e 10 fshatrave në kuadër të Bashkisë, të Rrethit dhe të Qarkut të Durrësit. Nën administrimin e saj Ishmi e…

Shtegtime nëpër Atdhe (CXIX)

VËRTOKU – FSHATI I VARDARIT, I TROFTËS DHE I HIDROCENTRALIT Shkruan: Berat Luzha – Fshati i vogël Vërtok ndodhet në shpatijet e maleve të Sharrit, në Pollogun e Epërm, në…

VALBONA – NJË MREKULLI MES MALEVE ME KRESHTA TË LARTA

Shtegtime nëpër Atdhe Shkruan: Berat Luzha – Fshati Valbonë, lumi Valbonë, lugina e Valbonës, Parku Kombëtar i Valbonës, Ujëvara e Valbonës, trofta pikaloshe e Valbonës, Qafa e Valbonës, vajzat e…

Shtegtime nëpër Atdhe (CXII) – Bajram Curri – qyteti alpin i Malësisë së Gjakovës me emrin e Tribunit Kombëtar

Shkruan: Berat Luzha – Qyteti i ri alpin i Bajram Currit është qendër e bashkisë dhe e rrethit të Tropojës. Shtrihet në gropën e Tropojës, nën hijen e majës së…

Liria nuk do të vinte dhe nuk do të fitohej kurrë pa gjakun e bijëve tanë.

(Libri “Legjenda e dhembjes së heshtur”, nga Hasan Qyqalla e Mustafë Krasniqi, botim i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës, Prishtinë, 2018) Shkruan: Berat Luzha Treva gjeografike, që sot…

„Mashtrimi i madh“

“Mashtrimi i madh”, a ishte Shtabi i Përgjithshëm një “organizatë e strukturuar kriminale” dhe kërcënimi ndaj Serbisë nëse publikohej lista e krimeve kundër shqiptarëve në Kosovë Shkruan: Bedri Islami Ditën e…