RRAPËLLIMA

Nga Emin Z. Emini “ka sall një çast kur rrapëllon diçka”*ndodh e të rrapëllon diçka në gjoksthellë diku thëllë në brendipa mundur t’ia përcaktosh atdheunas e di dotnë është kumt…

Puthja e parë

Nga Kozeta Zylo Puthja e parë (Në 50 vjetorin e puthjes së parë1971-2021) 25 shtatori erdhi me gjethe të diellta në gji,Në drurët me ketrusha papritur më shfaqesh ti,Me shpirtin…

BREZI QË PO HUMB UDHË

Shkruan: Mustafë Krasniqi BREZI QË PO HUMB UDHË Atdheun në të krisur lashqeshnin pse puthja dheunmë iknin lotët përruasi gurrë e pashterur. Kohën po na e vjedhë koha…brezi tretë po…

Poezi nga Mehmet Bislimi

Nga Mehmet Bislimi Tahir Mehës si sotkëtu e mottokën përgjakubiri i Shqipërisëi pari ndër të paretlëshojë rrënjëte lirisëme shtat si lisisi shqiponja mbi kreshtame bardhësi plisiqë ruan zogjtë e vet…

Mustafë Krasniqi: Tufë poezish

ME ESHTRA TË MI (Isa Buletinit) Dheu i im Peshë eshtrat i kam Nëpër copa- copa Gojë hienash Shqipëria ende më rri. Ta fala gjakun Kur kërkove Ti Eshtrat më…

Poezi nga Emin Z Emini

TË TJERAT DHE MOIRA më vjen e më troket në derë një evëmbetur shtatzënë me një mollë të kuqeskuqur nga pafajësia e mëkatitpastaj vargohen gra të tjerasiç fjala vjen vjen…

Atyre që më mohojnë Dardaninë shqiptare

Shkruan: Ylli Meçe ATYRE QE MË MOHOJNË DARDANINË SHQIPTARE ( Kushtuar bukëshkalit ” L. M ” ) Ti, bir i bushtrës anonime , po-po, ty të njoha mirë si armik…

NJERIU I LIRË

(Në 85 vjetorin e lindjes së të pavdekshmit Adem Demaçi) Nga Hydajet Hyseni Burgu nuk është vetëm burgËshtë më shumë se kaq…Burgu nuk është vetëm errësirë,Është më shumë se kaq,Më…

Tre Viganët e Lirisë

Nga Xherab Rudi Treluftëtarëtreilegalët çlirimtarëtretrima të pamposhtursy patremburTreheronjtë te atdheuttrekandila qe kurrë s’u shuan n’vertikale të tre bashkë rrezojnë në çdo stinë, e në çdo mot të tre yjet n’breg…

Njëqind vjet udhërrëfyes lirie

Shkruan: Ramadan Njëqind vjet udhërrëfyes lirie(Hasan Prishtinës – Ideologut të Shqipërisë Etnike) Hasan, o hero i pavdekshëm i ShqipërisëFlamurtar e udhërrëfyes i burrërisëFlakadan i pashuar i adheut e i lirisëProre…

RIGON DHIMBJA PLASUR SI LOTI

Shkruan: Mustafë Krasniqi Shtatoret hije, po lartësohenNjëra në fillim, veshur si prifttjetra n’mbarim, pa simbolizimnga to po gjëmojnë rrugët! Me këto hije të frikshmerrugët çmenden dhe, pyesin:ku e kemi Hasan…

PËRQAFIMI I HAPAVE

Shkruan Emin Z. Emini GËMUSHË E JASEMINTË dhe fryu juga e dettëzgjati duart e ngrohtagishtrinjtë prej erethellë i fyti në flokët e saj të qelibartë kokën e bukur ia ktheu…

ADEM JASHARIT

Shkruan: Dr.Vaxhid Sejdiu ADEM JASHARIT! Çdo rrugë që marrEmrin tënd e mbaj në gojëSe kështu e kam më lehtë,Ta bëj rrugën me njerëzit e mirë! Sa herë që shkoj në…

Mustafë Krasniqi: Ëmbël i këndoje lirisë

ËMBËL I KËNDOJE LIRISË (Naim Gubetini) N’kohën e zjarrët,kur shkrumbohej toka, ti,pafrikë hyre n’radhet e atyreqë kërkonin të vdisnin për liri! Ëmbël i këndoje lirisë,kufijtë e përgjakur i theve,me opinga…

EMIN Z. EMINI: RRUGA

pak kilometra malli na ndajnëvetëm për aq dhembje e lumturilarg njëri-tjetrit jemi çfarë nuk flasin gojëkëqinjtë për tësi të ishte ajo një gjarpër lëkurëzjarrtëi zipa kokë pa bishta një llastik…

RRUGËTIMET E KËNGËS

Nga Brahim AVDYLI NË KONTEKSTIN E FJALËVE 1. A po na lironapo nuk na lironizolimi i luftës biologjike, me datën 11 majdo të na i lëshojnë me hipotezapak frymëmarrjet e…

Poezi për Nënën

– Poezi nga Dritero Agolli VDEKJA E NENES U zvogelua nena dhe u tret e gjitha,U be si pulebardhe e lehteDhe nje mengjes pa zbardhur ende dritaRenkoi e fluturoi mbi…

TA PLAGOS ZEMRËN …!

Shkruan: Mustafë Krasniqi TA PLAGOS ZEMRËN …! Çdo fillim n’kohë ka funddhe humb kuptimin e jetësKur mallëngjeheshPër këngën e bilbilaveMëngjeseve lutëshTa puthësh baltën e fëmijërisë! Kur koha ik me plot…

IKJE NGA DHEMBJET

Nga Brahim AVDYLI ZANAT E DETIT 1.Sa të ikëpërtej ujëravenga bota çmendurake lëkundjet e ujiti dridhinbrigjet e këngës e llapërçitemmendimeve të degdisura me etjen e gjëraveqë nuk mund t`i them,…

SONET I PAKRYER

Tufë poezish nga poeti Emin Z. Emini SONET I PAKRYER më deshe aq fort të desha pafundësishtçerep i dashurisë mori flakë e zjarrdiell e planete flladisje me qerpikëtë digjem desha…