Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por në këtë fillim maji u realizua falë angazhimit të studiueses së njohur Ornela Radovicka, gazetarit të mirënjohur Rexhep Rifatit dhe kryesisë…

Sot në Prishtinë u kremtua 6 maji – ditëlindja e Skënderbeut!

Redaksia Sot, më 6 maj 2024, në Institutin Albanologjik nën drejtimin e shoqatës „Kufijtë e Arbrit” u kremtua ditëlindja e kryeheroit kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeut. Për të cilën u mbajt simpozium shkencor…

LPK-ja në Gjermani përkujton 5 majin- Ditën e Dëshmorëve të Komboit

Redaksia Lëvizja Popullore e Kosovës (LPK-ja) dega në Gjermani, më 5 maj 2024 mban manifestim përkujtimor për ditën e Dëshmorëve të Kombit, ku fton bashkëkombësit dhe bashkëveprimtarët, në nderitm të…

Kuvendi i katërt i LAPSh-it në Bavari zgjodhi kryesin e re.

shkruan: Mustafë Krasniqi Me 28.04.2024, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSh-i) në Bavari të Gjermanisë mbajti Kuvendin zgjedhor të legjislacionit të katërt, në prani të 62 anëtarëve. Të pranishëm…

Ali Lajçi, njëri ndër organizatorët e demonstratave të vitit 1981, dje ndërroj jetë në moshën 69 vjeçar

Dje, në moshën 69 vjeçare, ndërroj jetë njëri nga figurat e rëndësishme të kauzës shqiptare Ali Lajçi, i lindur në Malaj të Rugovës më 3 janar të vitit  1955. Njëri…

Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi dhe ish eprori, Jahir Demaku janë liruar nga akuza për krime lufte

Radio Kosova e Lirë Ish-komandanti i UÇK-së, Sylejman Selimi dhe  ish eprori, i UÇK-TMK-së, Jahir Demaku janë liruar nga akuza për krime lufte. Lajmi  u bë i  ditur gjatë një…

Organizatat kryesore atdhetare në Kosovë nga LNDSH-ja, LRBSH-ja, OMLK-ja, LPK-ja, PKMLSHJ e të tjera

Nga Ahmet Qeriqi Përpjekjet e disa individëve, ish të burgosurve dhe e ishave të tjerë, me qëllim  për ta përvetësuar  të kaluarën heroike dhe revolucionare  prej LNDSH-së, LRBSH-së deri te…

CILA ISHTE NORA E KELMENDIT ?

TREGIM Është legjende e inspirim. Fakt e imagjinate. Heroine e simbol. Ndoshta brezat e rinj nuk dijnë shumë për Noren e Kelmendit emrin e te cilës sikur na e ngjalli…

Fronti Europian: Fitorja më e madhe në histori na pret më 24 prill

Sot në Tetovë, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti bashkë me kryetarin e PDSH Menduh Thaçi, të Lëvizjes Populli Skender Rexhepi Zejd dhe atë të PDE Arjanit Hoxha kanë nënshkruar marrëveshje…

Fjala e mbajtur në Kuvendin e Mësuesve nga Mustafë Krasniqi

Përshëndetje të pranishëm, kolegë, mësues të dashur, e nderuara Zëvendësministre, MEPJ, Republika e Shqipërisë znj. Artemis Malo  e nderuara zëvendësministre, MPJ, Republika e Kosovës znj. Liza Gashi, i nderuari zëvendësministër,…

Koordinatori i Shkollës Shqipe në Bavari me një fjalë rasti për 7 Marsin – Ditën e Mësuesit

Përshëndetje të pranishëm, e nderuara zëvendësministre e Republikës së Shqipërisë shkëlqesia juaj zonja Artemiso Malo, e nderuara Konsulle e Përgjithshme e R.Sh. shkëlqesia juaj zonja Genta Mburimi, i nderuari konsull…

Mirënjohje e veçantë e cila ka një kuptim tepër domethënës për mua, për bashkëpunimin dhe përkushtimin e përbashkët në shërbim të gjuhës shqipe

Më 10 mars 2024 në Ausgburg të Gjermanisë, në “Kuvendin e Mësuesve” në emër të KKAD-së ju nda mirënjohje Dr. Vxhid Sejdiu, ish- kryetar i KKAD-së, për angazhimin shembullor në…

Marsi, Prilli e Maji i vitit 1981 vendosen themelet e Republikës së Kosovës

Nga Ahmet Qeriqi Demonstratat gjithëpopullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike…

Në Mynih të Gjermanisë u shënua Dita e Mësuesit – 7 Marsi

Nga Mustafë Krasniqi Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari, me një program të pasur kulturore shënoi 7 Marsin – Ditën e Mësuesit, të përgatitur nga Grupit Organizues, me…

Dy fjalë për Kuvendin në Mynih e për gjuhën shqipe në mërgatë

Nga Mimoza Hysa U zhvillua në Mynih një kuvend i rëndësishëm pune për gjuhën shqipe në mërgatë ku u mblodhën më shumë se pesëdhjetë studiues, mësues, drejtues të lidhjeve të…

Në Augsburg të Gjermanisë u mbajt Kuvendi  “ Mësuesit e Diasporës”, me temë: “Ruajtja e gjuhës amtare te fëmijët e mërgatës shqiptare”.

Sektori i informimit KKADMustafë Krasniqi Më 09 dhe 10 mars 2024 në qytetin e Ausburgut, për dy ditë radhazi kuvendi “MËSUESIT E DIASPORËS”  zhvilloi punimet e veta me temë: “Ruajtja e…

KKAD-Të nderuar mësues, kudo që jeni, urime Dita e Mësuesit!

Të nderuar mësues, nxënës e prindër,   Më 7 Mars ne festojmë Ditën e Mësuesit, një ditë shumë e rëndësishme për të gjithë ne si bashkësi kombëtare shqiptare në te gjithë…

Mësues përhapës të dritës urime Dita e Mësuesit-7 Marsi!

Një popull-komb lartësohet në vlerat të larta, kur ka arsimim dhe shpirtërisht është i përkushtuar për dije dhe shkollë. Nga Mustafë Krasniqi Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari…

Në Kuvendin e Kosovë, për nderë të 26-vjetorit të Epopesë së UÇK-së, u mbajt Seanca solemne, e cila filloi me një minutë heshtje për familjen Jashari e të gjithë të rënët për liri.

Ura e Bashkuar Kuvendi i Republikës së Kosovës e filloi seanca solemn në nderim të 26-vjetorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) dhe me një minutë heshtje nderoi familjen e…

Në Mynih- për nder të “7 Marsit- Ditës së Mësuesit” LAPSh-i në Bavari mban një program kulturo – artistik

Në këtë aktivitet manifestues, e cila mbahet nga Lidhjas e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari, do të dëgjoni fjalën e ëmbël, këngën e bukur të prindërve dhe gjyshërve tanë…