Rrugët e botës po tingëllojnë shqip dhe shqipja po harrohet!

Shkruan: Mustafë Krasniqi “Takimet e Nëntorit” me krijuesit e mërgatës shqiptare Më 30 tetor 2021, në Mosburg të Bavarisë-gjermani u mbajt ora letrare tradicional “Takimet e Nëntorit”, i cili vazhdon…

MAJA E LUGJE MOJ KËSHTJELLË!

Këngë të popullit, vargje të krijuara nga populli i zonës së Labërisë – Borsh, Sarandë Maja e Lugje, moj kështjellë,Lumthi ti ç’djema ke pjellë,Ju trima qe majën mbroni,Kini fjetur, a…

LAHUTA E MALËSISË”, KRYEVEPRA E GJERGJ FISHTËS

NGA NIKË GASHAJ Epopeja “Lahuta e Malësisë”(“Lahuta e Malcis”) është kryevepra e Gergj Fishtës dhe njëherësh njëra ndër veprat klasike të letërsisë shqiptare të traditës. Zotësia e Fishtës si poet…

“Lufta ime e fshehtë”, me Rina Hajrën në rolin kryesor, merr Çmim Special në Tiranë

Nga Arizona e Shteteve të Bashkuara të Amerikës na vjen edhe një lajm i gëzueshëm nga aktorja e re, Rina Hajra, e cila si shtatë vjeçe me prindërit e dy motrat…

Kanceri i gjirit dhe masat preventive.

Shkruan: Dr. Sc. Vildana Goga-Çmega Kanceri i gjirit është një tumor që zhvillohet nga qelizat e vetë gjirit. Kanceri i gjirit është rritja jashtë kontrollit dhe përhapja e qelizave jo…

“Der Spigel”: Në Ballkan mund të ketë konflikte të reja… Pasojat për Evropën do të ishin të mëdha

Revista e njohur gjermane, “Der Spiegel”, i ka kushtuar një shkrim gjendjes në rajonin e Ilirisë (Ballkanit), ndikimit ruso-kinez, “abstenimit” të BE – së dhe rreziqeve të shpërthimit të mundshëm të…

MËSIMDHËNËSIT E SHKOLLËS SHQIPE NË BAVARI DHE AUSTRI VIZITUAN MUZEUN E VJENËS, PËRKRENAREN E SKËNDERBEUT

Shkruan: Mustafë Krasniqi Takimi i mësimdhënësve dhe shkëmbimi i përvojave të tyre Në takimin dyditor, më 23-24 tetor 2021, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari dhe Shoqata…

Hapet Shkolla Shqipe në Baar (Kantoni) Zug, të Zvicrës!

Hapet edhe një shkollë shqipe.                                                                                                                  Shkollat shqipe po hapen njëra pas tjetrës. Pas hapjes së Shkollës shqipe në Cham, të të njëjtin Kanton, tani radha ishte në Baar. Prindërit…

Mësojmë Shqip, Niveli A2

Qendra e Botimeve për Diasporën, bazuar në Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Fakultetin e Historisë e të Filologjisë të Universitetit të Tiranës të miratuar me vendim të Këshillit Koordinues të Botimeve…

Fatime Sokoli dhe kënga e saj e paharruar

Nga Sylë Gosturani Dragobia toponim shumë i dëgjuar e shumë i njohur.  E kanë bërë të tillë lumi i Valbonës që gjarpëron në të gjithë gjatësinë e saj, bukuria e…

SHËNDETI

Vetëm 2 kumbulla në ditë/ Vlerat ushqyese dhe rëndësia për kockat Ngrënia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshëm dendësinë minerale të kockave. Një studim u përqendrua tek roli i ngrënies…

Më shumë se 5 shqisa/ Ja cilat janë aftësitë e fshehura që shpesh i anashkalojmë

Sa shqisa ka një njeri i zakonshëm? Duke supozuar se i barazojmë shqisat me receptorët e tyre, siç janë retinat e syve dhe kokleja tek veshët, atëherë përgjigjja tradicionale ndaj…

KUPTIMET MBI PERSONALITETIN

Nga ARGJIRA (ARI) UKIMERI – MA.SC. PEDAGOGE PERSONALITETI HISTORIKU,  FAKTORËT, ETAPAT E ZHVILLIMIT DHE NDIKIMI I TYRE Mbi persoanlitetin dhe problemet e themelore të psikologjisë, kuptimi roli dhe rëndësia për…

Të edukojmë vajzat, ato edukojnë familjen dhe kombin

Fjalimi i zjarrtë i Abdyl Frashërit që shkundi Parlamentin Osman,reagimi i turqve dhe duartrokitjet në sallë Nga Hasan Bello Në fjalën e hapjes së Parlamentit të parë osman sulltan Abdylhamidi…

KONKURSI  I  DITURISË

Shkolla Shqipe – ZvicërKONKURSI I DITURISË Maj 2022          A ka gjë më të bukur? –  Kur i sheh këta fëmijë të cilët edhe pse kanë lindur dhe rriten larg…

Një cikël poezish nga poeti, filozofi i madh libanez, Khalil Gibran

Nga Khalil Gibran – Poezi VETËDIJE Dhe një burrë tha, «Na fol për vetëdijen»Ddhe ai u përgjigj, duke thënë:Zemrat tuaja sekretet e ditëve e netëve, në heshtje I dinëPor veshët…

SHKRIMTARI QË HAPËRON ME KOHËN

Nga Ma Sc. Fatmir HALIMI Parathënie për romanin “Etja për jetë” të autorit Murat V. Gashi, botuar këto ditë nga shtëpia botuese ProkultPress, Prishtinë Shkrimtari Murat V. Gashi, me romanin…

Në Vevey të Kantonit (VD) në Zvicër, shkolla shqipe hap dyert për nxënësit e mësimin plotësues në gjuhën shqipe

“Shkollës shqipe në Zvicër”, suksesshëm vazhdon misionin e saj për mësimin plotësues në gjuhën shqipe, që kësaj radhe ishte dita e Shkollës Shqipe në Vevey të Kantonit VD. “Shkolla Shqipe”…

Shtegtime nëpër Atdhe (CL) – Kastrioti – Qyteza që ndriçon Kosovën e vet rri në terr

Nga Berat Luzha Kastrioti, respektivisht Obiliqi, është qytezë industriale dhe qendër komunale e 20 vendbanimeve. Realisht është një paralagje e kryeqytetit, vetëm 10 km larg. Shtrihet në një fushë të…

GJUHA JONË

Nga Ndriçim Kulla “Historia që ka një farë rëndësie në jetën e një kombi”, shkruan Jahonnet, “nuk është historia që përbën tërësinë e së djeshmes, por ajo histori që është…