LIDHJA E ARSIMTARËVE DHE PRINDËRVE  SHQIPTARË NË BAVARI FALËNDERON DY KONSULLATATA SHQIPTARE NË MYNIH, PËR PAISJE ME TEKSTE SHKOLLORE!

Në emër të LAPSh-itKoordinatori-Mustafë Krasniqi Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari i falënderon institucionet shqiptare, konkretisht dy konsullatat tona në Mynih, të Republikës së Shqipërisë dhe të Republikës…

IKË SI AVULL QË TË KTHEHT SI SHI !…

Nga Shefqet DIBRANI Sylë Bajrami, “NËN HIJEN E FJALËS”, poezi, botoi “LENA”, Prishtinë 2023, faqe 130. Redaktimi & Lekturimi: Mentor Thaqi, Musa Jupolli. Recensent: Bashkim Halilaj, kurse piktura në ballinë…

Njerëzit që kalojnë kohë jashtë janë më të shëndetshëm, më energjikë e më produktivë

Nga redaksia Njerëzit që kalojnë më shumë kohë jashtë janë më të shëndetshëm, më energjikë dhe më produktivë se ata që nuk e bëjnë këtë, tregon një studim. Ata që…

Intervistë me këngëtarin Arton Preniqi, i cili na vije me këngën më të re “Familja”

Gjermani-Në Abensberg Shoqata “Nazmi Ukësmaili” mban manifestim për nderë të 28 nëntorin “Dita e Flamurit”

Shoqata “Nazmi Ukësmaili” për nderë të festës kombëtare, të 28 nëntorit “Dita e Flamurit”, i fton të gjithë bashkëkombësit të cilët jetojnë në Abensberg me rrethinë dhe më tutje të jenë…

Një pritje e ngrohtë për mësimdhënësit e “Shkollës Shqipe” në Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër

Nga Isuf Ismaili Gjuha shqipe është gjuha e zemrës sonë, që e përshkon tejpërtej qenien tonë, kudo që jemi, së bashku me të jemi një copë nga Shqipëria jonë edhe…

Të më falësh ti Evropë

Nga Lebit Murtishi Të më falësh ti Evropë Të më ndjesh që s’të them nënë,Ngaqë kurrë nuk më the bir,Dy mijë vjet në sofrën time,Bën ahengje me kopilë… Dy mijë…

SHVSH “Shota” në Zvicër, kulmoi me program e emocione për  Agron Bajramin, kushtuar Rrita30-vjetorit të themelimit

Kaherë nuk jemi mësuar të shohim në Zvicër një manifestim aq madhështor, si për nga programi, ashtu edhe pjesëmarrja e masive epublikut, të përshkuar jo vetëm tinguj muzikor, por edhe…

Në Moosburg të Bavarisë u mbajtë manifestimi tradicional, “Nëntori Letrar-Kulturor 2023” dhe manifestimi Jubilar i 10-të Vjetorit të veprimtarisë së LKSHM

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë në bashkëpunim me Klubin Letrar “Martin Camaj” në Mynih dhe me Shoqatën “Bekim Berisha-ABEJA” në Moosburg të Bavarisë, për dy ditë radhazi mbajti takimin…

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, dega në Podujevë, në Galerinë e Arteve mbajti takimin letrare “Adem Demaçi”.

Nga Mustafë Krasniqi Dje në prani të bashkëkombëseve, miqve, familjarëve, krijuesve, poetëve, publicistëve dhe personaliteteve të shquara nga fusha e artit dhe kulturës, në kuadër të Lidhjes së Shkrimtarëve të…

Shtegtime nëpër Atdhe (CCLXII) RANA E HEDHUN – PLAZHI FENOMENAL I DUNAVE TË RËRËS

Nga Berat Luzha    Shqipëria ka një vijë të gjatë bregdetare, më shumë se 400 km, e pasur me plazhe të shumta. Njëri ndër plazhet më të mira është Rana…

Vijon publikimi i botimive. Fondacioni “LSAR” vjen me titullin “Kosova- idealet, iluzionet, dhe realiteti” me autor Hysen Matoshi.

Fondacioni “ALSAR” vijon me botimet lme karakter historik. Së fundmi, për lexuesin shqiptar publikohet vepra me titull “Kosova- idealet, iluzionet, dhe realiteti” me autor Hysen Matoshi. Vepra në fjalë trajton…

LKMSH në bashkëpunim me KLMC në Mynih dhe Shoqatën “BB – ABEJA” do të mbajnë takim tradicional të fjalës artistike.

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë në bashkëpunim me Klubin Letrar “Martin Camaj” në Mynih dhe me Shoqatën “Bekim Berisha – ABEJA” në Freising, Moosburg, mbajnë takimin tradicional të nëntorit…

TAKIMI I KRYESISË SË LAPSH-IT ME MËSIMDHËNËSIT E SHKOLLËS SHQIPE NË LANDIN E BAVARISË

Nga Mustafë Krasniqi Dje, më 22.10.2023, në Mynih të Bavarisë Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSh-i) në Bavari mbajti takimin e radhës me mësimdhënësit dhe anëtarët e kryesisë, me…

Vaxhid Sejdiu: Vazhdon me sukses mësimi në gjuhën shqipe në pikat arsimore të “Shkollës Shqipe”

Vaxhid Sejdiu: Pas pushimeve vjeshtore në shkollat shqipe në Zvicër vazhdojnë mësimet në gjuhën shqipe Pushimet e vjeshtës mbaruan dhe “Shkolla shqipe” në Zvicër fton prindërit shqiptarë që t` iu…

Shqiptarët, sa i përket armatimeve që kanë, janë „n`kmishë e n`tlina!“

Shkruar nga Xhevat Hasani Tani më jemi dëshmitar të ndodhjes së dy luftërave të tmershme siç është ajo Rusi-Ukarainë dhe ajo Izrael-Palestinë. Nëse edhe Kina do të nisë luftë për…

Më 18 tetor të vitit 1858, lindi në Manastir, Gjerasim Qiriazi, rilindës, atdhetar, shkrimtar dhe klerik përparimtar, kombëtar

Më 18 tetor të vitit 1858, lindi në Manastir, Gjerasim Qiriazi, Ishte rilindës, atdhetar, shkrimtar dhe themeluesi i parë i shoqërisë, Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë. Nga martesa me Athina Mikelidin,…

Pëllumb Xhufi: Shqiptarët popull i vjetër që s’ka ndryshime të karakterit gjenetik

Historiani Pëllumb Xhufi ishte këtë të premte i ftuar në emisonin “Reviw” në Euronews Albania për të folur rreth prejardhjes së shqiptarëve. Sipas tij shqiptarët janë një nga popujt më…

Sot në Tiranë mbahet Samiti i Procesit të Berlinit i dhjeti më radhë

Sot në Tiranë do të mbahet samiti i Procesit të Berlinit, i cili për herë të parë mbahet  jashtë kufijve të BE-së, ku do të marrin pjesë të gjithë liderët…

TI KATOLIKE, UNË MYSLIMAN, POR, NË RADHË TË PARË, DYTË JEMI SHQIPTARË DHE NJERËZ BESATARË E BUJARË

Nga Zekerija Idrizi “Nënë imja e dashur Terezë, ne që të dytë kemi një gjak, një gjuhë, një komb e një atdhe pellazgo-iliro-arbëror. Për më tepër, dytë konçidencialisht kemi lindur…