OBELISK

shkruan: Xheladin A. Çitaku OBELISK ( Afrim Zhitia – hero i kombit ) *Në qiellin e atdheut një yll shëndritifeksë në horizontet e zjarrta baladashnë thellësi shekujsh si meteor rrëshqitinë rrudhat e ballit portretim krajatash. *Buçimë kushtrimi nga vrulli i ndezurflakadan lirie në muzgun e dendurnë ngrohtësinë e tokës farën hedhurshpirt i përflakur në ëndrra ngarendur. *Orgji resh të zeza […]

TRUPAT – SKELETE ESHTRASH, KU JANË???

Shkruan: Fatime KULLI Atje, krejt në kufij me Greqinë,në fshatin Qafë BotëEngjëjt kanë lënë hijet në kafaz prej mermeri,vetëm me EMRA….!Po trupat – skelete eshtrash, ku janë???Fryma e tyre e mpiksur me gjak në errësirën e përjetshme,ku ende gjinkallat këndojnë përvajshëmnë sy të perëndisë, që s’i erdhi dot në ndihmë…..Unë shkoj në çdo Qershore përkëdhel kafazin që qëndron stoikpara holokaustit (mortor) barbar…….dhe […]

AtiKomedi e kaltër

Shkruan: Emin Z. Emin antiKomedi e kaltër Prolog(Binte shi)më pyeti një grua e panjohurdhe një e njohur (Nxehte dielli)dhe një diellkë buzëtamblatoredhe një tjetër që ia mbaj mend ombrellën (Nën hijen e shtatores)dhe një tjetër që as e kujtoj dhe t’mos bëhem arrogant sa ta harrojatë turkeshen e edirnesëqë perandoreshë të pushtonteme sytë e zez’me pikën e zezë në mollëzen […]

ATDHEU TJETËR

shkruan: Emin Z. Emini ATDHEU TJETËR të hënënas dashuria nuk mjafton në këtë tokë humanepër dorë a për bisht a për brirë jetën për ta kapur të martënshes paterica çeliku për fëmijëtdhe jam i lumtur që ua fali lirinëpër t’i ngulur hapat e tyre gjigantë mbi akullin e atdheutheroikisht të dashur të mërkurënkam zjarmi e ethesanatoriumet kaherë janë mbyllur me […]

Mustafë Krasniqi – RRËNJËT NUK THAHEN…

Shkruan: Mustafë Krasniqi RRËNJËT NUK THAHEN…( Metush Krasniqi) M-e tokën mëmë u mëshiroveE-rdhe shembull, i patremburT-orturat s’të ligështuanU prangose në kryqëzim përS-hqipërinë e bashkuar! K-alove mbi vdekjenR-rënjët nuk t’u thanëA-rterie e pellazgjishtesS-odisje me mallN-ëpër kalërimin e kohësI-dol i gjithë shqiptarisëQ-ëndresë e etnisëI pathyer shkëmb i viteve! Rrënjët nuk thahen…Heronjtë prekin qiellin. MIRË SE ERDHE…!(Xhavit Haziri) Të pritnimt’na ktheheshkalorës i pamposhtursi […]

Mustafë Krasniqi – MË LENI TË QAJ SHQIP

Përmbledhja poetike nga Mustafë Kasniqi E PËRULUR BOTA  (Nënë tereza) E butë si era n’shpirt e ngrohtë vadiste lule të mos thahen në kalkutë. Shputat baltë n’ikje bijë e shqipes ishte Gonxhe e thërriste dhe vet dielli. E brumosur n’mëshirim le të frymojë paqja në shpirtrat e mirë urtësinë e njerëzimit tha. Pas ikjes n’amshim shndrit Gonxhja e përulur bota… […]

KRYETRIMIT . . .

Përmbledhja nga Hamza Halabaku KRYETRIMIT . . . Në jetën tonë gjithnjë, o Kryetrim, Me vëllezërit dy jubile kemi kremtuar. Pesë shekuj pas rënies në amshim, Fëmijët me emrin tënd i kemi pagëzuar. Për stërnipërit përsëri do të ketë jubile Edhe pas një qind shekujve që vijnë. Përkrenarja me shpatën fort do të ndrijnë, Dhe në krye të trimave do […]

BLETËS TIME…

Përmbledhje nga Xhevahire Sylejmani NËNËS Ti, nane, në çdo çast Rri mbshtetur prane dritares Heshtur dëgjon riga shiu, mes tyre më pret kthimin. Edhe unë përplasem në lot Sikur ky shi i mesnates E njëjta zemër na rreh Gjumi në buzëqeshje E më buz të dridhura në vaj na zë. …do të vij me mall të shtërngoj shumë Kohën e […]

HARTË E LECKOSUR

Përmbledhje nga AZEM OSMANI GJENE TË REGJURA Rrekem të gjej një emër Ta pagëzoj pranverën e këtij moti Dua të kundroj ngjyra bulëzimesh Të nuhas aroma lulëzimesh Degëve të shartuara Me kalemat e drurëve të huaj I prekja rrënjët… Ushqyer me gjak betejash Strehuar nën dheun e pëlleshëm Nga mbetjet e bereqetit nëpër kohë Jo vetëm furtunat e vendit Por, […]

SHQIPËRI

Shkruan: Fehmi Ajvazi SHQIPËRI Nuk të thash kurrë njerkë as s’të bëra hire,sykaltër – lulezemër ShqipëriNjë yllnajë në qiell plotë dritë edeni,Pa ty s’di kush do isha tani… S’do rritesha as s’do plakesha nga hija e mjegulles,Po t’mos ishti ti e shtrejta ime – mall,Të ndjeva gjithmonë në vend të nanës,Nanë të kam thanë qysh se nanën time di… Nuk […]