GJUHA QË NA BASHKON

Përgatiti: Anila Kadija Të ndryshosh mentalitetin për të bashkëpunuar në të mirë të të njëjtit qëllim. Këtu qëndron edhe sekreti i të gjitha sukseseve! Nuk është fjala për bashkëpunim ,por…

Takim me zv. Ministrin e Punëve të Jashtme e të Diasporës, z. Bekim Brestovci

Shkruan: Mustafë KrasniqiSektori për informim i KMSHD-së Në takimin virtual të mbajtur më 10 Shtator të vitit 2020, kryesia KMSHD-së, pati një bashkëbisedim me zv. Ministrin e Punëve të Jashtme…

Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari vitin shkollor fillon nga data 21 shtator

Shkruan: Mustafë Krasniqi Kryesia e LAPSH-it njofton bashkëkombësit shqiptarë, që jetojnë dhe veprojnë në landin e Bavarisë, që mësimi plotësues në gjuhën shqipe do të filloi nga data 21 shtator.…

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bernë, një vatër e ngrohtë për të gjithë shqiptarët

Në Ambasadën Shqiptare në Bernë, na priti dhe na uroj mirëseardhje ambasadori z. Ilir Gjoni, i cili i kishte ftuar mësuesit e shkollës shqipe në Zvicër për dy arsye, një…

PLAVA – QYTETI I TJETËRSUAR SHQIPTAR

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe Qyteti i Plavës me rreth 7000 banorë shqiptarë, boshnjakë, malazezë, është njëra nga qendrat komunale të Malit të Zi. Ndodhet në brigjet e Liqenit…

LETËR NJOFTUESE INSTITUCIONEVE SHQIPTARE

  “Këshilli i Mësimit Shqip për Diasporën”, njofton institucionet përkatëse, Ministritë e Arsimit, Ministritë e Diasporës dhe ato të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë dhe të Republikës së…

TAKIMI I Z.HOTI ME MINISTRIN E ARSIMIT Z. LIKAJ

Dje, më 07.09.2020, nënkryetari i Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH) z. Selim Hoti u takua me Ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Republikës së Kosovës,…

Dashuria dhe Pasioni ndaj teatrit

Si Aktor, pas një pause të gjatë, regjisorit Behxhet Beka, i lindi ideja për themelimin e një Teatri Shqiptare,këtu në Munih! Shkruan: Isuf Bytyçi Pasioni dhe profesioni, bënë që pas…

”NJË GJUHË NJË KOMB”

Këshilli i Mësimit Shqip për Diasporë (KMSHD) në unifikimin e Diasporës Shqiptare për shkollën shqipe. “Këshilli i Mësimit Shqip për Diasporë” (KMSHD-ë) në takimet e organizuara deri më tani, të…

HAPMA DERËN, ZONJA MËMË

Vorea Ujko është shkrimtar shumë i njohur. Ai lindi në fshatin arbëresh Frasnita, (Frascineto, italisht) Kalabri më 1918 . Atij iu shua jeta në një aksident automobilistik më 26 janar…

Buzëqeshjet e fëmijëve shkëlqejnë në klasën e shkollës shqipe, në Spreitenbach të Zvicrës!

Si rrezet e diellit që shkëlqejnë natyrën, ashtu ndriçuan klasën e shkollës shqipe nxënësit, të cilët u regjistruan për herë të parë në klasën e mësuesve Qefsere dhe Vaxhid Sejdiut…

SONET I PAKRYER

Tufë poezish nga poeti Emin Z. Emini SONET I PAKRYER më deshe aq fort të desha pafundësishtçerep i dashurisë mori flakë e zjarrdiell e planete flladisje me qerpikëtë digjem desha…

PËRFUNDIMI I VITIT SHKOLLOR 2019/20 NË LANDIN E BAVARISË

Shkruan: Mustafë Krasniqi Në gjitha gjuhet mud të flas,por kur me dhemb shpiritvetem shqip bertas.Fan.S.Noli Në Landin e Bavarisë, shkolla shqipe me mësim plotësues, përfundoi vitin shkollor, 2019/20, sipas udhëzimit…

Gabimi i Jerinës

Gabimi i Jerinës Nga Nikolle Leka Një sy i lig i pa matanë,Jerina e bukur u kaloi pranë.Se zoti vetë deshi t’i masënë duel trimat për një vashë.Hynë burrat në…

Jo në Prishtinë, por në Beograd i gjeni kriminelët

D E K L A R A T Ë Ne, shqiptarët e Diasporës, nisur nga kontributi i jashtëzakonshëm, që kanë dhënë shumë patriotë shqiptarë e shoqata për shumë dekada në…

SHTEGTIME NËPËR ATDHE

OHRI – QYTETI I NDRITUR ME HISTORI TË TJETËRSUAR Nga: Berat Luzha – Ohri është njëri nga qytetet më të mëdha, më të vjetra e më të vizituara në Republikën…

U ZGJODH KËSHILLI I MËSIMIT SHQIP PËR DIASPORË

Të Shtunën, më 04.07.2020, u mbajt një takim pune, me mësues të shkollave shqipe në diasporë, nga disa shtete, me fokus në iniciativa për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe. Takimin e…

Konkurs për mësimdhënës – viti shkollor 2020/2021

“Shkolla Shqipe në Zvicër” shpall konkurs për mësimdhënës-e në gjuhën shqipe për disa pika shkollore, në Qytetin dhe Kantonin e Cyrih-ut, për në kantonin e Lucern-it, të Schafhausen-it, të Bern-it,…

Kur duhej të reagonim, heshtëm dhe injoruam

KËRKOVA TË NGRITEJ PADI NË KUVENDIN E KOSOVËS KUNDËR KARLA DEL PONTES Nga Berat Luzha – Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, është botuar, më 3 prill 2008, libri…

Njëzet e një vjet nga Çlirimi i Kosovës dhe lufta gati dyvjeçare e UÇK-së, ende në dilema e dyshime

Nga prof. Ahmet Qeriqi Sot në  21-vjetorin e  çlirimit të Prishtinës, në nderim dhe përkujtim të  kësaj date me rëndësi për luftën e UÇK-së dhe çlirimin e vendit u mbajtën…