Shqipëria dhe Kosova prezantojnë tekstin e përbashkët- “Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”, Niveli I

Qendra e Botimeve për Diasporën, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, Ministrinë për Evropën dhe…

Të vetëdijesohemi për rëndësinë e festave të Nëntorit

Nga Edonë Madani Festat e Nëntorit po afrojnë! Uroj që shkollat, shoqatat dhe të gjitha institucionet të kenë filluar përgatitjet për aktivitete jo vetëm argëtuese, por edhe me qëllim zgjimin…

Akademi mirënjohjeje për Shyqri Nimanin, artistin unik në fushën e arteve krijuese me një opus multidisiplinar

Në qytetin e Gjakovës ditë më parë u mbajt Akademi mirënjohjeje për Prof.Dr. Shyqri Nimanin, organizuar në 80 vjetorin e tij të lindjes dhe 60 vjetorin e opusit multidisiplinar, nga…

IN MEMORIAM

Gjeniu i vargut lirik (Kushtuar poetit Adem Zaplluzhes,me rastin e një vjetorit të vdekjes tij) Nga Bedri Neziri IN MEMORIAMGjeniu i vargut lirik Qëndronte mbështeturPër rrapin e atdheutNë një bllok…

Shtegtime nëpër Atdhe – Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar

Vau i Dejës – qyteti i ndërtuar mbi qytetin e zhdukur mesjetar Nga Berat Luzha Qyteza e sotme Vau i Dejës është qyteti i dikurshëm mesjetar i zhdukur i Dejës…

“RRUGA E VËSHTIRË E FATLUM SELISHTËS”,  TË BISLIM ALIUT

VËSHTRIM PËR ROMANIN Rruga e vështirë drejt një fati të lumtur Shkruan: Ma. Sc. Fatmir Halimi Duke pas parasysh se shkrimtari dhe piktori i njohur Bislim Aliu me një përvojë…

Dy filma shqiptarë në Festivalin e Stokholmit

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Stokholm që mbahet nga 10-21 nëntor në kryeqytetin suedez do të shfaqen 100 filma nga 48 vende të ndryshme në kinema si dhe në…

Grupi suedez kërkon që Dua Lipa të përfaqësojë Britaninë në Eurovizion

ABBA kanë zbuluar se janë të prirur të shkruajnë këngën reprezentuese të Mbretërisë së Bashkuar në Eurovision – por duan që Dua Lipa ta këndojë atë. Pop-grupi suedez e di…

SOT U MBAJTËN TAKIMET LETRARE TË FESTIVALIT KOMBËTAR TË LETËRSISË NË PODUJEVË

Shkruan: Ma Sc. Fatmir HALIMI Në takimet letrare të Festivalit kombëtar të letërsisë në Podujevë, për poezinë më të mirë, vendin e parë e mori poezia “Gruas” e Abdullah Zenelit…

Epopeja e Kodrës së Diellit

Nga Ramadan Avdiu Më 2 Nëntor po bëhen 32 vjet nga dita kur eskadronët e vdekjes të UDB-së, policisë e ushtrisë jugosllave, si dhe kuislingëve shqiptarë, bashkëpunëtorëve besnik të tyre…

RRAPËLLIMA

Nga Emin Z. Emini “ka sall një çast kur rrapëllon diçka”*ndodh e të rrapëllon diçka në gjoksthellë diku thëllë në brendipa mundur t’ia përcaktosh atdheunas e di dotnë është kumt…

Rrugët e botës po tingëllojnë shqip dhe shqipja po harrohet!

Shkruan: Mustafë Krasniqi “Takimet e Nëntorit” me krijuesit e mërgatës shqiptare Më 30 tetor 2021, në Mosburg të Bavarisë-gjermani u mbajt ora letrare tradicional “Takimet e Nëntorit”, i cili vazhdon…

MAJA E LUGJE MOJ KËSHTJELLË!

Këngë të popullit, vargje të krijuara nga populli i zonës së Labërisë – Borsh, Sarandë Maja e Lugje, moj kështjellë,Lumthi ti ç’djema ke pjellë,Ju trima qe majën mbroni,Kini fjetur, a…

LAHUTA E MALËSISË”, KRYEVEPRA E GJERGJ FISHTËS

NGA NIKË GASHAJ Epopeja “Lahuta e Malësisë”(“Lahuta e Malcis”) është kryevepra e Gergj Fishtës dhe njëherësh njëra ndër veprat klasike të letërsisë shqiptare të traditës. Zotësia e Fishtës si poet…

“Lufta ime e fshehtë”, me Rina Hajrën në rolin kryesor, merr Çmim Special në Tiranë

Nga Arizona e Shteteve të Bashkuara të Amerikës na vjen edhe një lajm i gëzueshëm nga aktorja e re, Rina Hajra, e cila si shtatë vjeçe me prindërit e dy motrat…

Kanceri i gjirit dhe masat preventive.

Shkruan: Dr. Sc. Vildana Goga-Çmega Kanceri i gjirit është një tumor që zhvillohet nga qelizat e vetë gjirit. Kanceri i gjirit është rritja jashtë kontrollit dhe përhapja e qelizave jo…

“Der Spigel”: Në Ballkan mund të ketë konflikte të reja… Pasojat për Evropën do të ishin të mëdha

Revista e njohur gjermane, “Der Spiegel”, i ka kushtuar një shkrim gjendjes në rajonin e Ilirisë (Ballkanit), ndikimit ruso-kinez, “abstenimit” të BE – së dhe rreziqeve të shpërthimit të mundshëm të…

MËSIMDHËNËSIT E SHKOLLËS SHQIPE NË BAVARI DHE AUSTRI VIZITUAN MUZEUN E VJENËS, PËRKRENAREN E SKËNDERBEUT

Shkruan: Mustafë Krasniqi Takimi i mësimdhënësve dhe shkëmbimi i përvojave të tyre Në takimin dyditor, më 23-24 tetor 2021, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) në Bavari dhe Shoqata…

Hapet Shkolla Shqipe në Baar (Kantoni) Zug, të Zvicrës!

Hapet edhe një shkollë shqipe.                                                                                                                  Shkollat shqipe po hapen njëra pas tjetrës. Pas hapjes së Shkollës shqipe në Cham, të të njëjtin Kanton, tani radha ishte në Baar. Prindërit…

Mësojmë Shqip, Niveli A2

Qendra e Botimeve për Diasporën, bazuar në Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Fakultetin e Historisë e të Filologjisë të Universitetit të Tiranës të miratuar me vendim të Këshillit Koordinues të Botimeve…