Mustafë Krasniqi:-NJË GUR SHQIPËRI, SHTËPIA IME

Fejtoni nr.VII      Poeti, Sylejman Qyqalla, shfaqet me librin e tij “NJË GUR SHQIPËRIE”, ku trajton një tematikë të gjerë poetike e gërshetuar dhe pasuruar me motive të ndryshme, si…

Zëri i Radios Kosova e Lirë ka më shumë se njëzet vite që buçet për të vërteten, lirinë e tërësinë e Atdheut

Shkruan: Isuf Ismaili – (Përshëndetje me rastin e njëzetë vjetorit të Radios Kosova e Lirë, me rastin e transmetimeve të saj nga Prishtina, që nga 22 qershori 1999 në kushte…

Klubi Letrar “Martin Camaj në Mynih

FTESË Klubi Letrar “Martin Camaj” në Mynih, për nder të manifestimit tradicional “Pranvera Poetike fton të gjithë krijuesit dhe artdashësit e fjalës artistike, që jetojnë dhe veprojnë në landin e…

Ahmet Qeriqi-Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti

Doli nga shtypi libri, “E vërteta dhe gënjeshtra”, i autorit, Rexhep Ahmeti. Autori është ish i burgosur politik, luftëtar i lirisë, jurist, intelektual dhe studiues i mirëfilltë i shumë temave me rëndësi,…

Mustafë Krasniqi- POEMA E RIBASHKIMIT-Zeqir Gërvalla

Fejtoni nr. – VI – Përmbledhjet poetike të poetit Zeqir Gërvalla, këtij  atdhetari dhe frymëzuesi, i përkushtuar tërësisht për jetësuar mbarëvajtjen e Shqipërisë Etnike, na vijnë me një ligjërim të…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – MEDITIME TË PËRMALLSHME

Fejtoni nr. – V –      Kur flasim për poetikën si forcë e atdhedashurisë, nuk mund të mos shkruajmë për poetët të cilët me ngulm ju kanë përkushtuar krijimtarisë shpirtërore,…

MUSTAFË KRASNIQI- ANTOLOGJI E POEZISË MODERNE SHQIPE

 Hyrje               Autori, Mustafë Krasniqi, u lind në vitin 1966 në fshatin Shipitullë, Komuna e Kastriotit. Mësimet e para i mbaroi në vendlindje, të mesmen dhe studimet universitare në Prishtinë.…

Klubi Letrar ” Martin Camaj”

Mustafë Krasniqi- Të krenuar me nxënësit e Nyrnbergut.

Program kulturo-artistik me nxënësit e LAPSH-it  në Nyrnberg të Gjermanisë, qytet i landit të Bavarisë, me mësuesen  Lume Daci Hoti  dhe aktivistin e përkushtuar Selim Hoti, në bashkëpunim me Këshillin…

Shkruan: Mustafë Krasniqi – ËNDRRA SHËTIT PA MUA…

Fejtoni nr. IV Te krijimtaria e poetit, atdhetarit dhe humanistit të çështjes kombëtare, Martin Çuni, shohim një angazhim  të fuqishëm të mendjes dhe bindjes së tij përkrah botës reale. Mbase…

Mustafë Krasniqi: – HEROI NË SHPIRTIN E POETIT

Fejtoni.nr. III    Kur flasim për heroin dhe shpirtin e poetit, lehtë mund ta hetojmë se sa thellë ka hyrë dashuria për heroin dhe në çfarë situatash gjendet pikërisht poeti?…

EMOCIONI POETIKË SI FORCË E ATDHEDASHURISË

Fejtoni. nr. II Shkruan: Mustafë Krasniqi–  Forcën e arsyeshme poetike dhe atdhedashëse e mbarështuar përmes emocioneve njerëzore dhe aftësive artistike e shohim edhe përmes syrit të poetëve, e në veçanti…

Eqrem Çabej: Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky…

TË GJITHË PËR SHKOLLËN SHQIPE

Kryesia e Këshillit për Mësimin Plotësues në Gjuhës Shqipe në Bavari ju drejtohet të gjithë bashkëkombësve, të jeni pjesë e pandashme e projektit, për Shkollën Shqipe, njëkohësisht të bashkuar ta…

(Recension) – Lidhur me Përmbledhjen “Eshtrat pezull” të poetit Mustafë Krasniqi.

Shkruan: Brahim Ibish Avdyli: Kur e mora këtë përmbledhje, pas sa e sa vitesh, që ta redaktoj, më doli një punë e madhe, edhe pse isha në kulmin e punëve…

Tufë Poezish nga autori Haxhi Muhaxheri

SHQIPËRIA Ishte nuseqë ia kishin zili perënditë Nga shkëlqim i nurit të sajdritë merrte edhe dielli Kahmot e lakmoninkodoshet e Olimpit Ajo nuk jepejajo nuk merrej Ata e mallkuantrupin ia…

Vështrime kritike për krijimtarinë letrare në diasporë.

Shkruan: Dr. prof  Hysen Matoshi Copëtimi i shumëfishtë i hapësirës etnike shqiptare, gjatë shekujve XIX dhe XX, nuk ka qenë dimensioni i vetëm tragjik i përimtimit dhe i fragmentimit tonë…

KËRKIMI DHE ANGAZHIMI I POETËVE TË MËRGATËS

Fejtoni. Nr. I Shkruan: Mustafë Krasniqi    Kjo temë shtrohet në një fushë të gjerë të krijimtarisë artistike, si për nga aspekti i ndërtimit, figurës, simbolit, krahasimit, po ashtu edhe…

Liria nuk do të vinte dhe nuk do të fitohej kurrë pa gjakun e bijve tanë

Shkruan: Berat Luzha (Libri “Legjenda e dhembjes së heshtur”, nga Hasan Qyqalla e Mustafë Krasniqi, botim i Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës, Prishtinë, 2018) Treva gjeografike, që sot…

Ekskluzive: Cilët janë grekët e vërtetë? Mizoritë e tmerrshme greke ndaj shqiptarëve më 1914

Shqiptarë me koka të prera dhe me trupa të copëtuara, gra të moshuara që u vritten foshnjat në krah, pleq e plaka të gjymtuara, fshatra të tëra të djegura nga…