Dreka e kobshme e janarit 1953

Nga Blerim Latifi Ishte janari i vitit 1953. Tito kishte lënë Beogradin dhe ishte nisur në drejtim të Splitit. Atje ishin bërë të gjitha përgatitjet e duhura për drekën speciale…

Nderim i veçantë – mikut të veçantë Robert Dol

Nga Hydajet Hyseni Nderim i veçantë – mikut të veçantë Robert Dol!Lajmi për ndarjen nga jeta të Senatorit amerikan Robert Dol, edhe pse nuk ishte i papritshëm, ka prekur veçanërisht,…

DASHURIA IME E PAKTHIM

Tufë poezish nga poeti Beslim Aliu DASHURIA IME E PAKTHIM Dashuria ime e preu ylberinMe gërshetën e vetTani ajo e tjerr vetminëNë pe të hollëE thur dashurinë. Në nyje e…

ANALIZË RRETH SEMINARIT NJËDITOR NGA KRYESIA E LAPSH-it NË BAVARI

Shkruan: Mustafë Krasniqi Analizë rreth seminarit njëditor, të mbajtur më 27.11.2021, nën përkujdesjen LAPSH-it në Bavari, në prani të mësimdhënësve të mësimit plotësues në gjuhën shqipe në Bavari, me ligjërues…

Nuk ka grekë të vjetër, ka veç pellazgë, ilirë dhe arvanitas

Përgaditi – Arlinda Canaj Një nga studiueset më të veçanta në historiografinë shqiptare është dhe historiania Elena Kocaqi. Në librin e saj “Roli pellazgo-ilir në krijimin e kombeve dhe gjuhëve…

MËSIMI I GJUHËS SHQIPE NË DIASPORË (2)

NGA MUSA PALIMësimdhënës shumëvjeçar në Zvicër 1.Rëndësia e mësimit të gjuhës shqipe nga fëmijët e shqiptarëve që kanë emigruar në vendet e ndryshme të botës është e dobishme dhe e…

Edhepse gjendje pandemie nën masa të rrepta shtetërore LAPSH nuk i ndalë aktivitetet

Nga Mustafë Krasniqi Më 27 nëntor 2021, në restorantin “Tra Di Noi Ristaurante” në Brunnthal të Bavarisë afër Mynihut në Gjermani, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH-i)…

Në Kantonin e Zyrihut në Zvicër u organizua seminari me temë: “Si të masivizojmë mësimin e gjuhës, historisë dhe kulturës shqiptare” .

Një seminar i frytshëm dhe i dobishëm në shërbim të organizimit të “Shkollës Shqipe” në Zvicër Mësuesit e “Shkollës shqipe” në Zvicër, pjesëmarrës të seminarit Zyrih 2021 Qëllim i këtij…

Gëzuar Ditën e Alfabetit!

Të nderuar bashkatdhetarë kudo që ndodheni, Gëzuar Ditën e Alfabetit.  14-22 Nëntor 1908, është datë historike e bashkimit të shkronjave të shqipes për të ardhmen e ndritur. Me të drejtë…

Kongresi i Manastirit

PIRRO PRIFTI Kongresi i Manastirit, i vitit 1908 ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe Kongresi i Manastirit, Kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe…

Masakra serbe e vitit 1913, vriten 620 shqiptarë vetëm në fshatin Topojan.

Topojanit i rantë pikaHiç spo din se çka asht frikaNant sahat tuj u ther me thikaTher me thika nant sahatPo shkon kali not në gjakTopojan o mos vdeksh kurrKe shkrue…

Shqipëria turistike në edicionin 2022 të britanikes “Bradt Guides”

TIRANË, 15 nëntor/ATSH/ Shtëpia Botuese britanike “Bradt Guides”, e mirënjohur botërisht për guidat prestigjioze turistike ka përfshirë Shqipërinë në edicionet speciale të vitit 2022.Lajmin e bëri të ditur sot kryeministri…

Në Aigle të kantonit Wadt (VD) të Zvicrës, hapet shkollën e radhës

Shkolla Shqipe në Zvicër vazhdon me hapjen e pikave të reja shkollore, këtë të shtune me datën 13 nëntor 2021 buzëqeshja e fëmijëve shqiptarë shkëlqeu në klasën e shkollës shqipe,…

Në Fürstenfeldbruck të Bavarisë, javën e ardhshme fillon mësimi në gjuhën shqipe

Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSh) njofton të gjithë bashkëkombësit, prindër që jetojnë në qytetin e Fürstenfeldbruckit me rrethinë, ata të cilët i kanë regjistruar fëmijët në…

30 vjetori i mbajtjes së Mbledhjes së III të Përgjithshme të LPRK

Nga Ramadan Avdiu Fjalim i mbajtur në Institutin e Historisë, në Akademinë e organizuar me rastin e 30 vjetorit të mbajtjes së Mbledhjes së III të Përgjithshme të LPRK-së, mbajtur…

Shqipëria dhe Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët- „Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, Niveli I

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, Ministrinë për Evropën dhe…

Të vetëdijesohemi për rëndësinë e festave të Nëntorit

Nga Edonë Madani Festat e Nëntorit po afrojnë! Uroj që shkollat, shoqatat dhe të gjitha institucionet të kenë filluar përgatitjet për aktivitete jo vetëm argëtuese, por edhe me qëllim zgjimin…

Akademi mirënjohjeje për Shyqri Nimanin, artistin unik në fushën e arteve krijuese me një opus multidisiplinar

Në qytetin e Gjakovës ditë më parë u mbajt Akademi mirënjohjeje për Prof.Dr. Shyqri Nimanin, organizuar në 80 vjetorin e tij të lindjes dhe 60 vjetorin e opusit multidisiplinar, nga…

IN MEMORIAM

Gjeniu i vargut lirik (Kushtuar poetit Adem Zaplluzhes,me rastin e një vjetorit të vdekjes tij) Nga Bedri Neziri IN MEMORIAMGjeniu i vargut lirik Qëndronte mbështeturPër rrapin e atdheutNë një bllok…

Shtegtime nëpër Atdhe – Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar

Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar Nga Berat Luzha Qyteza e sotme Vau i Dejës është qyteti i dikurshëm mesjetar i zhdukur i Dejës…