10 rregulla kryesore për përdorimin e presjes

Përgatiti. Sevi Lami Agolli Ndonjëherë përdorimi i gabuar i një presjeje në të shkruar i prish kuptimin të gjithë fjalisë ose i jep kuptim krejtësisht tjetër, nga ai që duam…

Të shkruajmë shqip

Nga Mr. Eroll Sejdiu Bukurinë e një teksti të shkruar ia jep jo aq leksiku sesa sintaksa e tij, lidhja e fjalëve në sintagma, e këtyre në fjali të thjeshta…

TË PREMTOVA…

Shkruan: Mustafë Krasniqi TË PREMTOVA…(nënës së heroit) Nënë e ushtarittrimit me laps e pushkëme urtësinë e tijna premtoi lirinë. Nënë kur na erdhi liriabiri yt u morë nga hijeshtrigatnë pritje…

GËZUAR FESTAT E FUNDVITIT!

  Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari (LAPSH), nxënësve, mësimdhënësve dhe të gjithë bashkëkombësve shqiptarë, kudo që janë, ua uron  festat e fundvitit, që në familjet tuaja të…

MEMORANDUMI DREJTUAR LIDHJES SË KOMBEVE, KLERIKĖT SHTJEFËN KURTI, GJON BISAKU, DHE LUIGJ GASHI

Nga Prof.Mr.Sc.Murat MEMORANDUMi DREJTUAR LIDHJES SË KOMBEVE, KLERIKĖT SHTJEFËN KURTI, GJON BISAKU, DHE LUIGJ GASHI, Tiranë 2021,faqe 350. Studim me interes qe u referohet tre klerikëve qe u martirizuan per…

Një jetë në shërbim të kombit e atdheut

Jashar Salihu u lind në fshatin Batushë më 10 shkurt të vitit 1953. Shkollimin fillor e kreu në fshatin Molliq, ndërsa shkollën e mesme e mbaroi  në Gjakovë. Ka kryer…

GJENERALI IM

Shkruan: Mustafë Krasniqi GJENERALI IM(Jashar Salihu) Të bësh një portretPër gjeneralin timDuhet një jetë kohe,ta vështrosh fytyrën e tijrrudhat tregojnë një histori. Mezi ecjaHapat i qitja pas tijAi më s’dukejNuk…

KKAD PËRSHËNDET MARRËVESHJEN  SHQIPËRI –  KOSOVË PËR ABETAREN E BËRBASHKËT

  KKAD PËRSHËNDET MARRËVESHJEN  SHQIPËRI – KOSOVË PËR ABETAREN E BËRBASHKËT Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë-KKAD, miratimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes së dy Ministreve; të Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë…

Portreti i Gjeneralit!

Poezi nga Vaxhid Sejdiu Portreti i Gjeneralit! (Jashar Salihu) Hije rëndëFjalë pakAshtu si në legjendë,Rrudhat si rrugët e Kosovës,Sytë si yje driteQë ndriçojnë Atdheun. Fol gjeneral,Heshtja jote rëndë peshonMoti s`kemi…

GRYKA E RUGOVËS – NGA GRYKAT MË TË BUKURA TË EVROPËS

Nga Berat Luzha Shtegtime nëpër Atdhe (CLXI) Gryka e Rugovës është një kanion i gjatë në Alpet Shqiptare, i krijuar nga lumi Lumbardh i Pejës. Fillon 2 – 3 km…

Vizita e LAPSh-it në Konsullatën e përbashkët të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës në Mynih.

Shkruan: Mustafë Krasniqi Më 18.12.2021, kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari – LAPSH, së bashku me disa mësimdhënëse, e vizituan konsullatën e përbashkët; të Republikës së…

Gjuhëtari italian: Dodona ishte tempull ilir jo grek

Glotologu italian, Guliano Bonfante, është një nga emrat e përveçëm të gjuhësisë indoevropiane. Megjithëse i damkosur shpesh si pan-ilirist, rrymë mendimi në shkencën e historisë dhe gjuhësisë që i gjente…

Vepër me taban atdhetarie

Shkruan: Isuf Ismaili Kumtesë, për veprën: “Kujtime të ndritura të kohëve të errëta”  ─ vepër e shkruar nga Fitim Fitimi Në pasurinë e botimeve të krijimtarisë atdhetare e  përshkuar fund…

Shkolla Shqipe në Zvicër hap pikën
shkollore të radhës, në Jonschwill të
kantonit të St. Gallen-it

“Shkolla Shqipe – Zvicër”Sektori për informim E vërtetë që jetojmë larg atdheut por ruajtjen e gjuhës amtare e kemi obligim moral dhe kombëtar. Prandaj në përpjekjet e vazhdueshme së bashku…

Bëhuni njëherë të sinqerte zotërinj politikan … njihni kufijtë e Shqipërisë Natyrale

“Nuk do të ketë qetësi në Ballkan në qoftë se ju nuk njihni kufijtë e Shqipërisë Natyrale nga Presheva në Prevezë dhe nga Durrësi në Shkup…” (Janar 1913) Nga Dr.…

Shkolla Shqipe në Zvicër, hap pikën shkollore
në Rotkreuz të Kantonit Zug në Zvicër

“Shkolla shqipe” – ZvicërSektori për informim Vazhdon suksesi i “Shkollës Shqipe – Zvicër”. Janë hapur dhjetëra e dhjetëra shkolla në mbarë Zvicrën, qindra e qindra nxënës kanë filluar gjatë këtij…

Të dua Kosova ime (Poezi)

Poezi nga Dr.Vaxhid Sejdiu Të dua Kosova ime!*1 E dashura Kosova ime, unë të dua shumë. Sivjet nuk munda të vij për pushime.Më ka marrë malli, dua të shoh gjyshin…

Dhembja është njerëzore

Hasan Qyqalla & Mustafë Krasniqi, ”Legjenda e dhembjes së heshtur”, monografi, botoi “Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës”, Prishtinë 2017, ISBN: 978-9951-497-74-9 (Familja Salihaj: Evokime, përjetime, burgosje, gjakime –…

Në kujtim të Komandantit Mujë Krasniqi dhe bashkëluftëtarëve të tij

Nga Ramadan Avdiu Sot e 23 vjet më parë, natën me terr e acar, në bjeshkët e Pashtrikut, duke u kthyer për në frontet e luftës çlirimtare, kolona me 140…

BIJA IME MOS E SHIT ZEMRËN PËR FLORI

LetërGeraldina , bija ime! Nga Çarli Çaplin Unë flas me ty për paratë edhe pse e di forcën e tyre djallëzore. Unë kalova shumë kohë në cirk dhe gjithnjë u…