JETISH BISLIMI – VISHI THEMELUES DHE MËSUES I PARË I SHKOLLËS SHQIPE NË VËRBAN

Nga Xhevat Gjini 1 Qershori është DITË historike për fshatin Vërban dhe për banorët e tij. 1 Qershori është DITA e Shkollës Shqipe në Vërban… Themelues dhe mësues i parë…

ÇËSHTJE GRAMATIKORE

Nga Xhelal Zejneli FJALA DHE PJESËT E SAJ  – Fjalët mal, det, di përbëhen vetëm prej një pjese që quhen rrënjë. Rrënjës mund t’i shtohen parashtesa, prapashtesa dhe mbaresa, që ndryshe quhen morfema ndajshtesore. Pjesët përbërëse të fjalës…

Kalaja e Artanës, fortifikatë e ish- qytetit më të madh në rajon

Nga Rexhep Rifati Kalaja ndodhet në Komunën e Artanës, rreth 30–35 km në perëndim prej Gjilanit dhe rreth 39 kilometra në jug-lindje të Prishtinës, ku ruhen rrënojat e qytetit dhe…

KOMUNIKIMI NJERËZOR BAZË PËR NJË SHOQËRI TË SHËNDETSHME

Nga Zana Tako Komunikimi është ura që lidh njerëzit me njeri-tjetrin. Kjo urë mund të shëmbet nëse nuk dimë ta mirëmbajmë dhe të kujdesemi për të, por mund të qëndrojë…

SREBRENICA

Nga Shefqet Dibrani SREBRENICA* Të erdhën serbët dhe t’u hodhën përsipërsiç bie rrufeja mbi çatibajonetat u vërsulën mbi duar të pambrojturatashmë s’kalohej asnjë prag shtëpiedhe pranvera nuk çelte asnjë derë…

FARKA – FSHATI I POÇERISË QË PO KTHEHET NË NJË DESTINACION TURISTIK

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CCXCII) Rreth 7 km nga Tirana, në periferi të saj dhe buzë Unazës së Madhe të Tiranës ndodhet fshati Farkë. Në fakt, në juglindje…

Hapet pika shkollore në Romanshorn të Kantonit të Turgaut!

Nga Vaxhid Sejdiu Jemi në fillim apo në fundin e viti shkollor, kjo nuk ka rëndësi, por mbi të gjitha më e rëndësishmja është hapja e pikës shkollore, aty ku,…

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

* Qyprillinjtë, një prej lobeve më të fuqishme Nga Prof. Hasan Bello “….sipas studimeve që janë realizuar dekadat e fundit, një nga lobet më të fuqishme shqiptare të Perandorisë Osmane…

Në selin e Shoqatës së Burgosurve Politik u mbajt mbledhje komemorative për veprimtarin, ish të burgosurin politik, Ramadan Bunjakun.

Redaksia Sot, e mërkurë 22.5.2024, në nderim të jetës dhe veprimtarisë atdhetare dhe ish të burgosurin politik, Ramadan Bunjaku, u mbajt mbledhje komemorative në Selin e Shoqatës së Burgosurve Politik.…

Mos e votoni heqjen e emrit të Heroit Kombëtar Hasan Prishtina

Nga Rexhep Rifati FONDACIONI “HASAN PRISHTINA” Për:       Deputetet e Kuvendit të Republikës së KosovësNga:      Fondacioni “Hasan Prishtina”Lënda:   Thirrje për të mos votuar heqjen e emrit të Heroit Kombëtar Hasan Prishtina…

Shoqëria Lëvizja i dha mirënjohje veprimtarit të çështjes kombëtare Mustafë Krasniqit

Redaksia-uraebashkuar Sot, më 17 maj 2024, “Shoqëria Lëvizja” i dha MIRËNJOHJE Mustafë Krasniqit për veprimtarin e çështjes kombëtare, me motivacionin e përkushtimit,  përpjekjes dhe veprimtarisë  jetësore për “Kosovën Republikë” dhe…

HAPJA E PIKËS SHKOLLORE NË AUGSBURG, NË LANDIN E BAVARISË-GJERMANI

Nga Mustafë Krasniqi Të enjten, me datë 16 maj 2024 shkolla shqipe në Augsburgut në Landit e Bavarisë-Gjermani i hapi dyert për nxënësit e këtij qyteti, duke iu mundësuar fëmijëve…

Zbulo magjinë e Shqipërisë, për të zgjedhur Shqipërinë si destinacionin e verës!

Nga Silvana Begaj Është një vend në Ballkan që është më shumë sesa një destinacion turistik!Shqipëria!Një thesar i fshehur në mes të bukurive natyrore, historisë së thënë e të pathënë…

N’ SHKREPTIMËN E DASHURISË

Shkruan: Mustafë Krasniqi N’ SHKREPTIMËN E DASHURISË N ‘bubullimat e kohësshpërthyen ngjyrat,befas ylberiharkoj qiellin kaltërosh. Duke kërkuar yllin,i përhumbur nëpër qielln’krahror e heshtur m’rrie bardha pëllumbeshë. I përplasur n ‘rreze…

Stilistika e krahasimit

Nga Shefkije Islamaj Në 50 vjetorin e botimit të romanit “Vdekja më vjen prej syve të tillë” (1974-2024) të Rexhep Qosjes, i përkthyer në gjuhët: frëngjisht, gjermanisht, italisht, holandisht, greqisht,…

Arbëreshët, kjo rrënjë  e fortë e Atdheut!

Që moti kishim planifikuar t`i vizitojmë trojet arbëreshe, por në këtë fillim maji u realizua falë angazhimit të studiueses së njohur Ornela Radovicka, gazetarit të mirënjohur Rexhep Rifatit dhe kryesisë…

Kur vargu mërgimtarë gërshetohet me mikpritjen e kolosit arbëresh, At Antonio Bellusci

Nga Dr. Ornela Radovicka: Në datën 6 Maji me rastin e përvjetorit të lindjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Lidhja e Shkrimtarëve dhe e Krijuesve në Diasporë vendosën që aktivitetin e…

GJERGJ KASTRIOTI – SKËNDERBEU NË POEZINË E SOTME SHQIPE

Nga Prof. dr. Shyqri Galica Gjergj Kastrioti – Skënderbeu ka qenë vazhdimisht figura historike që më së shumti i ka frymëzuar krijuesit e studiuesit e fushave të ndryshme të artit,…

Sot në Prishtinë u kremtua 6 maji – ditëlindja e Skënderbeut!

Redaksia Sot, më 6 maj 2024, në Institutin Albanologjik nën drejtimin e shoqatës „Kufijtë e Arbrit” u kremtua ditëlindja e kryeheroit kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeut. Për të cilën u mbajt simpozium shkencor…

LPK-ja në Gjermani përkujton 5 majin- Ditën e Dëshmorëve të Komboit

Redaksia Lëvizja Popullore e Kosovës (LPK-ja) dega në Gjermani, më 5 maj 2024 mban manifestim përkujtimor për ditën e Dëshmorëve të Kombit, ku fton bashkëkombësit dhe bashkëveprimtarët, në nderitm të…