Vargje që nuk dua të bëhen poezi

Shkruan: Emin Z. Emini asgjë nuk kërkoj asgjë sall të shkruaj një poezi dua për shtëpinë time të bukurën qerpiqngrëntën qereçvrugtën me një çerdhe të braktisur zogjësh në baxhën e pullazit me qiell të përlyer e rreze të mërdhimta dielli që ka dhe një kopsht me lule të thara e fije të vyshkura bari një bli degëthyer në oborrin e […]

QËNDISMA,MOTËR,NJË FLAMUR

Për poezinë e Sylejman Qyqallës shkruan poeti, publicisti, kritiku Isuf Ismaili. Një nga poezitë më të mira që kam lexuar, është kjo poezi e titulluar: “ QËNDISMA,MOTËR,NJË FLAMUR” të poetit e atdhedashësit të madh, njeriut që ka vepruar e punuar pa u ndalur, në kohë të vështira, në kohë, kur errësira e pushtimit jugosllav ishte pus e zezë, kur dhuna […]

LAPSH-ja në Bavari, për shkak të Koronavirusit, pezullon mësimin plotësus në gjuhën shqipe.

Kryesia e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë në Bavari për shkak të situatës së krijuar, që e vlerëson edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë koronavirusin si pandemi , merr vendim për pezullimin e përkohshme të mësimit plotësues në gjuhën shqipe në Bavari! Për këtë vendim kryesia e LAPSH-it i njofton të gjithë mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit shqiptarë se pezullimi i […]

KALLXOM

SHKRUAN: EMIN Z. EMINI KALLXOM ç’faj t’paska rrezja e djellit qi n’faqet e tua ngjyhet me t’kuqen e çelun t’kaçës rritun me zor n’therrishta e shiu ta paska inat call se me rreptimë zhdyp qjell’s e bjen mbi flokun tand prarue n’boj’ari e pa t’dvet me gishta t’ujtë kaçurrelat t’i kreh po lugun e qaf’s s’mundet me ta lag’ pse […]

ATDHEU

Shkruan: EMIN Z. EMINI atdhe është një gjethe e këputur ullirirënë rrëzë një shkëmbi është dhe këmishë e gjakutqë vaj i parë i foshnjës e shqyen është liria e njgjyrave të ylberitnë telajon e kaltërremëdhe kënga e zhegitur e gjinkallësnë sofrën e verës së bereqetshme është një stërkalë e dashuruar detiqë në përqafimin e prushanës së bregut shuhetështë dhe amanetinë […]

OBELISK

shkruan: Xheladin A. Çitaku OBELISK ( Afrim Zhitia – hero i kombit ) *Në qiellin e atdheut një yll shëndritifeksë në horizontet e zjarrta baladashnë thellësi shekujsh si meteor rrëshqitinë rrudhat e ballit portretim krajatash. *Buçimë kushtrimi nga vrulli i ndezurflakadan lirie në muzgun e dendurnë ngrohtësinë e tokës farën hedhurshpirt i përflakur në ëndrra ngarendur. *Orgji resh të zeza […]

TRUPAT – SKELETE ESHTRASH, KU JANË???

Shkruan: Fatime KULLI Atje, krejt në kufij me Greqinë,në fshatin Qafë BotëEngjëjt kanë lënë hijet në kafaz prej mermeri,vetëm me EMRA….!Po trupat – skelete eshtrash, ku janë???Fryma e tyre e mpiksur me gjak në errësirën e përjetshme,ku ende gjinkallat këndojnë përvajshëmnë sy të perëndisë, që s’i erdhi dot në ndihmë…..Unë shkoj në çdo Qershore përkëdhel kafazin që qëndron stoikpara holokaustit (mortor) barbar…….dhe […]

AtiKomedi e kaltër

Shkruan: Emin Z. Emin antiKomedi e kaltër Prolog(Binte shi)më pyeti një grua e panjohurdhe një e njohur (Nxehte dielli)dhe një diellkë buzëtamblatoredhe një tjetër që ia mbaj mend ombrellën (Nën hijen e shtatores)dhe një tjetër që as e kujtoj dhe t’mos bëhem arrogant sa ta harrojatë turkeshen e edirnesëqë perandoreshë të pushtonteme sytë e zez’me pikën e zezë në mollëzen […]

ATDHEU TJETËR

shkruan: Emin Z. Emini ATDHEU TJETËR të hënënas dashuria nuk mjafton në këtë tokë humanepër dorë a për bisht a për brirë jetën për ta kapur të martënshes paterica çeliku për fëmijëtdhe jam i lumtur që ua fali lirinëpër t’i ngulur hapat e tyre gjigantë mbi akullin e atdheutheroikisht të dashur të mërkurënkam zjarmi e ethesanatoriumet kaherë janë mbyllur me […]

Mustafë Krasniqi – RRËNJËT NUK THAHEN…

Shkruan: Mustafë Krasniqi RRËNJËT NUK THAHEN…( Metush Krasniqi) M-e tokën mëmë u mëshiroveE-rdhe shembull, i patremburT-orturat s’të ligështuanU prangose në kryqëzim përS-hqipërinë e bashkuar! K-alove mbi vdekjenR-rënjët nuk t’u thanëA-rterie e pellazgjishtesS-odisje me mallN-ëpër kalërimin e kohësI-dol i gjithë shqiptarisëQ-ëndresë e etnisëI pathyer shkëmb i viteve! Rrënjët nuk thahen…Heronjtë prekin qiellin. MIRË SE ERDHE…!(Xhavit Haziri) Të pritnimt’na ktheheshkalorës i pamposhtursi […]