Pikniku vjetor i AADLC dhe shkollës shqipe “Children of the Eagle”

Pikniku përmbyllës i vitit akademik 2021-2022 për shkollën shqipe “Children of the Eagle” këtë vit ishte mjaft i veçantë. Ai u zhvillua në partneritet me organizatën Albanian American Women organization…

U NDAN DËFTESAT PËR NXËNËSIT E MËSIMIT SHQIP NË ROSENHEIM DHE KOLBERMOOR

-Këtë gjuhë hyjnore, të bekuar nga vet zoti mos ua ndalni fëmijëve, se ata janë engjëj dhe të pafajshëm. Andaj shtojuani dashurinë për gjuhën amtare, shqipen e bukur!– Shkruan: Mustafë…

Turnir Humanitar në Bad Urach

Redaksia Të dielën, 10.07.2022, në Bad Urach të Baden-Württemberg -ut u mbajt turniri humanitar në futbollin e  vogël, ku morën pjesë 22 ekipe konkuruese, të përkrahur nga bashkëkombësit e këtij…

Gazi me shokë vendosën fituesin që nga fillimi

Nga Muhamet Hoxhaj Misioni ishte i qartë. Kontribut për bamirësi. Në fund të fundit jo çdokush del i pari, mirëpo këtu dihej që nga fillimi se kush është fituesi. Ndonëse…

International Video Gaming Awards 2023: 1xbet Выиграл Почетную Награду Ekaraganda K

International Video Gaming Awards 2023: 1xbet Выиграл Почетную Награду Ekaraganda Kz Болельщики Псж Затравили Месси Во Время Матча: Goal Апреля 2023, 10: 26 Content Тотал В 1xbet: Как Поставить, Виды,…

Në Bad Urach të Gjermanisë turnir humanitar

Redaksia Të nderuare bashkatdhetarë, mërgata shqiptare kudo që është po bënë një punë të vyer për atdheun, në të gjitha fushat, aty ku ka mundës dhe hapësirë për ta ndihmuar.…

TRAJTIMI I BUKURISË NË KOHË PANDEMIE

Shkruan: Shefqet Dibrani PROLOG Libri “55 LETRA NGA KARANTINA”, është shkruar në Prishtinë, në një kohë të pa frymë, kur për shkak të pandemisë globale kishte mbyllje të detyrueshme me…

LYPIANI – QYTETI SIMPATIK ME KOMUNËN E VEÇANTË

Shtegtime nëpër Atdhe (CXCII) Nga Berat Luzha Lypiani është një qytet i vogël simpatik në pjesën qendrore të Fushës së Kosovës. Ndodhet në lartësinë mbidetare rreth 550 m. në anën…

Von Cramon bëri thirrje edhe një herë që të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës

Sot në seancën plenare të Parlamentit Evropian do të votohen raportet për Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë e Hercegovinën, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme.…

VËSHTRIM RRETH ROMANIT “SEKRETI I LAGJES SË DJEGUR”,  I SHKRIMTARES YLFETE OSMANIT

Ma. sc. Fatmir Halimi Letërsia duke qenë veprimtari e lirë krijuese e ka edhe bukurinë e vet, pasi që me shkrime letrare mund të merren edhe njerëz të profesioneve të…

Приложения MostBet для Android, IOs и Window

Приложения MostBet для Android, IOs и Windows Mostbet Uzbekistan Официальный сайт спортивных ставок и онлайн-казино UZ 2023 Content Приложения MostBet Онлайн букмекер Mostbet UZ в Узбекистане — ставки на спорт…

Darka e fundit dhe Dita e parashikimit të zezonës, “Vidovdani”, tre kapituj nga romani “Guri i Betimit” i autorit, Ahmet Qeriqi

Në mbrëmjen, e cila ende përcëllonte nga vapa e ditës dhe përcillej me një mungesë ajri të pastër, dy taborët e mëdhenj kishin marrë pamje të një qetësie përpara furtunës…

Në përkujtim të 50 vjetorit, të sulmit në lojërat Olimpike në Mynih edhe LAPSh-i në Bavari

Shkruan: Mustafë Krasniqi Sot, më 02.07.2022, në Mynih të Republikës (Landit) së Bavarisë në Gjermani u mbajt manifestimi përkujtimor 50 vjetorit i sulmit, që ndodhi gjatë lojërave Olimpike në Mynih,…

Kush janë luftëtarët e lirisë?

Nga Dr. Vaxhid Sejdiu Luftëtarët e lirisë janë yje që shndrisin në qiellin shqiptar. Ata që ia dhuruan Atdheut djersën e ballit, gjakun dhe jetën; janë shembulli më i mirë,…

Kush vdes për popull lind për së dyti

KUSH VDES PËR POPULL LIND PËR SË DYTI Nga Kadri Rexhaj (Në 72-vjetorin e rënies heroike të Rifat Berishës dhe bashkëluftëtarëve të tij)Në ciklin e epikës popullore historike, në të…

Nëse lindim dhe jetojmë si shqiptarë pse duhet të vdesim e varrosemi si arabë, grekë, turq?!…

Nga Hazir Gashi Reagim me shkas! ( Shpallja e vdekjes me afishe me shenja e kuptime turkootomane për vdekjen e një të riu shqiptar sot!) Jemi njerëz ne? – Unë…

78 vjetori i gjenocidit grek ndaj popullit shqiptar të Çamërisë (Shqipërisë së Poshtme)

Nga Fatjon Cuka Për Anadolu Agency (AA), 90-vjeçari Hajredin Isufi, flet për kujtimet e tij rreth gjenocidit, shpërnguljes së familjes së tij nga Çamëria, eksodin çam, si dhe vizitën në…

PORTA E FUNDIT

Nga Hamdi Reqica PORTA E FUNDIT Papritur u gjenda para portës hijerëndëtë shkëmbtë të mbyllur Dryni i saj i ndryshkurtallte deri në shpërvetim qenien timetë mbetur bosh Nëpër plasat e…

IDILAT NAIMJANE

Poezi kushtuar 13 vajzave, që vallëzuan në„ Kuizi i diturisë-Vjena 2022“,nga prof. Agim Desku! Nga prof. Agim Desku IDILAT NAIMJANE Këto 13 vashaJanë idila naimjaneQë e ruajnë shqipenDhe flasin në…

Shkolla Shqipe në Zvicër shembull se si punohet në shërbim të gjuhës dhe kulturës kombëtare!

Një kuis diturie, mirë i organizuar, dëshmoi angazhimin e nxënësve të shkollave shqipe, në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës kombëtare. Në vazhdimësi “Shkolla Shqipe” në Zvicër na ka gëzuar me…